Učenici i nastavnici više vole nastavu u školama
Nastavnici i Učenici više vole da se nastavni proces odvija u školama, a isto je potrebno i za drugo polugodište. Ovo je jedno od nalaza izveštaja „Učenje u pandemiji“ koji je danas predstavio Institut EdGuard.
Autor izveštaja Mirlind Behljulji rekao je da je svrha ovog istraživanja bila popuniti informacionu prazninu za onlajn učenje, učenje pandemije i povratak u škole.
U ovom istraživanju učestvovalo je 523 učenika osnovnih i nižih srednjih škola i 312 nastavnika predmetnih i razrednih odeljenja.
Behljulji je saopštio da je na osnovu podataka koje je dostavilo Ministarstvo Obrazovanja i Nauke, od 25 hiljada testiranih sa COVID-19 2 hiljade 301 nastavnika i 1 hiljada 649 učenika.
BehlJulJi: 97 posto nastavnika smatra da je odluka o povratku u školu prikladna
„97 posto nastavnika smatra odluku o povratku u školu prikladnom, pa kad smo ih pitali kako ocenjuju odluku Ministarstva Obtrazovanja o povratku u školama, 97 posto nastavnika je reklo da je to bila ispravna odluka ... mi smo pokušali da izmerimo efikasnost nastave jer Ministarstvo Obrazovanja i Nauke ima podatke o pohađanju nastave, ali mi smo pokušali da izmerimo efikasnost nastave ... Samo 24 odsto misli da uopšte nije izgubljen, dok je malo izgubljen 36 odsto, u proseku izgubljen 27 odsto,većina izgubljen 12 procenata, a na sreću, prema ovim podacima, sve je izgubljeno samo 2 procenta“, rekao je.
Behljulji je rekao da 72 odsto nastavnika navodi da nastavu treba nastaviti fizičkim prisustvom u školama.
Behljulji: 72 posto nastavnika izjavljuju da nastava treba da se nastavi fizičkom prisustvom.
„Na pitanje o pitanju fizičkog prisustva u školama, 72 odsto nastavnika kaže da fizičko prisustvo u školama treba da se nastavi i uticaj pandemije na kvalitet nastave i učenja. Dakle, svaki drugi nastavnik tvrdi da je pandemija loše uticala na nastavu, pa polovina njih veruje da je loše uticala na nastavu ... Onlajn i učenje na daljinu, 83 odsto nastavnika kaže da su zadržali sve ili Većinu lekcija onlajn“, rekao je.
Nalaz ovog izveštaja, Behluli je rekao da je to što se i nastavnici i učenici osećaju sigurno u školama u uslovima pandemije.
Behljulji: I nastavnici i učenici se osećaju sigurno u školama u pandemijskim uslovima
„3 od 4 nastavnika kažu da se uopšte nisu se nimalo osećali, malo ili umereno tokom onlajn učenja, ovo je nešto na šta moramo da se pozabavimo, pa se nastavnici ne osećaju baš prijatno sa onlajn učenjem, pa 82 odsto njih kaže da bi da nastave sa fizičkim prisustvom u školama. Dakle, MON bi trebalo da onlajn učenje ima samo kao alternativu. Percepciju učenika, povratak u škole ocjenjuju odgovarajućim, 87 posto njih kažu da im jev nedostajala škola, 92 posto njih kažu da se osjećaju vrlo srećni zbog povratka u školama. Dakle, i nastavnici i učenici osećaju se sigurno u školama u pandemijskim uslovima“, rekao je.
Rekao je da 60 posto učenika misli da je pandemija štetno delovala na učenje, dok je rekao da svaki drugi učenik nema računar kod kuće, a 76 posto njih kaže da su časove pohađali preko telefona.
Još jedno otkriće ovog izveštaja odnosi se na čitanje kod učenika, gde su tokom 2020. godine kosovski učenici pročitali 33 procenta manje knjiga nego u istom periodu prošle godine.
Među preporukama ovog istraživanja bio je nastavak nastave fizičkog prisustva u učionicama, za onoliko koliko to pandemijski uslovi dozvoljavaju.
Ministar Obrazovanja i Nauke, Rame Ljikaj, rekao je da će biti posvećeni da i drugo polugodište nastavi da se održava u školskim objektima, jer je prema njemu nastava u školama efikasnija od učenja na daljinu.
Ljikaj: Okolnosti su blie izuzetno teške za to se svi slažemo
„Okolnosti su bile veoma teške za sve nas za koje se svi slažemo, bilo je teško kao nama kao ministarstvo, i za ODO-a i školama, roditeljima, celoj zajednici, međutim verujem da su tri scenarija veoma dobro funkcionisala u okolnostima u kojima smo ... Nastava u većini škola kažemo da je razvijena u scenariju A, u scenariju C, na primer, ove nedelje imamo samo 37 škola koje su radile, ali ne puna škola, postoje škole koje prolazi jedan razred dva odeljenja u zavisnosti od broja zaraženih, ali ipak verujem da je predviđeni nastavni plan i program realizovan u najboljoj mogućoj meri za okolnosti u kojima se nalazimo “, rekao je on.
Ljikaj je najavio da su juče sastavili vodič za nastavnike o tome kako se ponašati tokom ove četvoronedeljne pauze.
Rekao je da će se s obzirom da kraj prvog polugodišta dogodio ranije svi izgubljeni satovi biče nadoknađeni.
Ljikaj: Sada neće biti prolećnih praznika po novom kalendaru
„Za decu koji su izgubila više od učenika ili škola više od 5 radnih dana, neće biti prolećni raspusta po novom kalendaru. Iako je su potpunosti slobodne škola i opštinske direkcije da nadoknade još 4 radna dana u subotu, kako bi stigli na vreme, jer je novim kalendarom predviđeno i ispiti mature. To je jednostavan vodič koji je išao školama, znači da smo ga pravilno planirali, mislimo da ako sve bude u redu, a to su 4 dana ovog semestra i 5 dana sledećeg semestra, koji su 9 dana, onda prolećni raspust neće imati i 4 dana ovog polugodišta biće zamenjeni u 4 subote . rekao je.