Sastanci albanskih vlada vraćaju se u septembru, zahteva se konkretna primena sporazuma
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Nakon dve godine odsustva, u trećoj nedelji septembra, vlade dve albanske države sastaće se u Skadru. Očekuje se da će Kosovo i Albanija potpisati nekoliko zajedničkih sporazuma. A od tri od njih, naša zemlja može imati mnogo koristi ako se primene u praksi. Kosovska Carina u Draču, hidroelektrana na albanskoj teritoriji, i železnička pruga, ocenjuju se kao korisne za obe albanske države. Zamenik premijera Kosova, istovremeno koordinator za sastanke dveju vlada, Aljbuljena Baljaj-Haljimaj kaže za KosovaPress da će sporazumi koji će biti potpisani biti u interesu obe strane. Baljaj-Haljimaj: Biće sporazuma koji su u interesu obe strane „Biće sporazuma koji su u interesu obe strane. Oni koji su verovatno manje gigantski od ostalih su Carina Kosova, železnička pruga, i hidroelektrana koja bi trebalo da bude izgrađena u Albaniji, a koja će biti funkcionalna za Kosovo ... pored ovih biće i drugih sporazuma, Ministarstva su već počela da podnose nacrte sporazuma, rekla je ona. Konkretnu primenu ovih sporazuma zahtevaju stručnjaci u oblasti privrede na Kosovu. Berat Rukići iz Privredne Komore Kosova kaže da će ovi zajednički projekti olakšati kretanje građana, robe, i povećati profit preduzeća. On je takođe naglasio da energetske resurse treba kombinovati između dve zemlje. Rukići: Moramo da kombinujemo energetske resurse. „Ako se raspravlja ne sa političkim teretom, već sa tehničkog i suštinskog nivoa, možemo oživeti neke od drevnih ideja koje su bile i koje su neophodne. Železnica bi povećala vrednost luke Drač, sa ovim drumskim saobraćaemj nema veliku vrednost jer troškovi su preveliki. Ali železnički prevozo bi sigurno predstavljalo dodatnu vrednost za ekonomije obe zemlje. Istovremeno, hidroelektrana treba da kombinuje energetske resurse sa povećanjem onog što je poznato kao rezervno napajanje u sistemu koji pomaže stabilnosti napajanja. S tim u vezi, kažem da bi trebalo povećati mogućnost da Albanija investira u jednu elektranu na Kosovu ili da dve vlade ulože u jednu termoelektranu, pa da resursi budu kombinovani, posebno kada imamo ovu energetsku mrežu u funkciji ", rekao je Rukići. U međuvremenu, profesor ekonomije Muhamet Sadiku ocenjuje da je jačanje energetske veze između Albanije i Kosova veoma važno. Sadiku: Jačanje energetske veze između Albanije i Kosova je veoma važno "Energetski resursi u Albaniji u potpunosti su iz vode, dok su na Kosovu iz uglja, ako je potrebna bilo kakva razmena između Kosova i Albanije, vidićemo koliko je to racionalno. Ali ono što je poznato jeste da je jačanje energetske veze Albanija-Kosovo veoma važno“, rekao je on. Kosovo i Albanija održali su u prošlosti zajedničke sastanke na kojima je potpisano na desetine sporazuma, iako neki od njih nisu pronašli konkretnu primenu u obe zemlje. / KosovaPress /
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress