Pretnja od lažnih vesti je globalna i utiče na sve
Pročitajte: 3 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Pretnja koju predstavljaju lažne vesti i dezinformacije je globalna i utiče na svakog u društvu.

Ovo je rečeno danas u Mitrovici, tokom obuke za nastavnike i učenike srednjih škola, na temu „Loše informisanje, dezinformacije i zlonamerne informacije“, u okviru projekta „Medijsko obrazovanje za nastavnike i učenike romske, aškalijske i egipćanske zajednice“.

Nastavnici i učenici koji su učestvovali u ovoj obuci improvizovali su različite situacije, uključujući vesti sa netačnim informacijama i razjašnjavajući njihov negativan efekat.

Ljinda Baljeta, trener u ovom projektu, rekla je za KosovaPress da je tema o kojoj se danas govori veoma važna za svakog pojedinca, jer pretnja koja preti ljudskom društvu od dezinformacija utiče na svakog pojedinca podjednako.

gdfg

Prema njenim rečima, ovakve obuke su neophodne za sve starosne grupe, a posebno za mlade.

Baljeta: Pretnja od dezinformacija i propagande pogađa svakog pojedinca

„Uprkos naslovu ovog projekta, zapravo tema je veoma bitna za svakog pojedinca, jer pretnja koja dolazi celom ljudskom društvu od dezinformacija, lošeg informisanja i propagande, utiče na svakog pojedinca podjednako. Zbog toga su ovakve obuke neophodne za sve starosne grupe, a posebno za mlade koji su najveći korisnici društvenih mreža - rekla je Baljeta.

Hamide Hiseni iz romske zajednice, učenica 11. razreda srednje škole „Frang Bardhi” u Mitrovici, rekavši da dezinformacije pogađaju sve bez razlike, istakla je da mladi imaju veliku potrebu za ovakvim obukama.

hyseni

Hiseni: Dezinformacije utiču na sve

Ovakve obuke su neophodne jer se ovakav materijal ne prezentuje u školama, već samo školske udžbenike. Kao tinejdžerima i mladima, potrebne su nam takve obuke koje povećavaju naše kapacitete u različitim oblastima, daju nam znanja o različitim pristupima i o stvarima koje su nam potrebne u životu,... Dezinformacije pogađaju sve, a ne samo jedan deo određene grupe, naglasila je Hiseni.

Čak je i Dželjalj Hama, profesor istorije na bosanskom jeziku u mitrovačkoj gimnaziji „Frang Bardhi“, naglasio da lažne vesti pogađaju svakoga, te da mlade ljude treba obrazovati kako bi razlikovali prave vesti od neistinitih.

Hama: Mladi se moraju obrazovati da razlikuju lažne vesti

„To je izuzetno dobra obuka koja obuhvata sve elemente savremenog života danas, s obzirom da živimo globalnim životom, dok je informacioni svet na prvom mestu... Lažne vesti pogađaju svakoga, tako da ovde treba obrazovati sve mlade ljude da budu u stanju da razlikuju prave vesti od lažnih“, rekao je on.

gng

Inače, ovaj sedmomesečni projekat, koji ima za cilj podizanje svesti zajednica protiv dezinformacija, kao i jačanje uloge aktivista civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, organizovala je Agencija Vesti KosovaPress, zajedno sa nevladinom organizacijom ’Young Community Leaders Center’ (YCLC).

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress