Sadriu: Sumnjam da je bilo korupcije u slučaju privatizacije fabrike "Silcapor"
Bivši ministar ekonomije i finansija Ali Sadriu, dok je izveštavao Parlamentarnu istražnu komisiju o procesu privatizacije na Kosovu, rekao je da postoje sumnje u slučaj privatizacije 2003. godine koji se tiče fabrike "Silcapor".
Takođe je rekao da su 2008. godine u KTA spaljeni neki dokumenti i da po njemu niko se nije zainteresovao za njih.
Sadriu se nada da će ovaj proces konačno biti razjašnjen, istovremeno ističući pred poslanicima da internacionalci nisu imali dobru nameru za proces privatizacije.
Prema njegovim rečima, da nije bilo američkih saveznika koji su pomogli proces privatizacije sa stručnjacima, privatizacija bi imala još više ustupaka.
Sadriu: Da nije bilo Amerikanaca, mogli bismo još gore da prođemo od privatizacije
Sećam se tri procesa privatizacije, ono što mogu da kažem je da su, uprkos činjenici da su internacionalci bili u većini, mi smo bili jedinstveni sa Ali Jakupijem, sada pokojnim, i sa Bahrijem (Shabani), internacionalce smo stopirali. Koristili smo i druge metode, nismo išli na sednice i nije se puno radilo, jer smo primetili neke stvari od početka neće ići dobro. Ali da nije bilo Američkih saveznika koje sam imao u Ministarstvu Finansija da nam pomognu sa dodatnim stručnjacima, sigurno bi bilo mnogo propusta. Oni (međunarodni državljani) bili su iskusni ljudi. Oni su izvršili privatizaciju u jugoistočnoj Evropi, ali su na kraju došli iz Beograda sa posebnom simpatijom prema njima (Srbiji). Tako da sam danas čistog obraza, a Ali veruje da je i Alia danas miran u grobu u kome se nalazi “, rekao je Sadriu.
Bivši ministar Sadriu, odgovarajući predsedniku komisije Hajrula Ceku za identifikaciju pojedinaca ili grupa koje su možda bile uzrok ove loše situacije privatizacije, rekao je da sumnja da su zloupotrebili preko milion evra od privatizatora po imenu Beriša u slučaju fabrike Silcapor.
Sadriu: Sumnjam da je bilo korupcije u slučaju privatizacije fabrike "Silcapor"
„Ne kažem s razlogom, bio je to tender na koji su se internacionalci veoma trudili da ga poguraju i bilo je mnogo sukoba. Nismo im dozvolili pa je oslat kao slučaj Specijalnom Sudu i tamo mu je dato pravo. Kaže se da je prilikom izrade zakonskih odredbi o operativnim politikama postojao članak koji nismo primetili i napravljen je propust da ukoliko odustane prvi ponuđač koji je pobedio na tenderu, drugi ponuđač može biti kupac. Naše mišljenje je bilo da bi mogao biti drugi kupac, ali ne po ceni koju je ponudio n egopo ceni prvog. Tender je vredeo preko 3 miliona, a možda sam i zaboravio tačnu cifru, jer se to dogodilo pre 17 godina. Razlika od prvog ponuđača do drugog bila je milion 50 hiljada evra. Mi to nismo prihvatili. Održano je nekoliko ročišta, na kraju smo ga odobrili u smislu da ta ponuda drugog ponuđača nije prihvaćena. Proces je poslat Sudu, I sud je to dozvolio. Danas je moja osuđujuća presuda bez činjenica, to je čista korupcija Suda ... Ceku: Da li se radilo o „Silcaporu“? Da. „Beriša se u to vreme prezivao onaj ko je privatizovao“, rekao je Sadriu.
Sadriu je takođe na pitanje poslanika Hekurana Muratija o paljenju dokumenata u KTA 2008. rekao kratko da oni nisu zapaljeni za neko dobro.
Sadriu: Dokumenti su spaljeni sa nekom namerom
„Sada tražite da nagađam, oni nisu zapaljeni za neko dobro. . One su trebali su biti 'amanet' našeg državljanstva. Ovo je moje uverenje, zašto su spaljene, ne znam. "Pitanje je razumno, ali ...", rekao je on.
Bivši ministar Sadriu takođe je bio razočaran promenom odredišta fabrika nakon privatizacije, kao što je bio slučaj sa fabrikom nameštaja u Uroševcu i fabrikom ulja, koje su transformisane, kako je rekao na zemlju za izgradnju.
Napokon je zatražio od poslanika da istraže ovaj proces, dok je rekao da u svakoj političkoj stranci na Kosovu postoje lopovi.
U periodu dok je Sadriu bio ministar, privatizovani su voćnjak u Uroševcu, hotel "Adriatik" u Mitrovici i fabrika "Silcapor".
Dok je danas od 13:00 planirano intervjuisanje Petrita Gašija, bivšeg predsednika odbora KAP-a.