Potrebno je uključivanje žena u dijalog i procese donošenja odluka
Predsednica Skupštine Kosova Vjosa Osmani rekao je da žene treba da budu direktno uključene u dijalog Kosovo i Srbija i da imaju stalne konsultacije kako na političkom nivou, tako i između građana. U svom govoru na konferenciji koju je na Kosovu organizovao KFOR, na 20. godišnjicu Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1325 o ženama, miru i bezbednosti, Osmani je takođe spomenula nestale osobe i značaj kažnjavanja seksualnog nasilja i drugi zločini tokom rata na Kosovu.
Šef zakonodavne institucije na Kosovu rekao je da se integracija žena u mirovne procese može postići kada se zagarantuje jednakost u svim oblastima.
Osmani: Žene bi trebale biti direktno uključene u dijalog
„Posvećenost i napredak zabeleženi su od usvajanja Rezolucije 1325, takođe i kod političkih lidera. Ali jasno je da u ovom pogledu postoje kašnjenja u nekim od najvažnijih procesa u zemlji, kao što je dijalog Kosovo i Srbija, u skladu sa ovom rezolucijom, žene treba da budu direktno uključene u dijalog i da se stalno konsultuju, a to bi trebalo da se radi i na političkom nivou i među građanima. Govoreći o dijalogu, za sve žene na Kosovu važna tema je razjašnjavanje sudbine nestalih osoba i okončanje prakse nekažnjavanja za seksualno nasilje i druge zločine počinjene tokom rata, a upravo je to predviđeno u "Rezolucija 1325. Sasvim je jasno da još uvek treba mnogo posla da se uradi, ali promocijom i odbranom jednakosti i pravde, mir je moguć", rekla je Osmani.
Komandant KFOR-a na Kosovu, Michele Risi, rekao je da je Rezolucija 1325 sredstvo koje koriste za bolju primenu mandata KFOR-a.
Risi: KFOR doprinosi bezbednom okruženju i slobodi kretanja za sve građane Kosova
„Verujem da postoje tri razloga zbog kojih sada mogu da objasnim zašto je 1325 ključ našeg mandata. Prvo, 1325. ispunjava mandat misije, što je za nas 1999/1244. Dali smo doprinos sigurnom i mirnom okruženju i slobodi kretanja za sve građane Kosova, a ovo je preduslov za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije. Ali ono što sada moramo da predstavimo i razumemo je da ovo postignuće treba činiti bez obzira na etničku pripadnost i verska uverenja, ali 1325 takođe kaže da to treba činiti bez obzira na različite grupe društva koje pripadaju ljudima koji žive na Kosovu, i naravno mislim na muškarce, žene, dečake i devojčice “, rekao je komandant Kfora na Kosovu.
Dalje, komandant KFOR-a naglasio je da Rezolucija 1325 omogućava uključivanje i integraciju bez obzira na etničku pripadnost.A prema bivšoj predsednici Kosova Atifete Jahjaga, na Kosovu još uvek ima mnogo izazova u vezi sa punim osnaživanjem žena.Pominjući neke slučajeve kada su žene uspele da budu odgovorne za institucije i zastupanje žena u Skupštini Kosova, Jahjaga je rekla da se osnaživanje žena ne postiže samo brojevima.Naglasila je značaj žena u procesima donošenja odluka.
Jahjaga: Na Kosovu postoji potreba za više žena u procesima donošenja odluka
„Nažalost, rodna ravnopravnost i osnaživanje žena ne postižu se sa samo nekoliko brojeva, moraju se uložiti veći napori za potpuno osnaživanje žena, kako bi se stvorili uslovi da žene uopšte ostvaruju svoja prava i slobode. . Ako pogledamo proporcionalnost između žena i muškaraca na Kosovu, besmisleno je isključiti žene iz procesa donošenja odluka i donošenja politika. Potrebno nam je više žena u procesima donošenja odluka i donošenja politika. „Malo smo napredovali, ali daleko smo od mesta gde bi trebalo da budemo“, rekla je Jahjaga.
Povodom 20. godišnjice Rezolucije Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija 1325 o ženama, miru i bezbednosti, KFOR na Kosovu organizovao je video konferenciju na kojoj je razgovarano o njenom značaju i primeni.