Preživele seksualnog nasilja žele da se uključe u dijalog
Za preživele seksualnog nasilja nema nade da će jednog dana srpska država priznati zločine nad oko 20 hiljada stanovnika Kosova. Međutim, predstavnici 20.000 nečuvenih glasova žena i muškaraca koji su preživeli seksualno nasilje, insistiraju na tome da za stolom ispred Srbije Kosovo predstavlja ovaj oštećeni deo društva. Ako se ovo ne dogodi, onda prema njima, ne treba postići dogovor.
Posle otprilike 20 meseci, pre dve nedelje, nastavljen je dijalog između Kosova i Srbije. Kosovu je za
Zapregovaračkim stolom, pred predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, Kosovu je predstavljao premijer Avdulah Hot.
Predstavnici organizacija preživelih od seksualnog nasilja traže od premijera Hotija da ne zaboravi 20 hiljada nečuvenih glasova žrtva.
Direktorka Kosovskog Centra za Rehabilitaciju Preživelih od Mučenja, Feride Rušiti, kaže da su iza tih žrtava, hiljade porodica koje više od dve decenije traže pravdu.
Rušiti: Dijalog neće biti pun ako se ne razgovara o žrtvama seksualnog nasilja
Rushiti poziva premijera Avdullaha Hotija da blisko sarađuje s organizacijama koje predstavljaju teškoće 20.000 žena i muškaraca koji su bili silovani tokom rata. Dakle, prema njenim rečima, zahtevi Kosova trebaju biti adresirani što jasnije za pregovaračkim stolom u Briselu.
Vasfije Krasnići Goodman je prva žena koja je javno pričala o ovim zločinima. Njen brat nastavlja da traži pravdu za njegovu sestru, koja je imala samo 16 godina kada su je silovali dva srpska militaraca.
Krasnići, koja je i direktorka organizacije „Pravda za sve“, kaže za KosovaPress da bi kosovska strana trebalo da ima vrlo ozbiljnu platformu kada govori o zločinima i ratnoj šteti koju su Srbi naneli Kosovu.
"Uvek smo ocenjivali da su silovanja bili organizovani zločini ili da ih je sistematski vršio državni aparat Srbije. Smatramo da kosovska strana mora da u pregovore sa Srbijom uklučiti i temu seksualnih silovanja. Pošto na Kosovu, prema stranih organizacija, kaže se da ima oko 20 hiljada žrtava, govorimo o 20 hiljada porodica direktno i indirektno pogođenih silovanjem, ae broj indirektnih žrtava je mnogo veći. "Nezadovoljstvo se nakupilo, jedna od tih nezadovoljstva je i pravosuđe", rekla je Krasniqi.
U međuvremenu, na sastanku koji bi trebao da bude održan u četvrtak između delegacija Kosova i Srbije, u Briselu, biće izrađen nacrt konačnog sporazuma o pitanju nestalih osoba. Posle 20 meseci prekida dijaloga, 16 jula, ovaj proces se nastavio uz posredovanje Evropske Unije. U Briselu se premijer Kosova, Avdulah Hoti, sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićijem. / KosovaPress /