Učenici bosanske zajednice žrtve lažnih vesti, uče kako da se zaštite od njih
Video
Pročitajte: 4 мин.
4 month ago
Линк је копиран

Pokatoličenje predsednice Vjose Osmani i nadoknada računa za struju i održavanje besplatnih onlajn kurseva od strane ministarstava na Kosovu i pružanje direktnih mogućnosti za zapošljavanje su neke od lažnih vesti koje su učenici iz bosanske zajednice u Prizrenu nedavno pročitali.

Procenjuje se da rastući trend cirkulacije neistinitih sadržaja u medijima povećava potrebu za održavanjem obuka iz oblasti medijskog obrazovanja.

Učenici bosanske zajednice Gimnazije „Gjon Buzuku“ i Srednje medicinske škole „Luciano Motroni“ u Prizrenu, u okviru projekta „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, naučili su kako da razlikuju lažne vesti, dezinformacije, propagande, duboke lažne sadržaje i kako da ne postaju njihov plen.

Učenik Haris Brenoli rekao je da je tokom obuke dobio informacije kako da se zaštite od lažnih vesti i njihovog uticaja. On je naglasio da je jedna od lažnih vesti koje je nedavno pročitao pokatoličenje predsednice Osmani.

„Ova buka me je veoma impresionirao, jer pre učešća na ovoj obuci nisam znao da ima takvih lažnih stvari u različitim vestima. Ovo mi se jako dopalo i želim da se vratim na ovu vrstu obuke u budućnosti. Zadržaću kritičnije mišljenje o ovim stvarima (lažne vesti). Lažna vest koju sam nedavno pročitao je da je predsednica Osmani promenila (preobratila) u katoličanstvo, ali ovo je bila lažna, nije bila istina“, rekao je Brenoli.

Takođe, učenica Ljejla Dalje rekla je da su među lažnim vestima i prevarama na koje je naišla na društvenim mrežama one o povraćaju sredstava za račune za struju i organizovanju besplatnih kurseva sa mogućnošću zapošljavanja.

„Mislim da je najveći utisak koji sam stekla sa ove obuke bio koliko je bio interesantan, i predavač i sve, bila je veoma interesantna tema, a takođe sam mislio da stvari koje moramo da uradimo kada razmišljamo, i kritičko mišljenje koje moramo da uradimo i vrste problema koje moramo da rešimo, kao i fotografije koje smo gledali su bili zaista interesantne, a takođe su nam dali novi pogled na medijsko obrazovanje. Dakle, često ima mnogo lažnih vesti o besplatnim onlajn kursevima ili plaćanju računa za struju, koje su lažne i zato moramo biti oprezni i koristiti svoje veštine kritičkog razmišljanja i da vidimo šta je zaista istina“, rekla je Dalje.

Da su održavanje ovakvih obuka neophodne za odrasle i učenike nevećinske zajednice ističe i visoki zvaničnik za obrazovanje turske zajednice u opštini Prizren Ferdi Kovač. Koji je rekao da im je današnja obuka pomogla da shvate opasnost da mogu postati plen lažnih vesti.

„I nama odraslima i učenicima su potrebne ovakve vrste obuke kako bismo se informisali o tome šta koristimo i šta se dešava. Na prethodnim obukama koje smo imali o korišćenju društvenih mreža, vesti izlaze drugačije, ali smisao je drugačiji. Danas smo se uverili da je tako“, rekao je Kovač.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, podržan od Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Prištini, počeo je pre oko tri godine.

Ovaj projekat je uključio obuku za učenike iz nevećinskih zajednica u većini gradova Kosova.

Njegova svrha je da mladi ljudi ovih zajednica nauče da razlikuju lažni sadržaj od stvarnog. Takođe, kroz vežbe i teme koje se obrađuju tokom obuke namenjeno je razvijanju kritičkog mišljenja učesnika.​

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress