Srbi sa severa pozdravljaju sporazum o energetici, pristaju da plaćaju struju
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Srbi na severu zemlje pozdravili su juče u Briselu postignut sporazum o električnoj energiji između Kosova i Srbije, koji će omogućiti naplatu električne energije utrošene u četiri severne opštine, a to su Severna Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok. Oni, u anketi KosovaPressa, kažu da, iako ne znaju detalje ovog sporazuma, ipak bi trebalo da počnu da plaćaju utrošenu struju. Miloš Golubović, građanin sa severa Mitrovice, ne vidi problem naplate struje i kaže da građani treba da plaćaju struju koju potroše. Prema njegovim rečima, postignuti sporazum rešiće, između ostalog, i nelegalno rudarenje kriptovaluta na severu Kosova, što je, kako je rekao, do sada predstavljalo veliki problem. „Iako je dogovor postignut, ne znamo mnogo šta to tačno znači za građane, pre svega na severu. Pretpostavljam da ovo podrazumeva da će za neko vreme struja početi da se plati. S druge strane, mislim da će se time regulisati i nelegalno rudarenje kriptovaluta, što je veliki problem na severu Kosova... Naravno, živimo normalnim životom, morali bismo to da platimo (struju), tako da ne vidim nikakav problem s tim u vezi“, rekao je Golubović. I Filip Vulić, još jedan građanin sa severa, slaže se da račune za struju treba platiti i da to nije problem. "Smatram da nema problema ako se obe strane slažu, mislim ako je to u interesu Srba i Albanaca koji ovde žive... Da, da, naravno da ćemo platiti struju, to nije problem", rekao je Vulić. Radomir Savić kaže da je postignuti dogovor dobra stvar koja se desila i da je važno samo da građani nemaju problema. On se nada da ovaj sporazum neće biti menjan i poštovan. „Dobro je što su obezbedili da ovde imamo struju i da nemamo problema dok ne znam šta će biti dalje. Da li će se ovaj dogovor poštovati i ako opet ne dođe do neke promene… Da, platićemo ako treba, do sada nismo plaćali, ali ako treba platićemo, nemamo šta da radimo“, rekla je Savić za KosovaPress. Nebojša Didić, rekao je da je važno da situacija bude mirna, rekavši da ne treba plaćati samo struju, već i vodu i druge usluge. Daj Bože da bude dobro i da se plati struja, vodu i sve ostalo“, tha je on. Inače, od 1999. do 2017. godine dug za sever Kosova plaćali su građani drugih opština u zemlji. Njihovi računi su povećani za 3,5 odsto. Međutim, nakon brojnih žalbi, Apelacioni sud na Kosovu je krajem 2017. godine odlučio da obustavi ovu praksu, ocenivši da je nezakonita. Ovu odluku je kasnije potvrdio i Ustavni sud Kosova i plaćanje je prebačeno na Operatora tržišta sistema, prenosa i električne energije na Kosovu (KOSTT), prema kojem je saopšteno da su gubici od neplaćanja struje na severu dostigli iznos od 40 miliona evra samo u 2021.godini.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress