Šlaku: Gas na Kosovu donosi energiju koja mu danas nedostaje, električnu energiju i termalnu
Izveštaji da je Vlada Kosova odbila projekat MCC za dovođenje američkog prirodnog gasa na Kosovo izazvali su burne reakcije. Nedostatak transparentnosti u vezi sa ovim projektom učinio je reakcije potpuno orijentisanim u političkom smislu, dok su potpuno izostavili angažovanje profesionalaca na terenu da daju svoje procene u pogledu mogućih koristi Kosova od ovog projekta.
Da bi bolje razumeli iz perspektive profesionalaca, o važnosti sprovođenja ovog projekta za Kosovo, KosovaPress je razgovarala sa poznatim stručnjakom u oblasti energetike, Luanom Šlakuom i u početku smo ga pitali?
KosovaPress: Gospodine Šlaku, izveštavano je da je Kosovo odbila projekat gasa, ili kako je sada poznato pod imenom američki projekat gasa. Kroz post na društvenim medijima iz perspektive energetskog stručnjaka naveli ste neke od prednosti koje je Kosovo imalo da bude deo ovog projekta. Iz perspektive stručnjaka, recite nam zašto je ovaj projekat bio važan, recimo u oblasti energije?
Šlaku: Ono što sam napisao imao je cilj: da proceni ideju uvođenja prirodnog gasa na Kosovu. Ali ovo pitanje, kao i mnoga druga, nažalost ne može ostati depolitizovana. Ono što bih želeo da kažem je kako ocenjujem ideju uvođenja gasa na Kosovu, bez obzira odakle dolazi i čiji je to gas. Ovih dana smo se upoznali sa mogućnošću uvoza američkog gasa koji dolazi u grčku luku, a zatim ide u pravcu Makedonije, Kosova i dalje, verujem, ali nije nam rečeno više, bilo je vrlo malo transparentnosti u tom pogledu. S druge strane, dugo se govorilo o mogućnosti da će jednog dana na Kosovo biti isporučen gas koji će doći iz Albanije. Bez obzira na opciju, moramo pogledati šta nam prirodni gas može doneti. Mi smo jedno od retkih zemalja koja nemaju gasnu infrastrukturu, osim gasnog provodnika koji imamo iz 70 -ih, koji se proteže do Skoplja i Mitrovice sa druge strane, jer je nekada ovaj gasovod snabdevao sa toplotnim gasom „proizveden na Kosovu“, Kosovsku metalurgiju i neke velike industrijske objekte. Gas danas na Kosovo dopunjuje nedostatak energije, ne samo električne nego i toplotne energije, što znači da se može koristiti, pored proizvodnje električne energije, kao gorivo za grejanje velikog dela kosovskih naselja. Takođe može da zameni ogromne troškove koje industrija danas stvara korišćenjem električne energije, što je najskuplji oblik njene upotrebe - prvo pretvaramo toplotnu energiju u električnu, a zatim tu energiju ponovo pretvaramo u toplotnu energiju! Tako gubimo mnogo energije.
KosovaPress: Godinama se pričalo o ovom projektu, osim stručnjaka za ovu oblast, poput vas, građani nemaju mnogo znanja, da ne govorimo uopšte o čemu se radi u projektu. Molim vas, možete li nam dati neke detalje o ovom projektu?
Šlaku: - Nažalost, ne poznajem ovaj projekat dovoljno dobro - znam samo onoliko koliko nam je rečeno i koliko je o tome napisano. Ono što nam je rečeno iz Vlade je da i oni moraju više da studiraju, jer trenutno nemaju sve odgovore. Ne sviđa mi se činjenica da je Vlada zauzela stav da prvo kaže ne mogućnosti koju nudi MCC projekat, a zatim će o tome detaljnije proučiti! Obično se dešava suprotno: prvo se analizira, pa se kaže da ili ne! Ali, nadajmo se da će MCC imati fleksibilnost da sačeka da naša strana prouči još malo, pa da se onda odluči.
KosovaPress: Koje bi koristi Kosovo moglo da uživa u energetskom polju u slučaju da bude deo projekta?
Šlaku: Prednosti ako se gas (odakle god dolazi) doveze na Kosovo mogu biti brojne: Prvo, on diverzifikuje izvore energije, iako ne sa najčistijim mogućim gorivima, ali dobro znamo da nećemo moći da se potpuno prebacimo na obnovljive resurse jer imamo mali potencijal za takvu zamenu. Ali moramo dati sve od sebe i odmah stvoriti maksimalno moguće od sunca, vetra, itd.; Drugo, imaćemo na raspolaganju dodatni izvor energije, gas, koji onda možemo koristiti po potrebi. Gas omogućava da se lako koristi samo kada imamo korist; Treće, dok ne uložimo prava ulaganja u alternativnu energiju, za šta su potrebne decenije, moći ćemo da izgradimo tranziciju sa malom TE na gas koja zagađuje upola manje od TE na lignit, a četvrto značajno smanjujemo potrošnju električne energije, koji dobrim delom dolazi od grejanja tokom zime. Ako izgradimo 5-6 regionalnih plinskih grejača, značajno ćemo smanjiti potrošnju električne energije, što je poput izgradnje nove TE: Ako uštedimo 300 MV energije tokom zime je ista kao i izgradnja jedne TE 300 kasnije. Što bi značajno ugrozilo kvalitet životne sredine i zdravlje građana.
KosovaPress: Koja bi mogla biti šteta u energetskom polju koju Kosovo može imati?
Šlaka: Kao i svako fosilno gorivo, gas zagađuje, iako upola manje od lignita. Takođe, gasa košta - moramo ga kupiti u inostranstvu. Ali bi moglo koštati više ako nemamo jasnu alternative o energiji koja je zemlji potrebna u narednim decenijama, kada nećemo moći da koristimo lignit, zbog ograničenja koja je nametnula EU, a mi, ubeđen sam, nečemo kompromitovati šansu koju imamo da postanemo njen deo.
KosovaPress: Nakon izveštaja da je Kosovo odbila ovaj projekat, mnogi glasovi koji su kritikovali ovu odluku upozorili su u budućnosti na mogućnost energetske zavisnosti Kosova od susednih zemalja, posebno od Srbije? Kako vidite ova upozorenja?
Šlaku: Da budem iskren, uopšte ne shvatam ove reakcije ozbiljno.
/ Ljuan Šlaku je najpoznatiji stručnjak u oblasti zaštite životne sredine i energije. Godinama nastavlja da bude glasni zagovornik razvoja alternativne energije na Kosovu. On je izvršni direktor Kosovske fondacije za otvoreno društvo / KFOS, najveće organizacije na Kosovu koja promoviše vrednosti demokratije.