Stranke se slažu da izbore treba održati u februaru ako ne postoji saglasnost za predsednika
Političke stranke u zemlji složile su se da održe izbore u februaru, ukoliko ne bude konsenzusa vezano za mesto predsednika.
U strankama koje čine vladajuću koaliciju, LDK i AAK kažu da ako tokom ovog meseca i početkom januara ne bude konsenzusa, poslednji datum održavanja izbora je kraj februara. AAK se čak slaže sa bilo kojem datumom za izbore. A u Pokretu Samoopredelenja kažu da što pre budu održani izbori, to će biti bolje za zemlju. Dok u PDK ne kažu da imaju odgovarajući mesec za izbore, dok se takođe nadaju postizanju konsenzusa za izbor predsednika.
Poslanik LDK, Škemb Manaj za KosovaPress pokazuje razlog zašto je kraj februara poslednji datum za organizaciju izbora, ako za predsednika ne postoji saglasnost.
Manaj: Poslednji datum kada bi zemlja trebalo da izađe na birališta je kraj februara
„Ako tokom ovog meseca i početkom januara ne postignemo konsenzus, mislim da je poslednji datum kada bi država trebalo da izađe na birališta kraj februara. Moramo imati na umu da se izborni proces mora odvijati, a nakon izbornog procesa je proces potvrđivanja rezultata, konstituisanje Skupštine Republike, zatim izbor vlade, što će, mislim, potrajati. Moramo garantovati da Skupština Republike mora biti konstituisana u mesecu aprilu i eventualno do 5. maja, moramo izabrati predsednika Republike", izjavio je on.
Nepokolebljivost oko pitanja predsednika izražavaju se iz stranka Ramuša Haradinaja, koji je izrazio kandidaturu za predsednika.
Poslanik Palj Ljekaj kaže da ne prave kompromise oko kandidature Haradinaja, ističući da se AAK slaže o bilo kojem datumu koji će biti određen za izbore.
Ljekaj: Nemamo kompromis za predsednika, za bilo koji datum izbora AAK se slaže
„Alijansa je predložila kandidata za predsednika, gospodina Haradinaja, s tim u vezi nemamo kompromise. Sad se postavljaju dva pitanja, da li želimo da imamo predsednika koji može biti izabran u ustavnim rokovima ili želimo da idemo na izbore ... Koji god datum da odrede ako predsednik ne bude izabran, Aliansa za Budučnost Kosova se slaže“, kaže Ljekaj.
Poslanik LVV Dimal Baša zahteva da se izbori održe što pre, koji je za KosovaPress rekao da što pre budu održani, to će biti bolje za zemlju.
Baša: Nije da smo izabrali povoljan mesec, što se ranije održe, to bolje
„Mi kao Pokret nije da smo izaberali povoljan mesec, što pre budu održani izbori, to bolje. Svako zakašnjenje košta jednom lošem upravljanjem, što građanima košta milione evra, pa shodno tome, što se ranije izbori održe, to je bolje za zemlju i brže izbegavamo druge institucionalne krize“, rekao je on.
U međuvremenu, poslanica iz redova PDK, Evdjeni Tači-Draguča, kaže da bi trebalo iscrpeti sve mogućnosti za mesto predsednika.
Tači-Draguša: Ne mogu da kalkulišem sa datumima, ali trebalo bi da imamo nacionalni konsenzus za predsednika
„Sve mogućnosti moraju biti iscrpljene da mesto predsednika ne postane igra i da se ne igra sa tako važnom institucijom. Moć koalicije treba da pokrene stvari, ne mogu zahtevati od drugih, i druge kriviti, ali sama vladajuća koalicija mora naći rešenje. Dalje mislim da treba da imamo nacionalni konsenzus i da gledamo dalje od ličnih i grupnih ciljeva, tako da pitanje predsednika ne služi u svrhu da neko dođe na vlast ili bude svrgnut sa vlasti ... ne mogu ni da kalkulišem sa datumom, čak i sa zadatim rokom, ostaje da se vidi “, izjavljuje poslanica Taći-Draguša.
Političke stranke u zemlji još uvek nisu održale sastanke na kojima bi razgovarali o mestu predsednika. Iako je prošlo oko dva meseca otkako je Vjosa Osmani na čelu države kao vršilac dužnosti predsednika.