Pandemija sa COVID-19, Britanska ambasada podržava Kosovo u jačanju zdravstva i obrazovanja
Britanska ambasada u Prištini potpisala je danas sa nekoliko organizacija Ujedinjenih Nacija projekat “Povratak u Normalu na Kosovu“, koji ima za cilj seriju integrisanih i sveobuhvatnih zdravstvenih i obrazovnih intervencija, sa namerom da pomogne oporavku Kosova od COVID-19.
Projekat vredan 2,5 miliona dolara sprovodiće UNFPA, UNICEF, UN Women i Svetska Zdravstvena Organizacija od sada do marta sledeće godine.
Britanski ambasador na Kosovu Nicholas Abbott rekao je da će se kroz ovaj projekat pronaći načini za pravilno upravljanje pandemiskom situacijom.
Abbott: Moramo nastaviti da štitimo živote od COVID-19
“Mislim da je veoma važno razumeti uticaj koji ima veze sa stabilnošću države. U tradicionalnom aspektu, veoma smo zaglavljeni u pitanjima vezanim za situaciju ili problematikom sukoba ili vreme nakon sukoba. Međutim, mislim da je u ovom slučaju važno da se identifikuju i da je ovo uticalo na svakodnevni život onim što se dešava i može li zdravstveni sistem funkcionisati i da li je ugrožen i da li će se obrazovanje nastaviti, da li će deca ići u škole, stoga koliko god možemo da činimo da im pomognemo da ojačaju ovu stabilnost. To se neće dogoditi vrlo brzo, i sa brojevima koji se sada smanjuju na Kosovu, možda će ljudi misliti da je gotovo i da postoji svetlija budućnost, ali nije tako. Ako gledamo na Zapadnom Balkanu, i dalje moramo ostati samopouzdani i spremni da nastavimo da zaštitimo živote, ali istovremeno podstaći ljude da pronađu načine za upravljanje situacijom, kako bi zaštitili sebe i njihove porodice, i to je ono što mi pokušavamo da uradimo “, rekao je Abbott.
Dok je administrator ovog fonda Jens Wandel rekao da se izazovi sa COVID-19 mogu prevazići, ali i da se nađe rešenje što se tiće obrazovanja.
Wandel: COVID-19 je uticao na socijalno-ekonomska pitanja
“COVID-19 je bila velika pandemija, uticala je na socio-ekonomska pitanja, ali i na zdravlje, na zdravstveni sistem. Dakle, sve se ovo dešava u isto vreme, pa je važno videti da možemo krenuti sa našim programom kako bismo osigurali da osobe sa invaliditetom ne zaostaju u obrazovanju i zdravstvu. Takođe je važno da to nije moguće bez pomoći Britanske Vlade...Ovaj program pokazuje da možemo prevazići izazove COVID-19 da bismo pronašli rešenja u obrazovanja i drugim pitanjima. Fond za odgovor i oporavak je postupak koja čuva mogučnost država da ostanu na putu ka ciljevima održivog razvoja“, rekao je on.
Koordinatorka misije UNDP-a za Kosovo Ulrika Richardson rekla je da će imati šest meseci za sprovođenje ovog programa.
Richardson: Zdravstvena zaštita, jedna od najboljih investicija u socijalnu stabilnost
“Zdravstvena zaštita i obrazovanje za sve jedno je od najboljih ulaganja u socijalnu stabilnost, isto tako i u socijalnu pravdu. Znamo da je ovo osnova za kohezivno i snažno i izdrživo društvo, pa je sa tako ambicioznim programom šest meseci ispred nas“, rekla je Richardson.
U oblasti zdravstva, projekat će se fokusirati na jačanje kapaciteta za otkrivanje COVID-19 kroz regionalne laboratorije u Gnjilanu i Prizrenu i mobilne rendgen zrake u Gračanici i promovisanje pouzdanih COVID-19 poruka i preventivnih mera.
Osnovne zdravstvene usluge koje nisu povezane sa COVID-om biće podržane putem e-zdravstvenih usluga dostupnih putem telefona ili interneta i kroz poboljšane programa imunizacije za decu.
Dok na polju obrazovanja, projekat će podržati školsku sigurnost osiguravanjem poštovanja preporuka COVID-a u školama i pružanjem podrške deci sa posebnim potrebama ili onima koja rizikuju da napuste školu. Poseban fokus projekta biće na mladim ženama i devojkama.