Privatne laboratorije prisiljavaju građane da se testiraju po dva puta za Covid-19
Savet za Zaštitu Ljudskih Prava i Sloboda primio je oko 20 žalbi građana Kosova u vezi sa pružanjem usluga testiranja COVID-19 u privatnim zdravstvenim institucijama.
Žalbe se odnose na nedostatak informacija građana o raznim testovima.
Građani se žale da su u nedostatku informacija, primorani da prođu određene vrste testova da bi potvrdili da li imaju virus u svom telu ili ne.
Ali čak i cene ovih testova se smatraju nepristupačnim za džepove građana.
Valentina Demoli iz Saveta za Zštitu Ljudskih Prava i Sloboda, kaže za KosovaPress da se sada cena testova kreće oko 70 evra.
Ona je zatražila od Ministarstva Zdravlja da strogo nadgleda kako se građanima pružaju usluge obavljivanja testova za COVID-19 u privatnim institucijama.
Demoli: Dobili smo 20 žalbi građana zbog toga što nisu bili obavešteni o testovima.
„Posebno ove nedelje dobili smo mnogo žalbi od strane građana Kosova, jer privatne institucije koje su licencirane od Ministarstva Zdravlja ne pružaju građanima dovoljno i potrebne informacije oko testova, na žalbama koje dobili smo od nekih građana, u ovim laboratorijama, prvo im se pruži test od 20 evra, koji ne dokazuje da li imaš aktivan virus ili ne. Zatim, prema izjavama građana, rečeno im je da pored toga trebaju uraditi još jedan test koji potvrđuje da li imate aktivni virus ili ne, a koji košta 50 evra. Više ne govorimo o ceni od 50 evra za test za građane, nego cena ide i do 70 evra i više… Samo u poslednje dve nedelje od građana smo dobili oko 20 žalbi koje se odnose na testiranje u privatnim institucijama, za koje se navodi da postoji nedostatak informacija ", rekla je ona.
Demoli je rekla da je i pored toga, cena pružanja tih usluga u privatnim laboratorijama visoka, s obzirom na situaciju ekonomije nakon perioda pandemije.
Ona savetuje da se serološki i PCR testovi pružaju besplatno za porodice sa socijalnom pomoći.
Demoli: Kao SZLjPS tražili smo smanjenje cene testova u privatnim zdravstvenim institucijama.
"Reagovali smo i tražili smo smanjenje cena testiranja u ovim institucijama, jer mi smo kao narod siromašni, a sada i pandemija je otežala stituaciju. Cena od 50 evra za testitanje je previsok za naše porodice, s obzirom na činjenicu da većina živi od socijalne pomoći, ali dobar deo porodica čeka i nastavlja da živi od fiskalnog paketa ili emergentne pomoći u ovom periodu pandemije. Čak i izjava ministra Zemaja za mogučnost smanjenja cena od 18 procenata je neprihvatljiva, jer nije velika razlika... Mi smo rekli da testiranja trebaju da budu bezplatne za sve grupe sa socijalnom pomoći i sve marginalizovane grupe", rekla je ona.
Da su cene za obavljanje serološkog testa visoke i nedostupne za životni standard građana Kosova, kaže direktor nevladine organizacije „Potrošač“ Selatin Kačaniku.
On kaže da bi trebalo da se testovi u privatnim laboratorijijam pruže besplatno od strane vlade Kosova, dok bi građani plaćali samo usluge pružene u privatnim zdravstvenim institucijama.
Kačanik: Građani ne mogu da priušte troškove seroloških testiranja u privatnim laboratorijama.
„Ova vlada i svi zakonodavni organi zajedno ostavili su veliki deo građana i porodica koji plaćaju porez da žive sa manje od 90 evra mesečno, uzeti 2/3 minimalne penzije za testiranje je apsurdno i besmisleno. Ali, predsedavajući Kosovske Agencije za Zaštitu Konkurencije, Valjon Prestreši, rekao je za KosovaPress da postoji nivo zadovoljstva jer postoji cenovna konkurentnost između licenciranim privatnim laboratorijama.
U 90 laboratorija koje je Ministarstvo Zdravlja izdalo licencu za obavljanje testova za koronavirus, u nekim od njih gde su serološka testiranja već počela da se rade, cene se kreću od 15 do 35 evra, u zavisnosti od broja testova na antitela. Dok se molekularni kreću od 65 do 80 evra.
KosovaPress već nekoliko dana pokušava da dobije odgovore o načinu testiranja u nekim privatnim zdravstvenim institucijama, ali oni nisu želeli da odgovore. /KosovaPress/