Cilj ovog projekta je da pomogne pripadnicima zajednice Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu, kako da se zaštite od dezinformacija koje se šire na raznim internet platformama i kako da povećaju njihovu svest o opasnosti lažnih vesti kako bi bili spremni da reaguju na dezinformacije.
„Cilj je da pomognemo pripadnicima zajednice Roma, Aškalija, Egipćana kako da se zaštite od dezinformacija...dezinformacija je globalni problem koji uznemirava sva društva u svetu, različite zemlje preduzimaju izuzetno stroge mere da spreče ovu pojavu koja izaziva zabunu u javnosti i naš projekat je usmeren na ove zajednice, budući da do sada nisu bile uključene u obuku i mere koje su preduzete u ovoj oblasti. Cilj je da im pomognem, osvestimo ih i podignemo kapacitete civilnog društva ovih zajednica da pomognu svojoj zajednici da spreče dezinformacije“, rekao je on.
Dok, u drugoj fazi, koja počinje od decembra ove godine i traje do februara 2023. godine, uključeni su profesori i učenici srednjih škola od 10. do 12. razreda.
„Projekat će trajati 7 meseci i podeljen je u dve faze, prva faza, prva obuka počinje danas sa nastavnicima osnovnih škola Kosova Polja, zatim će se nakon dve nedelje održati u Mitrovici, Đakovici i Prizrenu. To su opštine na koje smo usmereni zbog veće koncentracije ovih zajednica ... onda ćemo se vratiti u drugu fazu koja počinje u decembru, gde ćemo biti fokusirani na srednjoškolce i profesore. Imaćemo zajedničke obuke tako da će doći do interakcije između njih u martu sledeće godine, gde će biti organizovana radionica sa aktivistima civilnog društva, koji će nastaviti da pripremaju zajednice o tome kako sprečiti dezinformacije“, naglasio je Miftari.
Gaši je rekao da ovakve obuke mnogo pomažu građanima da razlikuju tačne i netačne vesti.
„Tema projekta i obuke je prilično specifična i važna, posebno za zajednice Roma, Aškalija, Egipćana, jer nam je, kao i svim građanima Kosova, veoma važno da imamo pristup tačnim izvorima i da ne budemo žrtve vesti koja nisu stvarna i različitih interesnih grupa...nizak nivo obrazovanja čini da pripadnici ovih tri zajednica često ne mogu da razlikuju ili primete vest koja je tačna i ona koja je lažna”, naglasio je Gaši.
Emelj Qehaja-Elšani, nastavnica predmeta Tehnologije u Osnovnoj školi „Selman Riza“ u Kosovom Polju, koja dolazi iz redova egipćanske zajednice, rekla je da ova obuka pruža neophodne informacije o tome kako se zaštititi od dezinformacija.
„Obaveštavati se je veoma dobra stvar, sasvim u redu i dobrodošla za sve, ne samo za zajednice... dobrodošla je jer treba da znamo kako da se zaštitimo znajući da je tehnologija već napredovala i napreduje iz dana u dan i tako da znamo kako da se zaštitimo...svi smo povezani pametnim telefonima i imamo e-mail adrese, sada kada se koristi Fejsbuk, sada i Tiktok, treba da znamo koje su mane i prednosti i šta dobijamo i od koga oni dobijaju informacije i kako da se zaštitimo od tih informacija... očekujem da ono što ću dobiti od ove obuke podeliti sa učenicima“, naglasila ona.
„Ovo nam pomaže u procesu rada, posebno nama nastavnicima, kada se zna da se naša škola sastoji od zajednice Aškalija i Egipćana… ima oko 150 učenika i verujem da ono što smo ovde postigli zajedno sa njima, ophodićemo ih i poslati im poruku na najbolji način... dobar deo đaka je napadnuto time što prosleđuju društvene mreže, dobijaju loše informacije i onda ih distribuiraju u školi u kojima se nalaze. Dobro je da ih osvestimo, i mi dobijamo dobra iskustva i naučimo nešto iz ovoga i ako im to prenesemo, mnogo bi smo doprineli kod njih “, naglasio je Ahmeti.
Obuka „Medijsko obrazovanje za nastavnike, učenike i mlade zajednice Roma Aškalija i Egipćana na Kosovu“ nastaviće svoj put posle Kosova Polja, u Mitrovici, Prizrenu i Đakovici.