U izveštaju EULEX-a o pravosuđu, od institucija se traži da ispune preporuke
Pročitajte: 8 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Uprkos povećanju produktivnih sudskih saslušanja, pravosudni sistem se i dalje suočava sa kašnjenjima, dugim procesima, niskim kaznama i ponovnim suđenjima, to su podaci koji su više puta ponovljeni u izveštajima Misije EU za vladavinu prava na Kosovu (EULEX), pošto preporuke nisu mogle biti u potpunosti sprovedene. U međuvremenu, predstavnici pravosudnih institucija kažu da su zakonske promene u pravosudnom sistemu neophodne da bi se preporuke ispunile.

Šef jedinice za praćenje slučajeva u EULEX-u, Hubert van Eck Koster kaže da će do kraja ove godine proceniti ispunjenost svih preporuka koje su date u tri izveštaja misije za pravosudni sistem.

On pokazuje da su tokom praćenja uočili trend povećanja produktivnih sesija slušanja. Dodajući da su niske kazne, dugotrajni procesi tačke u kojima bi želeli da vide brži napredak.

Ono što situaciju čini još gorom, smatra Koster, jeste činjenica da ima još mnogo ponovljenih suđenja. Prema njegovim rečima, veći fokus treba posvetiti i slučajevima korupcije.

„Glavni nalazi izveštaja praćenja EULEX-ove jedinice za praćenje su zapravo veoma široki jer pokrivamo mnoge teme, ali ako moram da napravim izbor ono što je najvažnije od onoga što smo videli, a to je dobar trend, sve veći trend produktivnih ročišta, a produktivno ročište znači da se ročište održava, zapravo preduzimaju se neki proceduralni koraci, bilo je do 26% neproduktivnih ročišta od 350 ročišta koje smo pratili, au prethodnim izveštajima ovo je bilo 30 i čak 50% neproduktivnih sesija. Dakle, vidimo pozitivan korak. Međutim, u isto vreme i dalje vidimo da mnogi sudski procesi predugo traju. Kada kažem da dugo traju, mislim na zaista dugo vreme, nažalost traju godinama, a ono što je još gore je to što ima još mnogo, mnogo ponovljenih suđenja. Dakle, ovo je još uvek oblast u kojoj moramo da vidimo neka poboljšanja, a naravno, poseban fokus koji tražimo su slučajevi korupcije. A u slučajevima korupcije, nažalost, i dalje imamo trend suđenja koja dugo traju, ali i suđenja u kojima vidimo mnoge oslobađajuće presude, ili niske kazne, ili čak kao što sam pomenuo, vidimo mnogo, mnogo ponovljenih suđenja. Dakle, mislim da u oblasti korupcije ima još mnogo toga da se postigne“, kaže on i dodaje da očekuju da vide slučajeve koji se završavaju.

Izveštaj o praćenju pravosudnog sistema novembar 2021 – septembar 2022 EULEX-a smatra verodostojnim od strane predsedavajućeg Sudskog saveta Kosova Aljberta Zogaja.

On kaže da su u izveštaju identifikovana pitanja koja su predmet Saveta.

„Dobili smo izveštaj EULEX-a od misije i ocenjujemo ga kao verodostojan jer ga podržavaju stručni posmatrači koji prate sudske rasprave i opšte sudske postupke u našim sudovima... U izveštaju su identifikovana pitanja koja su tema razgovora u SSK iu sudovima iu kontekstu ovog izveštaja, ali i prethodnih izveštaja, moramo naglasiti da je SSK prošle godine odobrio plan pristupa pravdi i akcioni plan za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Identifikovali smo ova dva slučaja i zapravo smo prihvatili preporuke međunarodnih misija koje prate pravdu na Kosovu, kao što je pitanje kako treba da se vodi sudski proces, pitanje neuspeha sednica, pitanje pristupa advokata na sudske procese, da u mnogim slučajevima sednice propadaju zbog njihovog odsustva ili u nekim slučajevima nepoštovanja suda, mere koje su sudovi morali da preduzmu, propusta koje imamo zbog tužilaca u sudskim sporovima što je važno pitanje.. I pored toga, formirali smo i Komisiju za praćenje strategije, koju čini pet sudija Vrhovnog suda i koji imaju komunikaciju sa svakim sudom i svakim sudijom. U ovom slučaju, ovaj izveštaj je pomogao i ovoj komisiji, koja je upoznata sa radom misije EULEX-a i identifikacijama koje je izvršila i sada se upućuje sudovima“, kaže Zogaj.

Kako se navodi u izveštaju, tužilaštva i sudovi bi trebalo sistematičnije da prate postupanje po predmetima visokog profila, da objave izuzetno duge postupke i ponovljena suđenja, da identifikuju uzroke ovih kašnjenja i da ih isprave.

