Samo jedna hidroelektrana ima ekološku dozvolu, ove godine prijavilo se 8 operatora
Trenutno u zemlji postoji samo jedna hidroelektrana, dok Ministarstvo za Ekonomski Razvoj i Životnu Sredinu ima osam ekonomskih operatera koji su se prijavili za ekološke dozvole. Dok je ovo ministarstvo izdalo ukupno 22 vodene dozvole za razne operatore.
To je najavio ministar za Ekonomski Razvoj i Životnu Sredinu Blerim Kuči, koji je u petak izveštavao Parlamentarnu istražnu komisiju o procesu licenciranja, rada, nadzora i primene hidroelektrana u Republici Kosovo.
Kući je izjavio da nema informacija o tome koliko hidroelektrana trenutno radi u zemlji, dok je najavio da je od stupanja na dužnost ministar izdao jednu ekološku dozvolu i dve vodne dozvole.
Kuči: Izdali smo dve dozvole za vodu i dozvolu za zaštitu životne sredine
„Ekološka dozvola koliko ja znam je samo jedna, dozvole za vodu izdate su do danas 22, od perioda 2007-2020 22 dozvole za vodu, dok su ekološke dozvole samo jedna i pokušavam da napomenem u kojim slučajevima su izdate, govorim o dozvolama vode. Vodena dozvola je izdata u Dragaš reka Plav snage 4 megavata, izdata je 2020. godine, izdata je u vreme dok sam bio ministar. Takođe, u Štrpce reka Lepenc ili Brezovica izdata vodna dozvola 24.09.2020, ove vodene dozvole su izdate tokom mog mandata. Izdate su i druge dozvole za vodu u vezi sa 19 drugih, takođe imam datume ... Samo jedna ima ekološku dozvolu, Hidro Energi Shpk Uroševac, dakle ona ima i ekološku dozvolu. Ne nijedna. Ovo je blizu Uroševca Lepenci 3, trebalo bi da pripadne Uroševcu ... Tokom našeg mandata izdali smo dve dozvole za vodu i jednu dozvolu za zaštitu životne sredine. U zahtevu za ekološku dozvolu trenutno postoji osam ekonomskih operatera u postupcima za izdavanje ekološke dozvole, odnosno trenutno se osam ekonomskih operatera prijavljuje za ekološke dozvole “, rekao je on.
Ministar Kući predstavio je poslanicima čitav postupak koji se sledi za dobijanje ekoloških dozvola za hidroelektrane.
Rekao je da se nakon procedura u odgovarajućoj opštini za opštinsku saglasnost za izgradnju hidroelektrane na odgovarajućem području i preliminarnog odobrenja od RUE za kupovinu električne energije koju proizvodi hidroelektrana, postupak nastavlja u Ministarstvu za Ekonomski Razvoj i Životnu Sredinu.
Ministar Kući je rekao da se ovi postupci sprovode u MEA, u sektoru voda i životne sredine, gde je rekao da se dobija ekološka saglasnost, vodeni uslovi, vodena saglasnost, građevinska dozvola, vodna dozvola, upotrebna dozvola i ekološka dozvola.
Prema njegovim rečima, ekološku dozvolu izdaje MEA, konkretno Komisija za ekološku dozvolu koju imenuje sekretar Ministarstva, gde je rekao da ova Komisija ocenjuje čitav prošli proces i završetak i usaglašenost sa do sada izdatim dozvolama.
Kući je rekao da njegova i vladina vizija nisu hidroelektrane zbog nedostatka vodnih resursa.
Povodom suspenzije zahteva za dozvolu i trenutnih dozvola, rekao je da nisu uspeli da pronađu pravni osnov.
Kuči: Naša vizija u vezi sa obnovljivom energijom više nije pitanje hidroelektrane
„Naša vizija u vezi sa obnovljivom energijom više nije pitanje hidroelektrana. Vizija ministarstva i Vlade nisu hidroelektrane. Zbog nedostatka vodnih resursa i kretanja vodnog potencijala u vremenu. Sve naše povoljne politike usmerene su ka solarnoj i energiji vetra, to je naša vizija za budućnost. Obično je pitanje da li možemo donijeti odluku da ih suspendujemo ili privremeno suspendujemo tema na koju još nisam uspio odgovoriti, da li bih treba, imam viziju da zaista treba, ali kako qe to po zakonu ići ne znam ovo pitanje je problem ", rekao je on.
