Parlamentarne stranke daleko od konsenzusa za predsednika
Izbor kandidata za predsednika zemlje izgleda da se teško može postići od aktuelnu vladajuće koalicije. Iako LDK očekuje da će diskusijama van vladajućih partija naći rešenje, Pokret Samoopredelenje kategorično negira umešanost u ono što oni nazivaju cenkanjem za mesto šefa države. Dok u PDK kažu da ova tema pripada samo vladajućoj koaliciji i da se o njoj nikada nije razgovaralo u stranci.
Šef poslaničke grupe LDK Arben Gaši kaže za KosovPress da će, ako postoji široka saglasnost za određeno rešenje, doneti ispravne odluke, ali kaže da nikome ne daju „blanko glas“.
Gaši: Nik ne može dati „blanko glasove“ za nikoga
„Ovo je sveobuhvatnije pitanje i o njemu bi trebalo raspravljati van koalicije. Ova vladajuća koalicija nema mogučnosti da reši pitanje predsednika i treba joj šire konsultacije od konsultacija unutar koalicije. [...] To znači da bi trebalo da postoje šire konsultacije, uključujući Samoopredelenje i PDK, kako bi postigla uspešan proces u Skupštini. [...] Ako postoji široko slaganje oko određenog rešenja, normalno je da ćemo razgovarati i donositi ispravne odluke.... Niko ne može nikome davati„ blanko glasove “, rekao je.
Ali protiv svih umešanosti u imenovanje novog predsednika, bez novih izbora, je poslanica poslaničke grupe LVV Mimoza Kusari-Ljilja.
Kusari-Ljilja: Nečemo se mešati u pogodbe koje samo štete zemlji
„Ne možemo se mešati u dogovore koji samo štete zemlji. Drugo koji trenutno nemaju nikakvu težinu ni značaj za građane. Trenutno je za građane važno da se vrat legitimitet jednoj novoj vladi.Da ima istinsko odlučivanje za građane i naravno da bi sledeće zakonodavno telo trebalo da odluči o kandidatu ili saglasnom kandidatu koj odražava jedinstvo u zemlji, a ne ono što imaju za cilj, kao što smo do sada videli, nastavak političkih dogovora za mesto predsednika", kaže ona.
Poslanik PDK Abeljard Tahiri rekao je da izbor novog predsednika države nije tema unutar stranke i da se nikada nije razgovaralo o njoj.
Tahiri: Mesto predsednika nije tema unutar PDK
„Ovo nije tema unutar PDK. O tome se nije razgovaralo, niti se razgovara“, rekao je on pre nekoliko dana.
U međuvremenu, važnu ulogu u glasanju novog predsednika, Artona Demhasaj iz civilnog društva vidi kog AAK.
Prema njegovim rečima, ako ovaj ne popusti u svom zahtevu za kandidaturu Ramuša Haradinaja, tada zemlja može vrlo lako da ide na nove izbore.
Demhasaj: Zbog snažnog stava da AAK možda neće odustati od predsednika
„S obzirom da je ključ za rešavanje ovog problema i stvaranje neophodne većine za izbor predsednika je kod AAK, onda je verovatno da AAK neće odustati od mesta predsednika, tada će postojiti potreba da PDK i LDK pronađu rešenje za davanje više udela PDK u vladi, tako da zemlja ne ide na izbore. Moguće je i jedno i drugo, ali verovatno zbog snažne pozicije koju AAK trenutno ima i možda neće popustiti“, kaže on.
KosovaPress je pokušao da dobije stav od AAK-a po ovom pitanju, ali nisu bili dostupni.
4.novembra, nakon što je Specijalni Sud potvrdio optužnicu, bivši predsednik Hašim Tači podneo je ostavku na mesto šefa države. Predsedavajuća Skupštine, Vjosa Osmani, vršilac je dužnosti predsednika