PDK ne poriče uključivanje u Hotijevu vladu, dva ministra i predsednika smatraju "neozbiljnom ponudom"
Predstavnici Demokratske Partije Kosova ne poriču uklučivanje u vladu premijera Avdulaha Hotija. Uprkos raspravi u javnom mnjenju već neko vreme, stranka Kadrija Veselija kaže da ta tema nije otvorena u predsedništvu i da još nemaju nikakakav stav u stranci. Ali moguća „ponuda” LDK-a od dva ministarstva i mesta predsednika smatra se neozbiljnom i maštovitom, dok se sa LDK-om vrlo malo razlikuju u pogledu broja poslanika. U međuvremenu, oni smatraju konstruktivnim pristup lidera LDK, Ise Mustafe da ukloni crvene linije, iako kažu da one nikada nisu postojali.
Ovako je rekao u intervjuu za KosovaPress, zamenik predsednika PDK-a, Enver Hodžaj, koji takođe komentariše pominjanje njegovog imena za predsednika. Kaže da je pominjanje njega i ambasadorke u Vašingtonu, Vljore Čitaku za ovu funkciju, nepravedno i nemoralno kada je predsednik Hašim Tači još uvek predsednik.
Pored toga, bivši zamenik premijera i ministar spoljnih poslova, kritikuje šefa vlade, Avdulaha Hotija zbog dijaloga sa Srbijom, njegovog upravljačkog rada tokom ova četiri meseca i neprimenjivanja sporazuma Vašingtona.
Hodžaj: Ova tema nikada nije otvorena u PDK, ni za mene ni za Vljoru
„Ova tema nije otvorena u predsedništvu PDK. Ni tema predsednika, niti tema proširenja vlade, nisu bile teme PDK-a na mnogim sastancima koje smo imali tokom ovog vremena. Nikada nije bilo ozbiljnog razgovora, nismo želimo da ograničimo maštu bilo koga, ali to nikada nije bila tema i nije ozbiljno, dva ministarstva sa 24 zamenika. Koliko poslanika ima LDK u Skupštini, 20 i nešto i nismo to shvatili ozbiljno. Ova tema nikada nije bila otvorena u PDK, ni za mene ni za Vljoru, to je više mišljenje medija i određenih ljudi. Ali u PDK, i ja lično vidim da je nepravedno i nemoralno da razgovaramo o ovom pitanju kada imamo predsednika, Hašima Tačija na dužnosti“, kaže on.
Hodžaj kaže da su crvene linije uvek postavljali oni koji su preuzimali druge stranke na vlasti.
Hodžaj: Pristup predsednika Mustafe je vrlo konstruktivan, mi razumemo njegovu logiku.
„Pristup predsednika Mustafe je vrlo konstruktivan, razumemo njegovu logiku, ali nismo ozbiljno shvatili crvene linije kada su ih postavili LDK i VV. Crvene linije postavljaju građani“, rekao je Hodžaj.
Poslanik PDK naglašava da je dijalog sa Srbijom u Briselu skrenuo ka tehničkim pitanjima. On dodaje da premijer Hoti nema punu političku svest o tome šta će postići dijalogom.
„Pokušaj Srbije je da donese nove teme na sto, a ne da se bavi glavnom temom. A to je uzajamno priznavanje i pravno obavezujući sporazum. Stoga mislimo da dijalog ne bi trebalo da bude proces, ne bi trebalo da bude tehničkih sastanaka na nivou koordinatora, već trebamo imati dijalog kao događaj.
Delegacije Kosova i Srbije treba da sednu i razgovaraju o glavnoj temi koja bi trebalo da bude uzajamno priznavanje. Imam utisak da on nije potpuno svestan o tome šta će raditi sa dijalogom. Stoga je naš apel da zaustavimo teme sa tehničkog nivoa, treba da sednemo i razgovaramo samo o jednoj temi - uzajamnom priznavanju. U suprotnom, i tokom 2021-2022 ćemo se baviti tehničkim temama koje će Srbija uklujčiti u dijalog“, rekao je on.
Hodžaj je kritikovao vladu zbog neprimenjivanja vašingtonskog sporazuma.
Hodžaj: Vlada nije donela odluke o načinu primene postignutog sporazuma
„Vašingtonski sporazum je sporazum koji ima bilateralne elemente između Kosova i Srbije, ali ima i regionalne elemente, kao što je mini Šengen. Koliko elemenata ima što se tiče odnosa Kosovo-Albanija, koliko geo-političkih elemenata! Trebalo bi da postoji grupa ljudi koja ima političko, ekonomsko, profesionalno, infrastrukturno i finansijsko mišljenje o načinu primene ovog sporazuma, što je u interesu Kosova. Videćete da će Srbija odložiti primenu ovog sporazuma. Do sada nisam razumeo ka će biti primena sporazuma od strane vlade“, rekao je Hodžaj.
Hodžaj: Počela je kao slaba vlada, nastavila je kao slaba vlada, i njenih 100 dana su slaba
„Ne znam da li se nešto dogodilo u ova četiri meseca. Pod vladom ne znači upravljanje, i održavanje sastanaka i donošenje zakona. To znači donošenje velikih odluka. Jedna od velikih odluka je ekonomski oporavak, jer veliki deo građana su zabrinuti oko toga šta će biti sa njihovim produzećima do kraja godine ili sledeće godine. Ova vlada nije uspela da se bavi pitanjem ekonomskog razvoja.
Pored toga, Hodžaj takođe kritikuje Pokret Vetevendosje, ocenjujući njihov zahtev za svrgavanje vlade kao neozbiljan. /KosovaPress/