Učenici bosanske zajednice: Lažne vijesti, propaganda za manipulaciju
Video
Pročitajte: 4 мин.
1 month ago
Линк је копиран

Lažne vesti o ratu u svetu utiču na stvaranje raznih tenzija.

Ove vesti o ratovima iz bosanske zajednice na Kosovu uglavnom se smatraju propagandom sa negativnim posledicama po društvo.

U okviru projekta Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu, učenici škola u Peći naučili su danas kako da razlikuju lažne vesti u onlajn medijima.

Student Haris Bademović rekao je za KosovaPress da je naučio da razlikuje lažne i istinite informacije. Kaže da je naišao na lažne vesti poput onih u kojima je Putin rekao da će se „rat sutra završiti“.

„Naučio sam kako da verujem medijima, kako da pronađem dobre informacije, kako da razlikujem lažne od netačnih informacija. Lažne vesti su opasne. To može stvoriti veliku napetost protiv ljudi. Na primer, o ratu u Ukrajini. Video sam informaciju kada je Putin rekao da će se rat završiti sutra, ali kada sam malo potražio video sam da je lažna vest. Možemo da upozorimo ljude i da ih obavestimo kako da razlikuju lažne i prave informacije“, rekao je Haris.

Drugi student, Haris Kačamaković, kaže da je naišao na mnogo lažnih vesti, uključujući i one o ratu u Gazi.

„Naučio sam kako da budem siguran u medijima, kako da se ponašam i kako da ne postupaš u medijima. Trebalo bi da izbegavamo lažne vesti ako možemo da ih uočimo, a ako pronađemo lažne vesti, trebalo bi da ih još jednom proverimo, trebalo bi da proverimo. Da, video sam (lažne vesti) o ratu u Gazi, gde sam bio srećan jer su to pominjali kao da se rat danas završava, ali kada sam proverio shvatio sam da je to laž i lažna vest“, rekao je on.

Zeq Kojić iz gimnazije "Bedri Pejani" u Peći kaže da su lažne vesti "osvojile" internet.

„Lažne vesti su nešto čemu nema mesta u našim životima, ali je neizbežno s obzirom na to da svakodnevno koristimo internet, internet je prepun toga. Danas smo imali priliku da naučimo kako da ih izbegnemo i kako da ih prepoznamo. Danas ionako možemo da vidimo mnogo lažnih vesti, pre svega u ovo vreme ratova, recimo lažne sportske vesti, uzeli smo neke vesti primere lažnih vesti kao što je na primer Putinova izjava da treba da se završi rat sa Ukrajinom, ali kada se izvrši kontrola, možemo zaključiti da to nije tako i da je samo propaganda ta koja želi da manipuliše našim mislima i osećanjima“, naglasio je Kojić.

Profesor matematike u srednjoj tehničkoj školi "Rifat Gjata" u Peći, Edin Pašić, govorio je o negativnim efektima lažnih sadržaja.

„Moje mišljenje je da deca treba da razlikuju informacije na najbolji način, prvo s obzirom na informacije koje pročitaju u medijima ili na internetu, da ne bi odmah emitovali lažne informacije, već da ispituju da li je ta informacija tačna. ili netačna, pa onda emituju njihov sadržaj. Njihov uticaj na nove generacije je veoma važan, jer nove generacije, pre nego što ispitaju informacije, prvo ih emituju, a onda njihov sadržaj može biti veoma loš za društvo“, rekao je on.

Trener projekta Ljinda Baljeta je naglasila da fokus obuke nije samo na identifikaciji lažnih informacija, već i na uticaju koji mediji imaju na percepciju o izborima koje učenici donose u životu.

„Našom obukom o medijskom obrazovanju, cilj nam je da osnažimo mlade srednjoškolce da razlikuju informacije kojima treba da veruju. Opremimo ih ovim obukama kako bi mogli da donose odluke na osnovu informisanosti i postanu odgovorni građani. Fokus obuke nije samo na identifikaciji lažnih informacija, već i na razumevanju uticaja koji mediji imaju na percepciju o izborima koje donose u životu“, rekla je ona.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, podržan od strane Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Prištini, počeo je pre oko tri godine.

Ovaj projekat je uključio obuku za učenike iz nevećinskih zajednica u većini gradova Kosova. Njegova svrha je da mladi ljudi ovih zajednica nauče da razlikuju lažni sadržaj od stvarnog. Takođe, kroz vežbe i teme koje se obrađuju tokom obuke namenjeno je razvijanju kritičkog mišljenja učesnika.​

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress