Thaçi će se suprotstaviti bilo kojoj mjeri koja onemogućava dijalog
Pooštrenim merama reciprociteta Srbije od strane vodeće vlade usprotivio se predsednik Hashim Thaçi. Ovo protivljenje organizacija civilnog društva vidi se kao razlog, jer šef države hoće da se Kosovo što pre vrati dijalogu.
Vlada je odlučila da pooštri mere reciprociteta protiv Srbije, pri čemu svaki automobil koji ulazi na Kosovo mora imati dokumente gde piše "Republika Kosova". U vezi s ovom odlukom, predsednik Hashim Thaçi je izjavio da premijer na dužnosti, Albin Kurti, nastavlja svoju patriotsku obmanu i da krši odnose Kosova sa Sjedinjenim Državama i Evropskom unijom.
Arton Demhasaj iz organizacije "Çohu" kaže da će se suprotstaviti bilo kojoj meri koja će se nametnuti, i koja bi ometala dijalog, pošto je po njemu, mišljenje predsednika je da bi Kosovo trebalo što pre da se vrati dijalogu.
Demhasaj: Mišljenje predsednika Thaçija je da bi Kosovo trebalo što pre da se vrati dijalogu
„Mi znamo šta je ideja ili mišljenje predsednika Thaçija, a to je da se Kosovo što pre treba vratiti dijalogu. Možda u bliskoj budućnosti i postignemo konačni dogovor između Kosova i Srbije.
Tako da, svaka mjera koja bude postavljene, ometaće ovaj dijalog i predsjednik će vjerovatno biti protiv. Predsjednik se usprotivio čak i kada je prethodna vlada uvela porez, i više puta je tražio da se porez ukine, a normalno da i sada zahtijeva da se reciprocitet ne uvede, tako da bi se otvorio put dijalogu.
"On će se suprotstaviti bilo kojoj meri koja se donese na neki način ometati njegovu ideju o dijalogu."
Čak i Rreze Hoxha iz Grupe za Pravne i Političke Studije, kaže da se očekivalo protivljenje reciprociteta od strane predsednika, jer je, prema njenom mišljenju, šef države se fokusirao na proces dijaloga, i da se što brže zaključi.
Hoxha: Očekuje se da će se predsednik suprotstaviti ovim merama.
"Od trenutka kada su počeli da razgovaraju o nametanju mera reciprociteta, došlo je do direktnog protivljenja predsednika, jer je bio više fokusiran na stvaranje mogućnosti za nastavak procesa dijaloga sa Srbijom pod srpskim uslovima.
Ovo je ili se smatra jednim od razloga raspada koalicije i izglasavanja nepoverenja vlade Kurtija, za koju mislimo da je to bilo orkestrirano od strane predsednika. To znači da se to i očekivalo, a od predsednika se očekuje da se usprotivi tim merama, jer je njegov fokus na nastavku dijaloškog procesa, i što skorijem zaključku, "rekla je ona.
Isto izražava i Eugen Cakolli iz Demokratskog Instituta Kosova, koji prigovore između predsednika Thacija i aktuelnog premijera Kurtija vidi u kontekstu njihove svakodnevne političke konfrontacije.
Cakolli: Thaçi je stalno gurao naprijed uklanjanje svih mjera
„Sve nesuglasice i kontradikcije koje su dva glavna institucionalna lidera, vidim ih u kontekstu prizme stalnih neslaganja koje imaju u vezi sa završnom fazom dijaloga. Dakle, s jedne strane imamo predsednika Thacija koji je neprestano gurao naprijed uklanjanje svih mera, kako bi uvažio zahtev Sjedinjenih Država, i da bi ušli u poslednju fazu dijaloga. S druge strane, prema onome što smo videli, sadašnji premijer Kurti imao je znatno kolebljiviji pristup takvoj fazi, ocenivši ga kao neprikladnim, jer potrebne pripreme nisu napravljene, ali nije ni planirano šta će se tretirati u eventualnom sporazumu ", kaže on.
Specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak takođe se usprotivio pooštravanju mera reciprociteta. U međuvremenu, uklanjanje reciprociteta najavio je kandidat za premijera, Avdullah Hoti.
31 marta, vlada Kosova odlučila je da ukine stopostotni porez na srpske proizvode, i uvela dve recipročne trgovinske mere./KosovaPress/