Prpomoviše se knjiga "Zvezde na lovorikama" u znak sećanja na 21 poginulog policajca
„Zvezde na lovorikama“, ovako je naslov knjige sa podacima 21 policajca poginulih na dužnosti. Dokumenti, fotografije i porodične priče uključeni su u ovu knjigu, koja podseća na živote svih onih koji su živote izgubili u uniformi. Na 21 godišnjicu osnivanja Kosovske Policije, nevladina organizacija „Kulture“ u saradnji sa ovom institucijom u petak je predstavila monografiju „Zvezde na lovorikama“ i izložbu njihovih fotografija.
Porodičnim portretima, pojedinačno i u uniformama predstavljena je ova izložba u znak sećanja na 21 policajca koji su živote izgubili u policijskim uniformama.
Direktor kosovske policije Rašit Ćalaj rekao je da se danas prisećamo kosovskih heroja, dodajući da ovaj događaj pokazuje njihovu posvećenost zemlji i stanovništvu.
Ćalaj: Teško mi je jer sam poznavao sve policajce
'' Za mene prilično je teško pošto sam znao većinu njih ili sve njih. Radili smo zajedno sa svima njima i bili prisustni na njihovim sahranama. To je prilično teško. Podrazumeva se da će kriminalci uvek mrzeti policiju i blokirati puteve da bi ih ometali. Bilo i oduzimanjem živote policajcima. To se dešava ne samo u našoj zemlji već i širom sveta, jer policija širom sveta ima misiju u službi građana, njihovoj zaštiti. A za kriminalce će policija uvek biti prepreka“, rekao je.
Ćalaj je obećao da će se policijski rat nastaviti, kako bi Kosovo bila demokratska država. I dodao je da su policajci i dalje posvećeni i tokom ovog vremena, gde je njih devet izgubilo bitku sa COVID-19.
Šef misije OEBS-a na Kosovu Jan Braathu čestitao je pokretačima ovog projekta, ističući da je to veoma važna komemoracija. Kroz ovu monografiju rekao je da ljudi vide ljudsku stranu kako bi sećanjima svojih članova porodice održali žive. Prema njegovim rečima, kosovska policija je profesionalna i posvećena policijskoj službi.
Braathu: Kad vidim pale policajce na slici, osećam se tužno
''Moram da kažem da ponekad mislim da većina nas posao policije uzima zdravo za gotovo, mislimo da je policija uvek ovde i da ne razumemo požrtvovanje koje policija daje u svakodnevnom životu. Kada vidimo ove slike palih policajaca, mislim da daju dodatnu dimenziju i ekstra osećanje onome o čemu danas pričamo. Možemo čuti njihova imena i to je svojevrsna teorija, gledamo njihove slike i vidimo ljudska bića, a kad gledam slike ovde u galeriji, ne mogu da se ne osećam tužnim, ovo su policajci u najboljim godinama , mladi ljudi, muškarci i žene koji su žrtvovali svoje živote kako bismo bili sigurni i živeli u sigurnom i stabilnom društvu. Kada vidim druge slike, dece na primer ovde, osećam dodatni osećaj, jer shvatam da je njihovo žrtvovanje je i žrtvovanje njihovih porodica, užasno je da su žene, majke i očevi izgubili njihove voljene “, rekao je.
Autorka ovog projekta Mihane Hodža rekla je da se danas na 21 godišnjicu osnivanja Kosovske Policije, ovaj projekat realizuje u cilju očuvanja i dokumentovanja života poginulih heroja u policijskoj uniformi.
Hodža: Knjiga se otvara biografskim i narativnim podacima za svakog policajca
"U ovoj knjizi da bismo predstavili trenutake života ovih policajaca, zahtevalo se da budu najbolji sinovi i ćerke, roditelji, članovi porodice, prijatelji i komšije u službi zajednice. Da bismo kroz ovu monografiju pokazali njihovim porodicama, deci ovih policajaca o značaju uokvirenih fotografija koje imaju na zidovima svojih najmilijih koji su otišli u večnost. Knjiga se otvara osnovnim biografskim i narativnim podacima, za svakog od policajaca", naglasila je Hodža.
Autorka knjige rekla je da su na kraju knjige predstavljene fotografije 21 policajca i da je ceo ovaj projekat realizovan u saradnji sa kosovskom policijom.