Porodice ubijenih zahtevaju da se Srbima i Srbiji sudi za zločine na Kosovu
Mejreme Keljmendi iz Đakovice već 21 godinu traži pravdu za svoja dva sina, jednog 10 i drugog 12 godina, i svog supruga, kojeg su srpske snage nemilosrdno ubile 24 januara 1999 godine.
Kaže da majci nema ništa teže od pokopavanja njene dece.
"24 januara 1999 godine, u 20:00, srbi su pucali iz autoblinda, te večeri nisam znala ništa. Sledećeg dana u televiziji sam čula da su svi ubijeni. Došli su OEBS, kada su došli, nisam ništa tražila, samo sam rekla neka se deca vrate meni. Pokopali smo ih posle 4 dana, bilo je teško sahraniti svoje dvoje dece, ići u Albaniju i da ostavim dečije grobove ", kaže Keljmendi između suza.
Za ovu majku koja je izgubila svoje najvoljene, uopšte nije fer da se sudi Albancima i vojnicima Oslobodilačke Vojske Kosova, a ne Srbima koji su na Kosovu ubijali i masakrirali decu, starce, i muškarce.
Keljmendi: Srbima je trebalo suditi.
"Nije u redu da se sudi Albancima, trebalo je da se sudi Srbima nkoji su ubili žene i decu. Zašto kažnjavati one koji su branili našu zemlju. ”
Porodice 377 osoba ubijenih i nestalih u masakru u Meji takođe su pogođeni akcijama Specijalnog tužilaštva.
Tokom poslednjeg rata na Kosovu, srpske paravojne snage ubile su Ljush Krasnićija iz sela Ramoc u opštini Đakovica, njegova dva brata i ujaka. Njihova tela su sahranjena u memorijalnom kompleksu u Meji, u Đakovici.
24 juna ove godine Specijalizovano Tužilaštvo saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv predsednika Hašima Tačija i bivšeg predsednika parlamenta Kadrija Veseljija za zločine protiv čovečnosti. Vest o ovoj optužnici stigla je nekoliko dana pre sastanka Kosova i Srbije u Beloj kući. Šef države obaviješten je tokom putovanja u Vashington, nakon čega je potonji otkazao svoje učešće. Ovaj ponedeljak, šef države Hašim Tači pozvan je na razgovor od strane haškog tužilaštva. /KosovaPress/