Na ovo je reagovao poslanik LVV-a Špejtim Bullići, rekavši da pored zakonskih propisa koji su na snazi, hidroelektrane koje trenutno rade u zemlji krše sve Evropske propise.
Bullići: Ako želite da donesete odluku, imate dovoljan pravni osnov
„Osim zakonskih propisa koje imamo na snazi kao Kosovo, postoje i svi Evropski propisi u suprotnosti sa kojima hidroelektrane rade. Svaki trenutak, svaka faza kada želite da donesete odluku ima dovoljan pravni osnov za delovanje“, rekao je on.
Poslanik PDK Bajruš Džemajli zatražio je da zna šta je stvarno stanje u pogledu kvantitativne vode, posebno u onim mestima u kojima rade hidroelektrane.
U svom odgovoru, ministar za Ekonomski Razvoj i Životnu Sredinu Blerim KuĆi, rekao je da nemaju analizu stvarne vodene situacije u zemlji.
Rekao je da su ti podaci dostupni Hidrometeorološkom zavodu Kosova. Međutim, naglasio je da postoje dva operatera koja su osuđena zbog nepoštovanja pravila u vezi sa ovim pitanjem.
Kuči: Najmanje 2 operatera su osuđena
„Prava merenja, inspektori su izvršili nekoliko inspekcija u oblastima u kojima hidroelektrane rade, jer treba vremena za testiranje, rade neko vreme koliko znam, ovde nemam podatke sa konkretnim ciframa ali dva operatora su osuđena. Takođe, obaveštavam vas da se ekološki minimum utvrđuje i meri instrumentom,tako da svaki operater je dužan da postavi instrument i ti podaci se prenose kod nas. U trenutku kada su otišli inspektori, oni to nisu imali i osuđeni su, osuđena su najmanje 2 operatera, osuđeni su merama koje su postavljene“, rekao je on.
Dok je poslanik LDK Hadži Avdili imao pitanja u vezi sa tim da li je napravljena analiza uticaja na životnu sredinu hidroelektrana koje rade.
Avdili: Da li postoji analiza uticaja svih ovih hidroelektrana na životnu sredinu
„Da li postoji analiza uticaja na životnu sredinu svih ovih hidroelektrana, posebno u zaštićenim područjima, jer imamo zakon o zaštićenim područjima, imamo zakone o nacionalnim parkovima i većina ovih hidroelektrana pokušava da se izgradi u nacionalnim parkovima i područjima koja su zaštićena, konkretno govorimo o području Prokletih Planina i području Šara “, rekao je on.
Ministar Kući je izjavio da za to nemaju posebnu analizu, dok je takođe govorio o nedostatku inspektora koji bi nadzirali poštovanje dozvola, jer je rekao da ih ima vrlo mali broj.
Kuči: Nemamo analizu uticaja u određenom okruženju samo za ovo pitanje
„Mi nemamo analizu uticaja u određenom okruženju samo za ovo pitanje, nemamo specifičnu analizu posebno. Međutim, treba imati na umu da postupak podnošenja zahteva, izdavanje dozvola, saglasnosti i dozvola takođe ima uticaje na životnu sredinu. Ali, mi nemamo određenu analizu po ovom pitanju ili ja ne znam da je imamo, meni nije predstavljena ... Inspektora je vrlo malo, koliko znam ima samo 6, a oni rade u sva područja inspekcije, ne posebno za ove teme. Znatan broj je pregledan, skoro svi su pregledani i proces praćenja je najslabija tačka naše države“, rekao je on.
Ministar za Ekonomski Razvoj i Životnu Sredinu, Blerim Kući, prvi je intervjuisan od ove komisije, i poslanici koji su članovi ove komisije zatražili su od njega da svu dokumentaciju koju poseduje pošalje ovoj istražnoj komisiji.