Šest godina od albanskog drona u Beogradu
14 oktobra 2014 godine u 21:27 prekinuta je utakmica Srbija-Albanija u okviru kvalifikacija za evropsko prvenstvo ’Francuska 2016’.
Prekid je najavljen skoro pre početka: Bilo je zabranjeno učešće navijača albanske reprezentacije u Beogradu, dok su srpski navijači na stadionu zvižducima i poklicima ometali intoniranje albanske himne.
U ovim uslovima, otežanim i teškim za albanski tim, meč je počeo.
Britanskom sudiji Martinu Atkinsonu nije bilo lako da sudi, posebno od igrača, navijača, ali i srpskih zvaničnika koji su bili tamo, smatralo se ratnom bitkom.
Napet, sa čistom albanskom prednošću, meč se tako nastavio do 42 minute.
I u tom trenutku se sa Beogradskog neba, iznad navijača, polako dron se spuštao igralištu, približavala se zastava sa mapom etničkih albanskih područja, sa portretima Ismaila Ćemaljija i Ise Boljetinija sa natpisom „AUTOCHTHONOUS“ .
Svi ostaju zapanjeni i ćutljivi gledajući čudo koje se spuštala sa visine.
Tada je srpski fudbaler stao u prostoru, gde je sačekao zastavu sa albanskim simbolima ne dozvolivši joj da padne u travnjak, ali su igrači naše reprezentatacije odmah potrčali za njim, otimajući mu ga iz ruku.
Nakon toga, lopta je bila „zaboravljena“ i započela je fizička tuča između igrača obe ekipe. Srpski gledaoci sišli su sa tribina gledalaca, i napali albanske fudbalere. Neravnopravan fizički obračun koji igrači crveno-crne reprezentacije napuštaju tražeći spas u njihovoj svlačionici.
Članovi obezbeđenja, umesto da brane albanske fudbalere, pridružili su se srpskim gledaocima i igračima, udarajući ih pesnicama i stolicama dok su išli ka njihovoj svlačionici.
U takvim uslovima nije bilo moguče da se utakmica nastavi. Albanski igrači, nakon smirivanja situacije, predali su palu zastavu zvaničnicima UEFA-e i vratili se u Tiranu oko 3 ujutru.
Prekinuti meč Srbija-Albanija potom se nastavio za političkim stolovima. Srpski političari nazvali su nas necivilizovanim, a planirana poseta Edija Rame Beogradu odložena je za više od tri nedelje, pošto je njegov brat optužen da je on pustio drona.
A kada je Edi Rama otišao u Srbiju, na konferenciji za štampu sa Aleksandrom Vučićem, naravno da nisu zaboravljeni dron, utakmica ni Kosovo. Šale i lakonske reči izgovarane su na engleskom, albanskom i srpskom jeziku sa cinizmom, ali i razborito.
I ovde se završio politički „prvi deo“ za nastavak drugog sportskog dela meča:
Disciplinska komisija UEFA odlučila je 24 oktobra 2014 da registruje prekinutu utakmicu u korist Srbije, dok su obe reprezentacije kažnjene sa po 100 hiljada evra, Srbiji su oduzeta dva boda i da dve utakmice odigra bez navijača.
Posle žalbe Albanije Sudu za Sportsku Arbitražu (CAS) u Lozani, 10 jula, bodovi ovog meča pripali su Albaniji. U međuvremenu je „otkriven“ autor drona Ismail Morina-Balisti, koji je živeo dvostrukim životom: U slavi svoje zastave i sumnji da je zaista autor lansiranja i prikrivanja od srpske bezbednosti od koje kako je rekao, se traži da ga ubiju.
Tako sve, do uoči utakmice koja se odigrala 8 oktobra u Elbasan Areni između Albanije i Srbije, kada je Ismail Morina bio zatvoren pod optužbom za nezakonito posedovanje oružja i posedovanje falsifikovanih karata za ovu utakmicu.
Utakmica Albanija-Srbija završena je rezultatom 0: 2 i utakmica je bila dobra, posebno zbog angažovanja naših igrača na terenu i gledalaca na tribinama. I ovog puta je u utakmicu upletena politika: Edi Rama je čestitao pobedu srpskog tima, dok su navijači crveno-crnih, zajedno sa rukovodstvom i igračima, bili „naoružani“ za bitku u Jerevanu.
Čudo se dogodilo u jermenskoj prestonici: Utakmica Jermenija - Albanija završena je rezultatom 0: 3 i Srbija će sada, kako je rekao kapiten Nacionalnog tima Ljorik Cana, na televiziji gledati Evropsko prvenstvo Francuska 2016 i sa njim utakmice Albanije u ovom takmičenju u kojem je ona po prvi put.