Povodom ispunjavanja preporuka nadležnih pravosudnih institucija, šef jedinice za praćenje predmeta u EULEX-a kaže da bi trebalo da bude manje izgovora za njihovo nesprovođenje.

„Postoje različiti tipovi preporuka, neke su veoma tehničke, dok neke zavise na primer od promene zakonodavstva, pa se ne mogu desiti preko noći. Dakle, za te preporuke treba sačekati neko vreme dok se ne sprovedu zakonske procedure, zakonske izmene, ali se neke druge preporuke mogu odmah primeniti. Dakle, to su one na koje ćemo se prvo fokusirati, ali za njihovo ne sprovođenje trebalo bi da ima manje izgovora, ali mi zaista radimo kao partneri i nije nešto što samo dajemo samo kao izveštaj i kažemo „ovo su preporuke“. Ne, sada zaista želimo da radimo zajedno sa institucijama kako bismo im pomogli da sprovedu ove preporuke... Dakle, konkretno, sud i tužilaštvo veoma dobro sarađuju... Generalno, saradnja je veoma dobra. dobro, i moram posebno da ponovim saradnju sa Sudskim savetom, jer mislim da postoji velika spremnost da se unapredi i prate naše preporuke i zaista očekujemo dalju saradnju u tom cilju“, kaže on.

Dok je Ministarstvo pravde preduzelo neke reformske korake, koji se, kako kažu iz ovog resora, odnose na odgovornost i poverenje u pravosudni sistem, iz EULEX-a saopštavaju da će krajem ove godine oceniti ispunjenje svih preporuka koje proizilaze iz tri izveštaja o praćenju Misije.

„Kao što možda znate, mi smo već objavili tri izveštaja, javne izveštaje, sa brojnim preporukama i naravno želeli smo da damo vreme institucijama da ih sprovedu. Tako da nismo odmah pogledali implementaciju, ali za sledeću rundu, do kraja ove godine, uradićemo upravo to. Ocenićemo sprovođenje svih preporuka iz tri prethodna izveštaja, dakle ne samo iz poslednjeg, već i iz dva prethodna izveštaja. I jedan od rezultata kako ja mislim, i nadam se, kao što sam malopre pomenuo, produktivna i neproduktivna saslušanja, to je nešto što je vrlo lako rešivo i vrlo konkretno, i zaista verujem da je već tretirano od strane Sudskog saveta, jer svakako vidimo pozitivan trend. Ali, kao što sam rekao, mislim da je postupanje u slučajevima korupcije nešto u čemu tek treba da vidimo neka poboljšanja“, naglašava on.

U cilju unapređenja pravosudnog sistema, institucionalni lideri u ovoj oblasti potpisali su 14. marta Zajedničku deklaraciju o posvećenosti reformi ovog sistema.

Pored toga, šef kabineta ministra pravde Genc Nimoni kaže da će zakonske izmene biti završene do kraja godine.

„Zajednička izjava je potpisana između Ministarstva pravde, Sudskog saveta Kosova, Tužilačkog saveta, Kancelarije glavnog državnog tužioca i Vrhovnog suda. Potpisan je 14. marta. Ovo saopštenje ima za cilj da do juna meseca ima procene i identifikaciju potreba za promenama koje bi dovele do kontrole integriteta sudija i tužilaca, pravilnog ocenjivanja pravilnog rada sudija i tužilaca, zatim u poboljšanju discipline i druge neophodne promene koje doprinose svim ovim ciljevima. A, nakon juna meseca, na osnovu ovih ocena i preporuka, počeće adekvatne zakonske izmene, gde ćemo do kraja ove godine, do decembra, završiti ove izmene, koje imaju za cilj odgovorniji, efikasniji sistem, sa konkretne rezultate, sa integritetom i profesionalnošću, koji na kraju utiču i na povećanje poverenja građana u pravosudni sistem“, kaže on.

On pokazuje koje promene se očekuju.

„Očekuje se da ćemo imati izmene Zakona o Sudskom savetu, Zakona o sudovima, Zakona o Tužilačkom savetu, zatim ćemo prvi put imati Zakon o statusu sudija i tužilaca, imaćemo... novi zakon o disciplini sudija i tužilaca, imaćemo jačanje postojećih mehanizama za ocenjivanje i performansu, redovnu proveru svih sudija i tužilaca koja se odvija u redovnim periodima i na osnovu jasnih profesionalnih kriterijuma“, kaže on.

Sa druge strane, Tužilački savet Kosova nije odgovorio na izazove sa kojima se suočavaju i da li su ispunili neku od preporuka iz najnovijeg izveštaja EULEX-a.

Napomena: Ovu priču je proizvela NVO „Centar za inovacije i razvoj“ uz finansijsku podršku EULEX-a na Kosovu. Njegov sadržaj ne odražava nužno stavove i mišljenja EULEX-a na Kosovu

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress