Rezolucija Albanije protiv izveštaja Dika Martija ne proizvodi pravno dejstvo za Specijalni sud
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Rezolucija „O neosnovanosti tvrdnji o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji“ koju je jednoglasno izglasala Skupština Albanije i koja je protivna izveštaju bivšeg senatora Dika Martija neće proizvesti nikakve pravne posledice u funkcionisanju i radu Specijalizovanih veća u Hagu. Pravni stručnjaci u Prištini ocenjuju usvajanje ove rezolucije od strane zakonodavaca u Tirani kao pozitivan korak, za koji kažu da može da dovede u pitanje kredibilitet Martijevog izveštaja.
Sa 125 glasova za, nijedan protiv i nijedan uzdržan, rezolucija koju je usvojio Parlament Albanije poziva Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope da preispita Rezoluciju 1782, koja je poslužila kao polazna tačka za osnivanje Specijalnog suda. Sve tvrdnje koje se iznose za nehumano postupanje prema licima i ilegalnu trgovinu ljudskim organima u Albaniji i/ili na Kosovu, navodi se u rezoluciji, ostaju nepotkrepljene, nedokazane i nisu zasnovane na dokazima i činjenicama, pa kao takve treba da se smatraju od svih domaćih i međunarodnih institucija.
Direktor organizacije "Čohu" Artan Demhasaj ocenjuje da je sada najveća bitka da se u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope odobri rezolucija istog sadržaja kao i ona albanske skupštine.
„Ova rezolucija ide u prilog dokazivanju da navodi iz izveštaja Dika Martija nisu tačni. Mislim da bi sada trebalo da se vodi bitka od ove rezolucije sa zahtevom da se takva rezolucija odobri u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope na način da se nadoknadi šteta koja je nastala glasanjem o rezoluciji izveštaja Dika Martija. u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope“, kaže on.
Demhasaj smatra da rezolucija protiv izveštaja Dika Martija koju je izglasao albanski parlament nema uticaja na funkcionisanje Specijalnog suda.
Prema njegovim rečima, ukidanje ovog suda može da uradi samo Skupština Kosova, koja je i osnovala ovu instituciju. Mada, ukidanje kaže da nije rešenje nakon podizanja optužnica.
„Specijalni sud je nastao zakonom koji je izglasan u Skupštini Kosova i taj zakon je dao ovlašćenja ovom sudu i ne može imati nikakav uticaj, ceo uticaj ove rezolucije, ili eventualne rezolucije koja može da se izglasa u Parlamentu Skupštinu Saveta Evrope je samo da popravi imidž Kosova, Albanije ili Albanaca uopšte nakon monstruoznih tvrdnji iz izveštaja Dika Martija. Inače, u pogledu funkcionisanja suda ili optužnica, nema apsolutno nikakve veze i ne može ni na koji način da utiče... samo je Skupština (Kosova) autoritet koja to može da ukine, ali mislim da ukidnje nije rešenje jer već postoje podignute optužnice protiv nekih čelnika OVK, a u slučaju da postoje tendencije da se ukine Specijalni sud, onda na neki način ostaju ne razjašnjene tvrdnje optužbe koje se nalaze u tim optužnicama, a to ne očisti borbu OVK-“, nastavio je on.
I Medina Kadriju iz Kosovskog instituta za pravosuđe (IKD) smatra da rezolucija Skupštine Albanije protiv izveštaja Dika Martija ne proizvodi nikakve posledice po Specijalizovana veća u Hagu.
Prema njenim rečima, ova rezolucija sa političke i diplomatske tačke gledišta može uticati na osporavanje verodostojnosti ovog izveštaja.
„Ista sa političke i diplomatske tačke gledišta može uticati na osporavanje verodostojnosti izveštaja koji je odobrila Generalna skupština, ali sa pravne tačke gledišta ne proizvodi nikakve posledice. Republika Kosovo je preuzela međunarodne obaveze kao što je osnivanje Specijalnog suda i iz tog razloga je takođe izmenila Ustav, kao i donela poseban zakon za Specijalizovana veća i Specijalizovano tužilaštvo i takve rezolucije niti poništavaju niti ne ukidaju Specijalni sud... Ova rezolucija nema apsolutno nikakav uticaj na rad Kancelarije specijalizovanih veća i Kancelarije specijalizovanog tužioca i na sudske procese koji se tamo odvijaju“, rekla je ona.
Predsednica Republike Kosovo Vjosa Osmani juče je rekla da postoji osnovni pravni princip da političku ili pravnu rezoluciju ili akt mogu ukinuti samo organi koji su ih dali.
„Što se tiče rezolucije koju je usvojila Skupština (Albanije), naravno, rezolucije izražavaju političku volju odgovarajućih parlamenata. Međutim, postoji i osnovni pravni princip, da akt, bilo da se radi o rezoluciji ili politički ili pravni akt mogu ukinuti samo organi koji su ih doneli. Skupština Albanije je izrazila ono što je svaki Albanac do danas govorio da oslobodilački rat Kosova OVK niko ne može poništiti. Niko ne može da promeni istoriju. Kosovo nikada nije imalo šta da krije, jer se Kosovo zaštitilo od genocidnog režima koji je u to vreme predvodio Milošević, čiji su ostaci, nažalost, još uvek u Srbiji, u kontekstu mentaliteta o kome govorim“, rekla je ona.
U međuvremenu, procedura za podnošenje predloga Skupštini Saveta Evrope predviđena je po 25. pravilu. Ovo pravilo propisuje da predlog preporuke ili rezolucije – sa najviše 300 reči – mora da potpiše najmanje 20 predstavnika ili zamenika, koji pripadaju najmanje pet nacionalnih delegacija, ili da ga mora odobriti neophodan kvorum odbora.
Predlagači rezolucije u Parlamentu Albanije, 11 poslanika socijalista, izjavili su da će tražiti od Saveta Evrope da preispita rezoluciju iz 2011. Sednicu parlamenta na kojoj je ova rezolucija usvojena pratile su žestoke debate i međusobne optužbe između albanske pozicije i opozicije oko njihove uloge u kosovskom ratu.