Thači: Kosovo spremno za dijalog sa Srbijom,optimista da je sprazum moguć ove godine
Dva dana nakon ukidanja mera reciprociteta, predsednik Hašim Thači je izjavio danas da je Kosovo spremno za dijalog sa Srbijom. On je izrazio optimizam da bi se ove godine moglo postići konačni sporazum sa Srbijom, s ciljem kako je rekao uzajamnog priznanavanja i ubrzanog članstvo u UN.
Šef države na konferenciji u ponedeljak pozvao je na jedinstvo jer će, prema njegovim rečima svaki put kada su bili zajedno pred Srbijom postizali uspehe.
Thači: Kosovo je spremno za dijalog sa Srbijom
“Kosovu je jasno šta traži u dijalogu. Zahteva uzajamno priznavanje i ubrzanje puta ka članstvu u Ujedinjenim Nacijama. Iznad svega, Kosovo je u ovom procesu zajedno sa Sjedinjenim Državama i svim drugim saveznicima.Nema zašto da se suzdržavamo to je sigurno putovanje za koji se mi nadamo da će se završiti u skaldu sa voljom našeg naroda. Moramo da krenemo što je brže moguće u ovom pravcu kako bismo što pre bili deo NATO-a, EU kao i svih ostalih međunarodnih organizacija kako bismo konsolidovali državu u unutrašnjem i inostranom pogledu. Stoga je Kosovo spremno, radićemo na tome da budemo što jedinstveniji i ujedinjeniji. Hajde da dopunio jedan drugog, "rekao je.
Pored toga, šef države je rekao da će se stvari pod dinamikom SAD-a kretati u pravom smeru.
Thači: Optimista sam da će se stvari kretati u pravom smeru
„Da li će dogovor biti postignut tokom ove godine, optimista sam da će se stvari kretati u pravom smeru. Imam puno poverenja u dinamiku Sjedinjenih Država."
Upitan ko će voditi dijalog sa Srbijom, Tači je rekao da treba biti ujedinjen.
Thaci: Nismo u trci ko če se suočiti sa Srbijom
„Uvek kada smo se suočili sa Srbijom bili ujedinjeni,uvek kada smo bili ujedininjeni kao institucije, lideri smo izašli dobro.Nismo u trci za součavanje sa Srbijom, već smo da dopunjavamo jedni-druge, koordinirajući jasnu platformu da bi pokrenuli proces napred", rekao je.
Na ovoj konferenciji za štampu, šef države je takođe govorio o mogućnosti da Kosovo proglasi vanredno stanje, primetivši porast slučajeva sa Covid-19.
Prema njegovim rečima, sada nisu vanmredne okolnosti više i trebalo bi poštovati preporuke NIJZ-a.
Thaci: Kao pojam, uvek sam mrzeo vanredno stanje
"Ako se stanje pogorša, onda će institucije na Kosovu biti primorane da preduzmu mere kako bi sprečile Covid-19. To će tada ozbiljno uticati na oporavak ekonomije. Za vanredno stanje i kao pojam, mrzeo sam ceo svoj život još od vremena kada sam to doživljavao kao učenik i kao student iz Srbije. Ali u to vreme smo iamli vanrednu okolnost koju je pratila država koja je izvršila genocid na Kosovu. Ideja da su se političke stranke obratile predsedniku zemlje za vanredno stanje", rekao je.
Za potpis o povratku ambasadora koji inicirao bivši ministar Inostarnih Poslova Glauk Konjufca, šef države nije odgovorio,ali je rekao da su oni u procesu i da će doneti odluku u skladu sa Ustavom.