Plan za jačanje integriteta u KP, model za države koje ga još nisu izradile
Pročitajte: 7 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Institucionalizacija i jačanje integriteta ostaje prioritet u izgradnji i razvoju Kosovske policije (KP). Ova bezbednosna institucija do sada je izradila dva plana za jačanje integriteta sa ciljem jačanja organizacione kulture protiv korupcije i povećanja institucionalnih kapaciteta za prevenciju negativnih pojava koje mogu da ugroze njen integritet.

Sa izmenama u organizacionoj strukturi unutar nje, početkom 2019. godine, Kosovska policija je formirala Sektor za integritet u okviru Odeljenja za profesionalne standarde i na osnovu organizacione strukture predviđeni su i službenici za integritet.

KP je trenutno u trećoj godini implementacije plana za jačanje integriteta 2021-2025, koji je dopunjen 2022.godine. Isti model je preuzet od država koje još nisu izradile takav plan.

Podizanje svesti o integritetu i etici u policiji, jačanje unutrašnje kontrole u otkrivanju i otklanjanju nepravilnosti u radu, podizanje profesionalizma i integriteta kao i stručno usavršavanje kadrova u specifičnim oblastima i sektorima, sprečavanje sukoba interesa, evaluacija internih normativnost akta organizacije u pogledu sprečavanja korupcije, sukoba interesa i jačanja integriteta, jačanja principa objektivnosti, nepristrasnosti i transparentnosti pet su ciljeva plana za jačanje integriteta 2021-2025.

U Policiji Kosova kažu da postoji 37 aktivnosti koje su uključene za svaki cilj i svaki cilj je posvećen jedinicama koje moraju da ih sprovode i koje se odnose na realizaciju tog cilja.

Pukovnik Izet Azizi, direktor Odeljenja za profesionalne standarde u Policiji Kosova, kaže da ovaj plan ima za cilj da postigne ispunjenje vizije, misije, vrednosti i vodećih principa Kosovske policije da imamo pouzdanu, profesionalnu i odgovornu policiju.

Prema njegovim rečima, plan integriteta u velikoj meri jača aspekt inspekcije, revizije i direktnog nadzora.

„Kosovska policija je do sada izradila dva plana za jačanje plana integriteta. Jedan plan je za 2018-2019, bio je na dve godine. Ovaj koji trenutno sprovodimo je za 2021-2025. To znači da smo u trećoj godini implementacije plana integriteta... Policija Kosova je 2018. godine planirala sektor koji se zove sektor integriteta... Kada smo izradili ovaj drugi plan, uložili smo napore da pratimo i politike drugih zemalja koje sprovode ovaj plan, ali se desilo da smo tokom pandemije morali da se bavimo ovim pitanjem i nismo imali mnogo mogućnosti da se bavimo ovim pitanjem i nismo imali mnogo mogućnosti da dobijemo iskustva drugih zemalja“, on kaže.

U organizacionoj kulturi plana za jačanje integriteta KP, predviđeno je etički kodeks i policijski integritet, borba protiv korupcije i sukoba interesa. Takođe su identifikovani rizici i nivo ranjivosti integriteta u Kosovskoj policiji.

Prema ovom planu, osnovne ranjive oblasti u Kosovskoj policiji su: oblast istraga (organizovani kriminal, privredni, korupcija), javna bezbednost (operacije, drumski saobraćaj, specijalizovane jedinice), integrisana kontrola i upravljanje granicama, usluge podrške (nabavke , upravljanje imovinom i zalihama, upravljanje budžetom), kao i ljudski resursi (regrutovanje, selekcija, unapređenje).

U okviru ovog plana takođe se navodi da Policija Kosova treba više da radi na izradi i ažuriranju radnih procedura, da stvori uslove da zaposleni budu obučeni za obavljanje poslova sa visokim integritetom, da preduzme dodatne mere za jačanje unutrašnje kontrole i mehanizme odgovornosti, kako bi se izvršio nadzor nad primenom dužnosti policijskih službenika.

Međutim, pukovnik Azizi kaže da su dobili pozitivne ocene u pogledu plana za jačanje integriteta.

