PKK protiv poskupljenja energije za preduzeća: Mnoga preduzeća bi bankrotirala
Pročitajte: 4 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Poslovna zajednica se oštro protivi svakoj ideji da oni treba da snose teret poskupljenja struje. Privredna komora Kosova je protiv predloga Ministarstva finansija, navodeći da će povećanje imati nepopravljive posledice. Šef PKK-a Berat Rukići kaže da bi povećanjem tarifa za njih, mnoga preduzeća imala bi sudbinu „Feronikelija”.
PKK nije poslala nikakav komentar Regulatornoj kancelariji za energiju (RUE) o novoj strukturi energetskih tarifa, ali Rukići upozorava da bi, ukoliko RUE odluči da poveća cenu električne energije za preduzeća, to u velikoj meri otežalo aktivnost.
Rukići je naveo da ni na koji način neće prihvatiti povećanje cene struje, jer bi tako nešto, prema njegovim rečima, dovelo mnoge firme do bankrota.
Rukići: Snažno ćemo se tome protiviti
"Ne, apsolutno i oštro ćemo se protiviti ako dođe do povećanja cene struje za preduzeća. Dobar deo preduzeća neće imati drugog izbora nego da se zatvori ako dođe do povećanja blok tarifa. Borili smo se da uklonimo blok tarife za preduzeća, onda kada je ukinuta, pošto je to bilo štetno po konkurentnost preduzeća. A stvaranje blok tarife za preduzeća je odluka koja bi poslala mnoga preduzeća ka zatvaranju. Ali, na sreću sa predlogom RUE nije predviđeno povećanje tarife za privredu“, naglašava on.
Rukići je u intervjuu za KosovaPress pokazao razloge zbog kojih RUE nisu poslali predlog-komentare za novu strukturu tarifa za električnu energiju.
On je govorio i o posledicama koje radnici u privatnom sektoru mogu imati ako se podignu tarife za struju za preduzeća.
Rukići: Povećanje cena imaće nepopravljive posledice
„Nismo poslali (predloge) jer predlog RUE nije tako nešto predvideo. Poslali bismo smo ih ako bi to predvideli. Dakle, nije da je to uticalo na nas i u ovom slučaju u predlog RUE nismo zainteresovana strana jer nije predložio nikakve poslovne implikacije. NVO i ministarstva su u pravu, ali predlog Ministarstva finansija ni INDEP-a se ne čini razumnim da ima povećanje cena za preduzeća. Za ovo treba da se izmere efekti koji će biti kod preduzeća. Ako se preduzeće zatvori, radnici privatnog sektora gube posao, i ne mogu da plate (energiju), ni jeftinijem niti skupljom tarifom. Ovo je neposredan efekat, to kažem sa punim uverenjem jer su se operativne marže preduzeća povećale i ostali troškovi. Takođe smo neprestano imali efekte pandemije, i ako bismo dodali i ovo preduzećima povečanje cena struje bili bi sa nenadoknadivim posledicama gde bi mnogi od njih bili naterali da prestanu sa poslovanjem, kao što nam se desilo u slučaju „Feronikelija““, kaže on.
Ministar finansija, rada i transfera Hekuran Murati predložio je da se teret rasta cena električne energije prebaci na preduzeća.
Između ostalog, predsednik Privredne komore Kosova Rukići je naveo da će 2022. godina biti teška u ekonomskom smislu, ističući da na oporavak privrede utiču dva faktora.
Rukići: Na ekonomski oporavak utiču dva faktora
"Sada oporavak koče dva faktora. Prvi faktor je povećanje cena, i ne stabilnost lanca snabdevanja, a drugi faktor je nepredvidljivost. Stalno ima mere poput poslednjih koje smo smatrali da su drastične sa policijskim časom uz ograničenja radnog vremena i kretanja radnika... I dalje insistiram da neće biti laka godina (2022.) jer je 2021. godina vrlo nepredvidivo zatvorena ... Poremećaji na globalnim tržištima, geopolitički elementi, sukob na periferiji Evrope neće olakšati nikome na, imaće efekte na globalno ekonomiju, a inflacija koja je na globalnom nivou prešla očekivane granice sigurno će nam otežati ovu godinu. Stoga Vlada i parlament bi trebalo da donesu odluke koje se fokusiraju na očuvanje privatnog sektora“, kaže on.