PDK će pokrenuti zakonsku inicijativu da se dozvoli uvoz vozila starijih od deset godina
Demokratska partija Kosova (PDK) ponovo će pokrenuti zakonsku inicijativu za izmenu Zakona o vozilima, koji dozvoljava uvoz vozila starijih od deset godina, prenosi KosovaPres.
Poslanik PDK, Mergim Ljuštaku, kaže da nažalost u zakonodavnom dnevnom redu za ovu godinu nije planirano od strane vlade da izmeni i dopuni Zakon o vozilima.
Za to, Luštaku kaže za KosovaPres da će zajedno sa drugim poslanicima pokrenuti zakonsku inicijativu za izmenu predmetnog zakona kako bi se građanima, kako je rekao, olakšao uvoz automobila po ekonomičnijim uslovima.
„Nadam se da će se to desiti pre kraja ove sezone, da počnemo da šaljemo zakonsku inicijativu, koja će uključivati mnoge druge tačke koje su zaista otežale život onima koji žele da kupe noviji automobil, ali nažalost nemaju ekonomske uslove. Verujem i nadam se da i oni treba da izraze svoj stav u ovom pogledu, pošto nažalost Samoopredeljenje u prošlosti nije podržao ovu zakonsku inicijativu. Nadam se da će se ovoga puta to odraziti jer je i u interesu građana, a u svakom slučaju i u interesu životne sredine, jer čak i ako uvozimo starije automobile sa evro 4 dizel standardom, možda i višim standardom, svakako čemo imati bolje okruženje“, kaže Ljuštaku.
Protiv uvoza vozila starijih od 10 godina je bivši predsednik Privredne komore Kosova Safet Gerdžaljiu, koji ističe da ne treba dozvoliti da Kosovo postane deponija metalnog otpada iz Evrope.
Ekspert za ekonomiju, Gerdžaljiu je dalje rekao da uvoz starih automobila dodatno produbljuje neizvesnost u saobraćaju.
„Na ovaj način, razmatrajući zakon, vidim to kao gubljenje vremena, ovo govorim na osnovu činjenice da su na Kosovu mnogi projekti od strateškog značaja propali ili su skinuti sa dnevnog reda u ime ugljen-dioksida i zaštite životne sredine. Takođe, mnogi drugi projekti su zaobiđeni zarad životne sredine, a da se danas otvori debata koja će omogućiti uvoz starih automobila zaista šteti Kosovu na razne načine. Na prvom mestu u ekološkom smislu biće 'udarac' za ekološke procese, na drugom nije na čast Kosovo sa ovakvim zakonom da se Kosovo pretvara u deponiju metala iz Evrope, a što je još interesantnije imamo nedostatak vladavine prava. „Danas je svuda moguće kupiti vozačku dozvolu i sa ovom nesigurnošću u kvalitetu obrazovanja i sa ovom neizvesnošću uvoza starih automobila, da li pokušavamo da uništimo ovaj tako uništen narod“, kaže Gerdžaljiu.
Poslanik Ljuštaku je rekao da ni u jednoj zemlji u Evropi već godinama ne postoji ograničenje uvoza automobila, ali kako kaže njihov najveći fokus je uspostavljanje standarda za dizel Euro 4.
„Pošto nema predloga Vlade Kurtija da se ovaj nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o vozilima iznese u skupštinu, ja zajedno sa ostalim poslanicima koji žele da se pridruže ovom pozivu, podnosim zakonsku inicijativu za izmene Zakona o vozilima, a to je da se izmeni Zakon o vozilima, koji ne samo udeo u uvozu automobila starijih od 10 godina, već i druge promene koje su važne moramo promeniti i olakšati građanima da dovoze automobile sa ekonomičnijim uslovima i koriste ih za potrebe svoje porodice... Starije od deset godina, jer u Evropi, na osnovu istraživanja koje smo uradili u kosovskom parlamentu, ne postoji dvostruki standard, postoji standard, i obično se ne postavljaju godine, već se postavljaju standardi, kao što je evro dizel standard 4. Dakle, imao sam za cilj da uklonim ovu diskriminaciju iz države Kosovo za građane koji nemaju ekonomske uslove da kupuju najnovije automobile“, kaže on.
Pre nekoliko nedelja bila je javna debata o mogućnosti izmene ovog zakona od strane izvršne vlasti, ali ekonomski stručnjak Gerdžaljiu kaže da bi razmatranje ovog nacrta zakona bila veća sramota za vladu.
„U zakonu koji želi da se zanemari da se dozvoli uvoz automobila, najmanje ima ljudske i humane strane, više je interesovanja za budžet i povećanje prihoda i s tim u vezi ako imamo ovu finansijsku krizu, a otvara se mogućnost za uvoz starih automobila, onda je orijentacija vladine strategije izvoz gotovine još više. Ako neko ne kupi auto za 10 hiljada evra, kupiće ga za 2-3 hiljade evra, a da li treba po svaku cenu uvoziti samo stare automobile. Stoga je paradoks koji pada u suprotnosti sa bilo kojim principom ekološkog aspekta, kada se zna da su na Kosovu propali važni strateški projekti u ime zaštite životne sredine i pregled takvog zakona je najveća sramota koju mogu da učine vlada i institucije Kosova“, rekao je Gerdžaljiu.
PDK kaže da ovaj nacrt zakona ima za cilj da reguliše prenos svojine vlasnika na drugog vlasnika vozila u vreme kada vozilo ima važeću registraciju, kao i kategorizaciju vremena osiguranja automobila, kao što je slučaj sa motociklima, i izdavanje registarskih tablica vlasnika sa više vozila.
S druge strane, Vlada Kosova nije reagovala na eventualne izmene Zakona o vozilima. Dok Carina Kosova nije odgovorila na broj vozila uvezenih tokom 2021. iu prvih pet meseci 2022. godine.