Pre sastanka dve vlade, potrebno je uklanjanje trgovinskih barijera između Kosova i Albanije
Za ostatak regiona postojaće prepreka u mesecu Kosovo i Republici Kosovo.
Uoči zajedničkog sastanka između Vlade Kosova i Albanije 2. oktobra, gde se očekuje potpisivanje novih sporazuma, GAP Institut, Institut Riinvest i Albanski centar za konkurentnost i međunarodnu trgovinu (ACIT) zahtevaju primenu prošlih trgovinskih sporazuma.
U početak godine, ove organizacije objavile su dve studije o trgovinskim sporazumima između dve zemlje, jednu iz perspektive Kosova pod nazivom „Trgovinski potencijal Kosovo-Albanija“, a drugu iz perspektive Albanije „Dve države jedna ekonomija“
.Preporuke iz ove dve studije uključuju primenu sporazuma, uklanjanje barijera i korišćenje postojećih potencijala.
Studije, između ostalog, preporučuju uspostavljanje stabilne bilateralne strukture, sa političkim i tehničkim zastupanjem, sa jasnim mandatom i zadatkom praćenja i ubrzanja primene sporazuma, uklanjanja barijera i sprovođenja drugih koraka ka ekonomskoj integraciji; usklađivanje zakonodavstva o porezima i akcizama; uklanjanje postojećih prepreka u uspostavljanju i uspostavljanju poslovanja u obe države; stvaranje zajedničkih instrumenata (kao što je Fond uzajamnih investicija); kao i dopunu odluke o korišćenju luke Drač od strane Carine Kosova za izvoz, a ne samo za uvoz.
Ove organizacije podsećaju da su Albanija i Kosovo važni trgovinski partneri jedno za drugo. Za Kosovo, Albanija je na prvom mestu po izvozu i petom mestu po uvozu. Albanija je važna za Kosovo i zato što više od trećine proizvoda kojima se trguje na Kosovu prolazi kroz nju.
Sa druge strane, Kosovo je takođe važan partner za Albaniju, kao jedina zemlja sa kojom ima trgovinski suficit. Ali uprkos rastućoj trgovini i naporima da se produbi ekonomska saradnja kroz brojne sporazume, potencijal za povećanje trgovine između dve zemlje ostaje neiskorišćen, a trgovinske barijere i dalje koče ekonomsku integraciju između njih, navodi se u saopštenju za medije.