Preduzeća zahtevaju ukidanje plaćanja PDV-a za snabdevanje sirovinama u zemlji
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Komora Biznesa Kosova održala je zajednički virtuelni sastanak sa preduzećima članicama, gde je glavna tema razgovora bila obaveza plaćanja PDV-a proizvodnim preduzećima tokom kupovine sirovina na teritoriji Kosova. S tim u vezi, Republika Kosovo je donesenim odlukama onemogućila povećanje domaće proizvodnje i omogućila povećanje uvoza, gde je omjer 90% do 10% za uvoz. Prema rečima predsednika Komora Biznesa Kosova, Skendera Krasnićija, ova metoda rada i dalje favorizuje uvoz i šteti lokalnim preduzećima, jer materijal kupljen u inostranstvu zbog oslobađanja od PDV-a izlazi po nižoj ceni nego kao u slučaju kada se kupuje u zemlji. Između ostalog, preduzeća u ovom pandemijskom periodu moraju da imaju na raspolaganju finansijska sredstva, a da ne moraju da čekaju povrat, postupak za koji je potrebno vreme. Krasnići je dalje dodao da KBK traži da se PDV plati u naplati, a ne na faturisanje računa, jer često plaćanje računa traje duže. U otvorenoj diskusiji za preduzeća, direktor "Mlekara DRENA", Astrit Bunjaku, naglasio je da se preduzeća u mlečnom sektoru suočavaju sa poteškoćama kao rezultat istog tretmana lokalnih proizvoda sa uvozom, što je razlog za to što favorizuje kupovinu uvezenih proizvoda zbog subvencija koje zemlje u regionu daju izvozu, dok Kosovo to ne čini.Između ostalog, dodao je da poljoprivrednici imaju gubitke mleka kao rezultat ne kupovine od mlekare, pa je u najkraćem mogućem roku tražio da identifikuje načine kako da ih podrži, jer je značajna količina mleka propadao.Prema Visar Idrizi iz "ViPrint", država ne pomaže preduzećima. U trenutku izdavanja faktura potrebno je plaćanje PDV-a, što u velikoj mjeri šteti lokalnim proizvođačima, jer se naplata vrši s višemjesečnim kašnjenjem. Dok je Gezim Selimi iz Mesne industrije „Kalabrija“ tražio da preduzeća i komore vrše stalni pritisak na institucije tako da se njihovi zahtevi uzmu u obzir. Takođe je dodao da Zakon o unutrašnjoj trgovini treba što pre regulisati, jer će se tako lakše regulisati pitanje plaćanja. Predstavnik kompanije "Silcapor" naglasio je da iako su jedina fabrika u regionu za proizvodnju silkapornih cigli kao rezultat obaveze plaćanja PDV-a prilikom kupovine sirovina u zemlji, cement ne može da se kupi na Kosovu, ali iz Makedonije, jer izlazi po nižoj ceni. Ekrem Ćerreti iz "LTS Kosovo" složio se sa svim tačkama koje su postavili govornici, dodajući da bi oslobađanje od PDV-a olakšalo rad proizvodnih preduzeća, posebno u ovom pandemskom periodu u kome gotovo svi rade za egzistenciju. Na kraju sastanka zaključeno je da su ova pitanja upućena institucijama i da se  lobira za njihovu promenu, jer ometaju rad preduzeća.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress