Petritč: Čini se da promena granica nije na stolu EU-a
Vofgang Petritč, bivši izaslanik Evropske Unije u razgovorima između Kosova i Srbije tokom 1998-1999, kaže da su promene granica između Kosova i Srbije koje su bile podržane od strane bivše visoke predstavnice EU, Frederike Mogerini i njenog pregovaračkog tima, više nisu na sto Evropske Unije.
U ekskluzivnom intervjuu za Kosovopress, ambasador Petritč je rekao da je poslednja izjava gospodina Grenela važna i da postoje jasni pokazatelji da Sjedinjene Države žele evropsko rešenje za Kosovo.
KosovaPress: G. Petritču, u prošlosti vi ste bili duboko uključeni u Zapadnim diplomatskim naporima za rješavanje statusa na Kosovu, znamo da i sada ste u toku dešavanja. Kao što možete da vidite, i Evropska unija je intenzivirala svoje napore za obnovu dijaloga, i vi ste bili kao zagovornik da dijalog bude posredovan od strane Brisela. Iz vaše tačke gledišta, kako to vi vidite zbivanja sada što se tiče razgovora između Kosova i Srbije?
PETRIČ: Nakon objave optužnice Specijalnog suda u Hagu za redsjednika Tačija, svtari na Kosovu, konkretno, budućnost dijaloga između Beograda i Prištine, su se promenili. Samit u Washingtonu je odgođen i ne zna se hoće li se ikada održati. Uvijek sam bio veliki zagovornik EU-posredovanog dijaloga i dalje sam uveren da će samo evropski kompromis biti uspešan, uz podršku Beograda i Prištine će donijeti normalizaciju. Uveren sam i da SAD ima vrlo važnu ulogu. Ali budući da će konačna odluka biti u Vijeću sigurnosti UN-a, gdje Rusija i Kina imaju pravo veta, Moskva i Peking moraju biti stalno obaviješteni. Podržavam obnovljeno posredovanje EU-a s gospodinom Lajčakom na čelu i takođe sam sretan zbog francuske i njemačke inicijative. Trajno rješenje mora biti sveobuhvatno - politički, ekonomski, i visok standard ljudskih i manjinskih prava utreba biti građen u ovaj kompromis Beograda i Prištine – uz podšku EU i UN.
KosovaPress: Direktno aktiviranje vrhunskih evropskih lidera , kao što su predsednik Makron , kancelarka Merkel, i EU Šef za spoljnu politiku, Mr.Josep Borel u dijalogu procesa , nesumnjivo stvara se mnogo više ozbiljna očekivanja o sa rezultatima . Kao diplomata , kakve su vaše utiske o ovoj dinamici, šta očekivate?
PETRIČ: Ja sam vrlo optimističan, jer su se velike evropske sile postali aktivni. Neka Brisel i Vašington pronađu sporazum u pomoć Nemačke koja drži predsedništvo EU. U narednih šest meseci će biti od presudnog značaja u pronalaženju rešenja.
KosovaPress: Sastanak 27 juna u Beloj Kuči nije održan, ali ambasador Grenell je izjavio jučer da podržava napore evrope, da li ovo znači d će Brisel na kraju biti centar dijaloga između Kosova i Srbije?
PETRIČ: G. Grenelova najnovija izjava je važna i jasno je da SAD želi evropsko rešenje . Da vratimo Vašington, da bude deo rešenja koji će donosti mir u regionu.
KosovaPress: Odnosi između SAD i Europe bili su na najnižem nivou od drugog svetskog rata, i to sve zbog do neslaganja oko dijaloga, s obzirom na izjavu ambasador Grenela, dali očekujete da će SAD podržati evropski model dijaloga?
PETRIČ: Verujemo da će SAD i Evropa ponovo udružiti snage. Videli smo i u prošlosti da kada Evropa i SAD udruže snage, one mogu postići mnogo zajedno. Ova formula treba da bude oživljena.
KosovaPress: Evropska Unija se oštro protivila ideji o razmeni teritorija između Kosova i Srbije kao " mogućnost da se postigne jedan mirovni sporazum " između njih. Sada kada se razgovor promeio, da li mislite da je ova ideja mrtva?
PETRIČ: U pravu ste, ideja o demarkaciji granica o koj su se složili, koju je podržila gospođa Mogerini i njen pregovarački tim, čini se da neće biti na provaračkom stolu u EU. Ali, dozvolite mi da vam kažem jednu stvar: Samo ako postoji jedan fer kompromis sporazum između Beograda i Prištine, onda će rešenje imati šansu da uspe u budućnosti. Dakle, neka pregovarači rade njihov posao. Oni trebaju da rade naporno, jer mir će ovisiti o njihovim naporima. To će biti teško, ali se može ostvariti. Samo razmilsite o mnogim sporazumima koji su postignuti tokom proteklih godina. Mnogi od njih još uvijek treba implementirati, i Zajdenica srpskih opština je i dalje u toku. Da koristimo vreme sada, i implementirati ono što je već dogovoreno u dijalogu. Ovo će stvoriti poverenje i pomoći će svim građanima da se osjećaju sigurnije u svojoj domovini.
KosovaPress: G. Petriču, pre nekoliko meseci, g. Albin Kurti je bio premijer, i stvoren je utisak da je on stekao veliku naklonost, posebno od strane evropskih lidera. Sada kada će razgovori biti posredovani od strane Evropske Unije, da li mislite da će Kurti nedostati u ovim pregovorima?
PETRIČ: Da biste bili snažni, potrebna vam je jedinstvena pozicija u Dijalogu. Odve je Gospodin Kurti važan, ali on treba biti sarađivati sa drugim političkim snagama u zemlji. Sećam kako je bilo teško donositi sve grupe zajedno pred Rambujeu. Ali, kada smo to postigli, bilo je napredka u pregovorima. Ovo bi trebalo da posluži kao primjer za jedan ujedinjeni pristup danas.
KosovaPress: U razgovorima, na čelu Kosovske delegacije je premijer Hoti. Deo opozicije na Kosovu ne smatraju ga legitimnim i verodostojanim, jer je došao na ovu poziciju nakon je razrešenja Kurtijeve Vlade, a ovo se desilo tokom pandemije, dok su bili u koaliciji sa g. Kurti. Dali verujete da je trenutno rukovodstvo u stanju da postigne dogovor sa Srbijom, s obzirom da oni jedva imaju parlamentarnu većinu i da je teško ratificirati i sporazum u Skupštini sa ovom snagom?
PETRIČ: Nemiri u prošlosti nisu pomagali Kosovu i pokazala je duboki raskol unutar zemlji. Ali Evropa je prepoznala Hotijevu vladu, i prepoznali ga kao predstavnika njegove zemlje. Da, vi ste u pravo, ova vlada nije vrlo jaka. Ja ne znam da li bi bilo bolje imati nove izbore, pa da imamo potpuno legitimnu i jaku vladu. Kosovari će morati da odluče da li žele političku ujedinjenu vladu koja predstavlja sve njene građane. Za ovo trebaju političari da sednu zajedno i uzmu takvu odluku.
KosovaPress: S obzirom da je Nemačka uzela predsedništvo Evropskoj Unije, na Kosovu je stvorena percepcija, ili da bolje kažemo, nada za liberalizaciju viza . Dali se to može dogoditi unutar ovog šestomjesečnog perioda?
PETRIČ: Mnogi u Nemačkoj podrže liberalizaciju viza, neki u EU i dalje se protive, uprkos činjenici da je Kosovo ispunila zahteve EU-a već neko vreme. Jasno je da je pandemija Korone otežala takvu odluku. Nadamo se de će nemačko EU Predsedništvo aktivno nastaviti podržavati liberalizaciju viza. To bi bio prvi važan korak integracije Kosova u Evropi. /KosovaPress/