Septembar se ne smatra optimalnim za postizanje konačnog sporazuma sa Srbijom
Očekuje se da će jučerašnje uklanjanje mera reciprociteta Hotijeve vlade, vratiti Kosovu i Srbiju na pregovarački sto. Iako se traži intenziviranje pregovora, i septembar ove godine pominje se kao optimalni rok za postizanje konačnog dogovora, tako nešto se smatra da je teško postizati.
Istraživačica iz Demokratskog Instituta za Kosovo, Violeta Hađolli, rekla je za KosovaPress da su mnoga nerešena pitanja sa Srbijom otežala predviđanje konačnog sporazuma.
Hakholli: Teško je predvideti bilo kakav rok za postizanje sporazuma između Kosova i Srbije.
„U poslednje dve godine postoji interesovanje EU, posrednika dijaloga, ali i SAD, koja je imala aktivniju ulogu u ovom procesu, tako da Kosovo i Srbija mogu da zaključe ovaj dijalog konačnim sporazumom.
To je zato što je dijalog započet davno, u 2011 godini, a tražena normalizacija još nije postignuta ... teško je predvideti krajnji rok, jer se govori o konačnom sporazumu, i ova tema se mora zatvoriti.
"Kosovo i Srbija imaju velike nesuglasice. Zna se da Srbija ima potraživanja prema Kosovu", rekla je ona.
Iako se od međunarodnih partnera traži da ubrzaju dijalog, politički ekspert Besnik Vasolli kaže da Kosovo ne treba biti talac rokova.
Vasolli: Ne bismo trebali postati taoci rokova za dijalog.
"Pregovori se moraju nastaviti, i oni se moraju odvijati u duhu dobre vere oba strana. Ali ne bismo trebali biti taoci rokova, nema razloga da kažemo da će do septembra biti gotovo, u suprotnom šta će se dogoditi. "Zašto je septembar tako važan, nikome od nas nije jasno."
Dok direktor Instituta "Epic" Demush Šaša kaže za KosovaPress da bi se Kosovo trebalo više fokusirati na suštinu sporazuma, nego na rok za njegovo zaključivanje.
Šaša: Teško je zamisliti kako bi se mogao postići dogovor do septembra.
"Rasprava o bilo kojem roku u vezi sa sporazumom sa Srbijom, bila je i biće problematično.
Ono o čemu trebamo razgovarati je suština tog sporazuma, namjere tog sporazuma. Rokovi će prirodno doći na kraju ovog procesa. Postavljanje rokova unapred bez razgovora o nizu nerešenih pitanja sa Srbijom je kontraproduktivno. "Teško je zamisliti da se može postići dogovor do septembra, kada imamo toliko nerešenih pitanja", rekao je Šaša.
Dialgou Kosovo-Srbija započeo je 2011. U međuvremenu, poslednje dve godine, Sjedinjene Države su imale aktivniju ulogu u ovom procesu, dok se u raznim međunarodnim krugovima zahteva da se tokom ove godine, postiže pravno obavezujući sporazum između dva zemalja./KosovaPress/