U DSK optimisti za konačan sporazum, PSO se protivi sastanku u Briselu
Nakon dve virtuelnih diskusija , sutra se oćekuje da će se po prvi put licem u lice sastati kosovski premijer, Avdulah Hoti i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. U pokušaju postizanja konačnog sporazuma, posle otprilike 20 meseci zastoja u evropskoj prestonici biće nastavlje dijalog između Kosova i Srbije. Ali političke stranke na Kosovu sastanak u Briselu gledaju iz različitih perspektiva.
Dok u Samoopredelenju kažu da premijer Hoti na sastanak ide kao neravnoprvan ispred Srbije, u vladajućoj stranci, DSK su entuzijsta da se u ovoj godini može postići konaćan sporazum sa Srbijom. Dok u Demokratskoj Stranci Kosova ne očekuju da će doći brzo do konačno sporazuma.
Poslanik DSK, Faton Bislimi kaže za KosovaPress da će sastanak u četvrtak samo doprineti utvrđivanju tema i rasporeda razgovora do njegovog završetka.
On je izrazio uverenje da će ovo biti poslednja godina dijaloga između Kosova i Srbije i da prema njegovim rečima neće biti loših iznenađenja za zemlju, jer će kao osnov biti uzet Ustav Kosova.
Bislimi: Mi smo u poslednjoj godini dijaloga između Kosova i Srbije
"Susret u četvrtak u Briselu doprineće utvrđivanju tema i vremenskog rasporeda razvoja pregovora do njihovog zaključenja. Mi smo u poslednjoj godini dijaloga između Kosova i Srbije, to je rekao i predstavnik Bele Kuće, g. Grenell, ovo su rekli i predstavnici EU. Mi insistiramo kao Kosovo da se to što pre završi ima već 10 godina kako pregovaramo sa Srbijom, veliki je teret baviti se raspravama koje imaju veze sa spoljnom politikom naše zemlje, ali koje se odnose i na unutrašnji aspekt naše konsolidacije kao država. Snažno verujem da će i premijer Hoti i vlada, kao i parlament, igrati ključnu ulogu u dijalogu. "Ne očekujem loše iznenađenje za nas, verujem da svi koji su ukljućeni na ove pregovore, uključujući i premijera Hotija, imaju na umu Ustav Kosova", kaže on.
Kategorički protiv ovog sastanka je šef parlamentarne grupe PSO-a Redjep Selimi, koji za za KosovaPress, kaže da premijer Hoti na sastanak ide bez legitimiteta, plana, tima i vizije.
Selimi: Hoti ispred Srbije bez legitimiteta, bez plana, bez tima i bez vizije
„Koraci u pravcu ovog dijaloga od strane Avdullaha Hotija su pogrešni. On je krenuo da se suoćava sa Srbijom, koji osim bez legitimiteta, bez plana, bez tima, bez vizije takođe nema ni podršku Kosovskog parlamenta. Dakle, Hoti ne bi trebao da ide tamo, ne samo u nedostatku ovih faktora, već i zato što Kosovo ima veoma neravnopravan položaj u odnosu na Srbiju. A ovoj nejednakosi doprineli su postupci samog Hotija koji je uklonio mere reciprociteta koje je prihvatio da neravnopravan ide normalno i praktično ispred Srbije. To su preduslovi da se mi ne bismo suočili sa Srbijom s tim nepovoljnim položajejem za Kosovo", kaže Selimi.
Dok, poslanik DPK-a, Bajruš Džemajli kaže da se na sastanku u Briselu ne očekuje razgovor o konkretnim stvarima koje vode ka postizanju konačnog sporazuma.
Džemajli: Ovo je početak nastavka dijaloga
"Mislim da je rano doći u takvu situaciju o konkretnim pitanjima. Ovo je početak nastavka dijaloga i ne očekujem da će se nešto uskoro dogoditi", rekao je.
U poslednje dve nedelje, uz posredovanje Evropske Unije, premijer Kosova, Avdulah Hoti i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, održali su dva virtuelna sastanka.
Nakon ovih diskusija, šef izvršne vlasti na Kosovu neprestano je potencirao da je u konačnom sporazumu tražio uzajamno priznavanje i poštovanje Ustavnog i suverenog poretka.