„Poslednji tunel“ govori o ženama koje su ubili njihovi muževi
Za mnoge ubijene žene i teško silovane od njihovih muževa, pravda nije zadovoljena.„Poslednji tunel“ sadrži priču o mnogim ženama koje su ubijene od njihovih porodica, preko kojeg se traže da se završe ovi slučajevi. Iz tog razloga, ovaj tunelu se već približio ispred Skupštine Kosova, kao jednoj od ključnih institucija za unapređenje pitanja ovih žrtava. Izložba sa fotografijama i pričama ovih žrtava u ovom tunelu ima za cilj da bliže prenese patnju ovih žena i potrebu za delovanje protiv agresivnih muškaraca.
"KO? Kada? Ko je ubica? Kako? i šta se dešava sa njenim slučajem? “, pitanja su unutar tunela, gde je u svakom od njih odgovor suprug.
Centar za Savetovanje, Socijalne Usluge i Istraživanje - SIT, organizovao je aktivnost „Poslednji tunel“, u znak sećanja na ubijene žene kao rezultat porodičnog nasilja u poslednjih pet godina na Kosovu.
Liridone Beriša iz ovog centra pokazala je da će ovaj tunel ostati danas i sutra u blizini Skupštine Kosova.
Beriša: Tunel je organizovan kako bi se prikazala nedavna istorija ubijenih žena
„Tunel je organizovan kako bi se prikazale nedavne priče o ženama koje su ubijene kao žrtve porodičnog nasilja u posleratnim godinama na Kosovu. Međutim, sa većim fokusom od 2018. godine do sada. Imamo posleratne slučajeve koje su ubili članovi porodice, uglavnom njihovi supružnici. Postavili smo ovu izložbu, započeli smo prošle godine i ove godine dodali smo slučajeve 2020. I mislimo da ćemo svake godine nastaviti da pokazujem ove izložbe i otići i u druge gradove, da podižemo svest društva i institucija da mi moramo učiniti više u borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, da imamo što manje slučajeva nasilja u porodici “, naglasila je.
Beriša je dodala da se nasilje u porodici nerado prijavljuje, jer u većini slučajeva institucionalni pristup nije odgovarajući.
Beriša: Na ovoj izložbi pokazali smo samo 13 slučajeva
„Na ovoj izložbi prikazali smo samo 13 slučajeva, od kojih smo uspeli da prikupimo sigurne podatke koji su pouzdani podaci, što znači da predstavljaju tačno kako se slučaj ubistava dogodio. Imamo slučajeva kada je bilo dvostrukih ubistava, ima slučajeva kada možemo reći da su to bili masakri, ali su slučajevi za koje nismo u mogućnosti da prikupimo pouzdane podatke“, dodala je ona.
Direktorka UN Women, Vljora Tuzi Nuši, rekla je da veliki broj ubistava žena i dalje zabrinjava, pobuđujući zabrinutost da je većina žena koje se siluju finansijski zavisna od muškaraca.
Tuzi-Nuši: Udružili smo snage da ubistva žena iniciramo kao ozbiljno pitanje
„Ono što smo mi kao UN Women uradile je zapravo koordiniranje svih partnerskih aktivnosti na centralnom i opštinskom nivou, ali istovremeno smo udružili snage kao danas sa organizacijom SIT, kao i sa donatorom kao što je ADA da zajedno u jednom od ovih podižemo kao pokrenemo pitanje i kao problem društva ubistva žena i devojčica koja su se dogodila u poslednje dve godine na Kosovu “, rekla je Tuzi Nuši.
Naglasila je da država do sada nije imala odgovarajuću bazu podataka, gde je prema njenim rečima bilo nemoguće pratiti slučaj iz policijskog izveštaja.
Pored izložbe, SIT je sastavio i izjavu o javnim opredeljenjima za zaustavljanje nasilja nad ženama, gde će se prikupljati potpisi i slati u Skupštinu Kosova, radi sprovođenja zakona.
„Poslednji tunel“, najverovatnije narednih godina, biće na trgovima Prizrena, Peći, Đakovice, kako bi se podigla svest o društvu i institucijama. Ova izložba je u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.