Srbija zaustavlja tranzit robe, Kosovo i dalje bez ikakvih akcija
Pročitajte: 2 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Iako je ove godine došlo do povećanja izvoza na Kosovo, kosovski proizvođači u poslednje vreme ne ispunjavaju porudžbine u evropskim zemljama, posebno u Nemačkoj i Švajcarskoj. To je zato što je Srbija postavila barijere kosovskim proizvođačima za tranzit robe u ove evropske zemlje. Za ove barijere koje postavljaju srpske vlasti, posebno nakon zahteva Kosova za ravnopravnost u CEFTA-i, još uvek nije poznato da li će kosovske vlasti preduzeti bilo kakvu recipročnu akciju, iako je ministarka industrije, preduzetništva i trgovine Rozeta Hajdari upozorila na adresiranje ovih prepreka partnerima u Briselu. S druge strane, bivši ministar trgovine i industrije Ismet Mulaj zahtevao je brze akcije Vlade Kosova na rešavanju barijera koje je postavila Srbija. Mulaj takođe poziva aktuelnu vlast da izvrši veći pritisak na susednu državu, u ovom slučaju Srbiju, da primeni CEFTA sporazum. Mulaj: Kosovo da ostvari svoje pravo pritiskom   „To nije problem ovih dana, to je problem, skoro od nezavisnosti Kosova, jer Srbija ne priznaje zvaničnu dokumentaciju institucija, posebno fitosanitarne, sanitarne i druge sertifikate koji imaju pečat Republike Kosovo. Svi proizvodi koje zahteva Evropska unija, automatski piše na njihovu kartu proizvod odakle potiče. A Srbija pravi probleme ovim proizvodima i osim sirovine koju dobija sa Kosova, bez obzira na to kakvu dokumentaciju ima, svaki drugi proizvod koji je prerađen ili finalni proizvod namenjen Srbiji ili zemljama Evropske unije ima barijere koje nema šanse da se preskoči od biznisa i izvoz da se realizuje… Čestitam ministarki na pismu koje je uputila CEFTA-i sekretarijatu, ali bez političke volje Vlade Kosova i većine članica koje su deo CEFTA-e. , je problem da se realizuje. Ali postoje i druge mogućnosti da Kosovo kroz pritisak ostvari ovo pravo“, naglasio je Mulaj...
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress