Popis stanovništva digitalno, upisatelji će biti praćeni GPS-om
Pročitajte: 4 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Očekuje se da će popis stanovništva, stanova i domaćinstava, koji je planiran ove godine, nakon što je prošle godine odložen zbog situacije sa pandemijom i dva para izbora, obuhvatiti oko 5.000 hiljada ljudi. U Agenciji za statistiku Kosova (KSK) kažu da će proces imati neke novine, a najvažnija je digitalizacija, a za njegovu implementaciju planiran je budžet od 11 miliona evra.
Zamenik glavnog izvršnog direktora ASK-a Ilir Beriša je u intervjuu za KosovaPres izjavio da za razliku od 2011. godine, kada je poslednji put sproveden popis stanovništva, ovog puta će biti promena i da će faza popisa na terenu trajati mesec dana.
„U projektu će biti veliki broj, sa oko 5.000 hiljada ljudi koji će biti angažovani, uključujući i najveći broj upisnika koji će biti 3.500 ljudi, sa 700 supervizora. Najviša tačka angažovanja biće faza registracije na terenu, koja će za razliku od popisa iz 2011. trajati 30 dana. Ova registracija će imati velike promene u odnosu na 2011“, izjavio je Beriša.
Digitalizacija. Ovo je naslov promena koje se očekuju da prate popis stanovništva ove godine. Podaci koji će se uzimati na terenu popunjavaće se na tabletu a ne na papiru, dok će se putem GPS-a kontrolisati kretanje upisnika.
„Do 2011. uspeli smo da realizujemo na papiru, tako što smo uneli podatke u upitnik sada radimo sa elektronskim uređajima, svaku registraciju obavljat čemo tabletom, sa naprednim aplikacijama koje će registraciju učiniti na licu mesta. Uspeli smo i da digitalizujemo pristupne mape za snimanje, gde oni ne moraju da nose mapu sa sobom, već će je imati na svojim tabletima. Takođe u opremi će biti ugrađen GPS, gde nam iz Centra omogućava strožije praćenje kretanja svakog upisnika koji se nalazi na mestu događaja u pravo vreme prema planu i dinamici koja je predviđena“, nastavio je Beriša.
Za početak procesa popisa, Skupština Kosova mora dati zeleno svetlo. Prvo razmatranje Nacrta zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova je na dnevnom redu za narednu plenarnu sednicu i očekuje se da će datum održavanja ove sednice biti odlučen u ponedeljak na sednici Predsedništva Skupštine.
Zamenik predsednika KSA-a, Beriša, rekao je za KosovaPres da se očekuje da će celokupna cena ovog projekta biti oko 11 miliona evra.
„Sa svim proizvodima koje poslujemo finansirani smo od strane Vlade Kosova, ona takođe ima ključnu ulogu u realizaciji ovog projekta. Trenutno, kako ste obavešteni, Vlada je usvojila nacrt zakona i uputila ga u Skupštinu, a sada čekamo da ga usvoji Skupština Kosova, a potom i predsednik i da bude objavljen u službenom listu. Ukupan trošak budžeta je oko 11 miliona evra, uključujući troškove tehničke pomoći koju pokrivaju spoljni donatori“, rekao je Beriša.
Beriša je takođe govorio o značaju popisa stanovništva, koji se uglavnom odnosi na kreiranje politike i donošenje odluka na osnovu tačnog broja stanovnika u određenim oblastima.
„Konkretno, kada je u pitanju planiranje, kao što je izgradnja škola, kreatori politike ili vlada donosi odluke na osnovu informacija da toliko stanovnika živi u određenim područjima. Reč je i o drugim uslugama koje se odnose na vodosnabdevanje, puteve i druge usluge koje pruža država. Isti podaci se koriste za investitore, za akademski svet, za kretanje stanovništva, rođenje, umrlih, realno stanovništvo, migracije i mnoge druge statistike, koje su zasnovane na uzorcima vezanim za domaćinstva, realnije su kada imamo tačnu evidenciju u popisu za sadašnju populaciju, jer su istraživanja uzorak koji se uzima iz ovog okvira i onda se vode rezultati ovih istraživanja na nacionalnom nivou, koje su napravljene upravo na osnovu ovog okvira koji poboljšava i čini boljim popis stanovništva “, rekao je Beriša.
Prema podacima ASK, ukupan broj stanovnika na kraju 2020. godine iznosio je 1.798.188 stanovnika.