Teršnjaku: Građani Kosova troše oko 250 miliona evra na duvan
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Na Kosovu je danas obeležen Svetski dan bez duvana koji ima za cilj podizanje svesti o opasnostima koje nosi upotreba duvana, kao i preduzimanje efikasnih politika za smanjenje njegove upotrebe. Glavni sanitarni inspektorat Ibrahim Teršnjaku kaže da pušenje donosi samo štetne aspekte zdravlja. Teršnjaku je za KosovaPress rekao da na Kosovu građani troše oko 250 miliona za kupovinu duvana, dok oko 200 miliona za zdravstveni aspekt malignih bolesti. Takođe je rekao da je pušenje u domaćinstvu teško opterećenje u socijalnom smislu. Teršnjaku: Imamo 250 miliona evra potrošnje u potrošačku korpu „Od potrošnje duvana imaju samo štetne ekonomske, socijalne i kulturne aspekte, tako da korist imaju samo transatlantske kompanije, koje imaju vrtoglavu dobit od prodaje duvana i njegovog uzgoja. Dakle, u tom pogledu Kosovo ide u trend povećanja potrošnje duvana koji zabrinjava sve zdravstvene radnike, jer potrošnja počinje u mladim godinama i smatra se da od 200 do 250 miliona imamo potrošnju potrošačke korpe, koje ee ulože u duvan, a 200 miliona investicija u zdravstveni aspekt malignih bolesti... Ako imamo dva pušača kod kuće, to je zaista težak ekonomski teret za tu porodicu. Osim zdravlja, uništavaju se ekosistem, šume, razne plantaže“, rekao je Teršnjaku. Prema rečima Teršnjakua, u poslednja četiri meseca, 760 restorana ili 10 odsto na Kosovu kažnjeno je zbog kršenja Zakona o duvanu. Naglasio je da se planiraju različite akcije protiv subjekata koji krše zakon. Teršnjaku: Za 4 meseca smo izvršili oko 760 inspekcija „Čak i u primeni antiCOVID zakona sproveli smo zakon, jer je sama zakonska odredba povezala ovaj problem da se ne puši u zatvorenom prostoru. Pregledali smo kazne za fizička i pravna lica, ali sagledavajući trend nesprovođenja i ciljanje svih subjekata, koji su stalni prekršioci, sa posebnim akcentom na različite kafiće, tokom ova četiri meseca izvršili smo oko 760 kontrola, sa posebnim akcentom kod operatera poslovanja u kafe barovima, gde smo u 10% ovih inspekcija izrekli novčane kazne za nepoštovanje zakona o kontroli duvana“, rekao je Teršnjaku. On je poručio da treba da počnemo da menjamo mentalitet kako bi se podigla svest građana, a da bi došlo do kulturnih promena u cilju očuvanja zdravlja i životne sredine. Teršnjaku: Da popijemo kafu bez duvana „Sprovesti zakon u državnim i javnim službama, privatnim, pa s tim u vezi promenom mentaliteta da kafe ne ide bez jedne cigare. Pokrenimo moto da konzumiramo kafu bez duvana i kada dođemo do ovakvih kulturnih promena podići ćemo svest građana, sačuvati zdravlje i životnu sredinu, ali i svoj džep kako ne bismo imali toliko velike troškove“, rekao je on Svetski dan bez duvana proglasile su 1987. godine zemlje članice SZO, sa ciljem da se podigne svest i svest javnosti o štetnosti i opasnostima duvana, kao i da se podstakne smanjenje proizvodnje i upotrebe duvana.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress