Poslanici: Kosovo nespremna za drugi talas pandemije
Iako je broj pogođenih Covid-19 počeo da se povećava u svim zemljama sveta, ali i na Kosovu počeo je takozvani drugi talas pandemije, neki poslanici smatraju da naša zemlja nije spremna za ovaj talas.
Poslanik u kosovskoj skupštini iz redova Vetevendosje, Fitim Uka, smatra da se to događa zbog neozbiljnosti Ministarstva Zdravstva, tokom pandemije, dok građane poziva da poštuju mere, jer kako kaže, država nije uspela upravljati pandemijom.
Uka je za KosovaPress rekao da Kosovo nije spremna za drugi talas, jer masovni testovi i bolnica za Covid-19, koji su obećani, nisu realizovani.
Uka: Ministarstvo Zdravstva neozbiljna u upravljanju pandemijom
„Zapravo sa onim što vidimo, potpuno je nepripremljena, prvo zbog činjenice da su nam dugo vremena govorili o masovnim testovima, oni se nikada nisu desili, a onda se uvek govori o bolnici za Covid-19 koja se ne vidi nigde na horizontu, a nema ni drugih pripreme, a najveće iznenađenje je izjava ovog ministra u parlamentarnom odboru za zdravstvo, gde je rekao da možda uopšte neće biti drugog talasa. Iako vidimo da se to dešava u svim zemljama regiona, ali i u Evropi, a istovremeno primećujemo porast broja slučajeva poslednjih dana. Sve ovo pokazuje ne samo neozbiljnost tokom pandemije, već i potpuno neznanje ovog ministarstva za upravljanje pandemijom, stoga smatram da smo na jedan ili drugi način ugroženi ovom pogrešnom vladom i ovim lošim upravljanjem, zato molim sve građane Republike Kosova da nastave da poštuju ove mere koje je odredio Nacionalni Institut za Javno Zdravlje, i tako uzmemo situaciju u svoje ruke i brinemo o svom zdravlju, jer se vidi da ovi državni mehanizmi ne funkcionišu “, rekao je Uka.
Uka je naglasio da je njegova stranka uvek bila glasna u vezi sa upravljanjem situacijom sa Covid-19, čak i kada vlada Republike Kosova nije uspela da odgovori na zabrinutosti građana oko zaštite njihovog zdravlja.
Poslanik iz redova PDK, Bekim Hadžiu kaže da da bi se prošla ova faza, mora postojati bolja organizacija i upravljanje za zaštitu od pandemije.
Hadžiu: Potrebno nam je bolje upravljanje
„Trebalo bi da radimo odgovornije, sa većom reorganizacijom našeg zdravstvenog sistema, imamo izvrsne profesionalce, takođe imamo kapacitete, treba nm samo dobro upravljanje i organizacija“, rekao je Hadžiu.
Predsedavajuća Odbora za Zdravstvo iz redova AAK, Albena Rešitaj kaže za KosovaPress, da iako Kosovo ulazi u drugi talas zaraze, zdravstveni odbor nadgleda sprovođenje zakona za sprečavanje i borbu protiv Covid- 19.
Međutim, Rešitaj je naglasila da su građani počeli da poštuju mere poput nošenja maske, ali da bi trebalo više raditi na fizičkoj udaljenosti, dok kaže da će se nadgledati rad inspekcije i rad svih odgovornih aktera.
Rešitaj: Inspektorat će biti nadgledan
„Ulazimo u sezonu koja normalno ide na štetu nama i svim ostalim zemljama. Očekujem drugi talas zaraze, želim da verujem da smo već naučili poštovati mere, posebno nošenje maske, moraćemo više da radimo na fizičkoj udaljenosti i za održavanje lične higijene. Veoma nam je važno da kontrolišemo situaciju sa skupovima, treba održavati fizičku daljinu i normalno da zajedno pokušamo da prevaziđemo ovu situaciju. Kosovo ima plan akcije B. Verujem puno u zdravstveno osoblje, verujem puno u zdravstvene stručnjake i nadgledaćemo politički aspekt koliko uspevaju da prihvate svu tu zdravstvenu stručnost i koliko uspevaju da primene i nadgledaju rad inspekcije, „, rekla je Rešitaj.
Veliki broj ljudi zaraženih virusom Covid-19 takođe zabrinjava vršioca dužnosti direktora Bolničke Službe Univerzitetske Klinike na Kosovu, Valjbona Krasnićija, koji za KosovaPress kaže da je ovaj broj počeo da se povećava tokom ovih 10 dana.
Krasnići kaže da su se sada kapaciteti kreveta povećali, ali i ljudski resursi, dok naglašava da se očekuje da će se uskoro 1500 zdravstvenih radnika pridružiti zdravstvenom sistemu.
„Povećavamo kapacitete sa krevetima, napravili smo plan da imamo na raspolaganju oko 900 kreveta, u slučaju da imamo zahteve za takve kapacitete za smeštaj pacijenata. Takođe, povećavamo kapacitete i osoblja, znate da je već 1500 specijalista steklo pravo da započne specijalizaciju i očekuje se da se uskoro pridruže našem zdravstvenom sistemu, a takođe je zaposleno 375 drugih zdravstvenih radnika za određeno vreme. Pripremamo se kako bismo osigurali stabilnu i dovoljnu količinu lekova, uključujući zaštitnu opremu za zdravstveno osoblje “, rekao je Krasnići.