„Cenimo da smo od međunarodnih prijatelja, ali i međunarodnih organizacija dobili dobre kritike u vezi sa planom za jačanje integriteta. Možemo slobodno da vam kažemo da nas je DIKAF obavestio da je naš plan uzet kao model u zemljama koje još nisu izradile plan integriteta, uključujući i Albaniju, koji su nam bili u goste i preneli im svoja iskustva... Trebalo je da vodimo računa da tok procesa ide do poslednje kancelarije u policiji i iz tog razloga je Sektor za integritet sačinio vodič o tome kako se prijaviti za sprovođenje plana za jačanje integriteta, vodič koji je veoma pomogao svim onim reporterima da lakše izveštavaju“, naglašava on.

O važnosti sprovođenja ovog plana govori i stručnjak za bezbednost Nuredin Ibiši.

„(Plan integriteta) je preteča sprečavanja slučajeva korupcije, neetičkog ponašanja ili drugih pitanja koja uključuju umešanost policajaca ili KSB-a u stvari koje su veoma osetljive za njihovo funkcionisanje. Ovim to čini sektor bezbednosti mnogo obazrivijim, mnogo odgovornijim, ali i ljude bez obzira na to na kom nivou obavljaju svoje dužnosti u bezbednosnim institucijama“, kaže on.

Ibiši ističe da i pored zakašnjenja u prošlosti, postoji napredak u radu kosovske policije.

„Iako je bilo dosta kašnjenja u sprovođenju plana integriteta, posebno od strane Odeljenja za verifikaciju i integritet, jer ono nije funkcionisalo kako treba, sada sa usvajanjem ovih standarda postoji napredak u radu inspektorata i policije, slučajevi simulacije, koji su rezultirali koruptivnim rezultatima, u saobraćaju i na granici. Zapravo, to je dalo veoma dobre rezultate“, kaže on.

Bivši direktor Kosovske policije, ujedno i poslanik u Skupštini Kosova, Rašit Ćaljaj, preporučuje policiji da se fokusira na kompletiranje podzakonskih akata za realizaciju ovog plana.

„Integritet je važno pitanje koje se mora rešiti u Kosovskoj policiji i verujem da bi čak i kroz ovu kolumnu o kojoj govorimo bila dobra poruka za Kosovsku policiju da se fokusira na kompletiranje podzakonskih akata za sprovođenje plan integriteta u Kosovskoj policiji“, kaže Ćaljaj.

Ćaljaj, takođe član skupštinske Komisije za bezbednost, kaže da je Norveška jedna od zemalja koja može da posluži kao model u pogledu sprovođenja plana integriteta.

„Postoje mnoge zemlje koje su u mogućnosti da pomognu kosovskoj policiji u ovoj oblasti. Spomenuo sam ICITAP, koji je glavni partner Kosovske policije i EU, i pojedinačne države, to je bila... država Norveške, koja je zaista pomogla Kosovskoj policiji u mnogim projektima, a verujem da i na terenu integriteta dala bi vredan doprinos da imamo policiju koja nudi mnogo bolje usluge i veoma jaku policiju u smislu integriteta. I verujem da bi ovo bio i veliki stimulans za građane da povećaju poverenje u Kosovskoj policiji i mi kao narod treba da imamo najbolju moguću policiju“, kaže on.

Dok iz policije kažu da je plan već dao rezultate.

Pukovnik Azizi kaže da nameravaju da plan za jačanje integriteta policije transformišu u organizacionu kulturu.

„Svaka aktivnost ima merni parametar, a to su ne samo brojke, već i objašnjenja kako su aktivnosti sprovedene... Verujem da smo postigli uspeh u informisanju javnosti o svim policijskim aktivnostima. To je nešto što je u javnosti primećeno. Onda se bavimo konkretnim unutrašnjim pitanjima, kao što je obuka... Možda posle dužeg vremena, možda neće biti potrebe da imamo planove za jačanje integriteta, kao mnoge druge zemlje koje nemaju, imale su ga ranije, ali je to prešlo u organizacionu kulturu i ljudi se naviknu na to i obavljaju svoje zadatke i poslove onako kako je planom integriteta predviđeno“, kaže Azizi.

Plan za jačanje integriteta u Kosovskoj policiji predstavlja mogućnost za ovu instituciju da razvije i primeni sveobuhvatan institucionalni pristup za poboljšanje učinka zaposlenih, smanjenje dela neprimerene korupcije i promovisanje poverenja građana u policijsku instituciju.

Napomena: Ovu priču je proizvela NVO „Centar za inovacije i razvoj“ uz finansijsku podršku EULEX-a na Kosovu. Njegov sadržaj ne odražava nužno stavove i mišljenja EULEX-a na Kosovu

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress