Zana Xerxa, nastavnica engleskog jezika u srednjoj tehničkoj školi „Nedžmedin Nidža“, kaže da ovu školu pohađa mali broj devojčica. Ona pokazuje da oko pet odsto učenika pripada zajednicama i da roditelji zbog predrasuda svojim ćerkama ne dozvoljavaju da pohađaju ove smerove.
Učenici i nastavnici škola u Đakovici, tokom današnjeg dana su prošli obuku o medijskom obrazovanju. Danas je završena druga faza sa temom „Loše informisanje dezinformacije i zlonamerne informacije“, u okviru projekta „Medijsko obrazovanje za nastavnike učenika zajednica roma, aškalija i egipćana“.
"Društveni uslovi su generalno jedan od faktora koji mogu negativno uticati na učenike, posebno iz nevećinskih zajednica. Dok, što se tiče informisanja, medijskih pitanja, imamo neke tehničke smerove u koja su uglavnom dečaci . Dakle, nešto od dezinformacija je da su roditelji dezinformisani da na tim smerovima nema devojčica i oklevaju da ih šalju na nekim smerovima određenih kod nas.To je uticalo da većina devojčica nakon upisa čak napusti školu i ne nastavi dalje.“, kaže ona za KosovaPress.
Čak i Ernesa Bajrami, koja je prva godina srednje medicinske škole „Hisni Zajmi“, kaže da se njeni vršnjaci suočavaju sa maltretiranjem, predrasudama i isključenošću.
"Često se objavljuju lažne vesti iako vi uopšte niste takav tip, svi veruju u tu vest. Mnogi učenici zajednica su napustili školu čak i na pola puta... Uglavnom učenici iz zajednica čak i ako to nije za vas lično , shvatite to kao da su to uradili za vas“, kaže ona.
Menadžer projekta Fadilj Miftari kaže da su obuke počele u septembru i da je učestvovalo više od 160 učenika i nastavnika.
„U okviru ovih osam obuka ukupno je obučeno više od 160 učesnika na ovu temu. Izuzetno veliki broj, oko 70 odsto učesnica bile su vaspitačice/učiteljice, učenice bile su ženskog roda, kao što ste videli i danas ovde u Đakovici, 100 odsto je bilo žena i devojke“, kaže on.
Dalje, naglašava da zbog dezinformacija mnoga deca iz zajednica napuštaju školu.
„Jedan od nalaza je da pripadnici ovih zajednica nisu pozitivno reagovali na vakcinaciju protiv Covid-19, uglavnom zbog dezinformacija. Zatim su bili drugi nalazi, da veliki broj devojčica napušta školu zbog netačnih informacija ili predrasude u odnosu na njih. To su bili neki elementi na koje smo želeli da intervenišemo i da damo informacije kako da se zaštite“, nastavlja Miftari.
Trener Ljinda Baljeta kaže da je svrha ovih sesija sa učenicima i nastavnicima bila da identifikuju vesti sa manipulativnim sadržajem.
„Cilj obuke „medijsko obrazovanje za učenike, nastavnike i aktiviste civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana“, bio je da svim učesnici prenesemo veštine kako mogu da identifikuju, da ne prihvataju medijske sadržaje koji su manipulativni i umesto toga biraju informacije koje su pouzdane, objektivne i proverene“, kaže ona.
Projekat je obuhvatao dve faze, gde su u prvoj fazi bili uključeni nastavnici osnovnih škola od šestog do devetog razreda.
Uz finansijsku podršku Američke ambasade u Prištini, Agencija vesti „KosovaPress” je zajedno sa nevladinom organizacijom "Young Community Leaders Center/ YCLC", organizovala ove obuke u okviru sedmomesečnog projekta, gde je cilj bio podizanje svest zajednica protiv dezinformacija, kao i jačanje uloge aktivista civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.