Pandemija oštećuje produzeća, oko 800 miliona evra manje finansijskog prometa
Promet preduzeća u zemlji je za samo tri meseca u pandemiji opao za oko 800 miliona evra.
Iako je aktivnost preduzeća svakim danom sve teža i teže, od vlade se traži da pronađe metode i mogućnosti da uloži novac u podršku građanima, i u cilju očuvanja radnih mesta.
Direktor Poreske Administracije Kosova, Iljir Murtezaj, kaže za KosovaPress da je Covid-19 imao značajan uticaj u ekonomskom aspektu koji dovodi do smanjenja finansijskog prometa kompanija.
Direktor Murtezaj kaže da je u martu zabeležen pad prometa od 16 odsto, u aprilu 41 odsto, a u maju 28 odsto. Dok je u junu pad prometa, prema njemu, bio niži.
"Covid-19, pored uticaja u mnogim oblastima, kako u pogledu zdravstva, tako i ekonomije, ima značajan uticaj na plaćanje poreza, iz zvaničnih podataka koje posedujemo imamo značajan pad prometa tokom ova tri meseca, mart -april-maj, a tako će biti i s junom. U martu imamo pad prometa u odnosu na mart 2019 za 142 miliona evra. U aprilu imamo 378 miliona evra, u maju 268 miliona evra, ukupan pad prometa u ova tri meseca je preko 791 miliona evra u odnosu na isti period 2019 godine “, naglašava on.
Izvršna direktorka Mreže Maloprodaje, Ilka Metaj, kaže za KosovaPress da je pad prometa u maloprodajnom sektoru pao za preko 120 miliona evra, prema njenim rečima, ovim preduzećima je teže preživeti.
Ona je tražila državnu podršku za preduzeća, jer su ograničenja zaštitnih mera antiCovid-19, posebno u oblasti gastronomije, takođe dovela do zatvaranja radnih mesta.
Metaj: Svakog dana situacija u preduzećima postaje sve teža i teža.
U međuvremenu, ekonomski stručnjak Safet Gerđaljiu tvrdi da je poslednji trenutak da državne institucije podrže privatni sektor u povećanju poslovnog prometa i povećanju proizvodnje.
Bivši predsednik Privredne komore Kosova predlaže vladi da vidi mogućnost pronalaženja novca za stavljanje u funkciju.
"Ako nećemo imati povećanje potrošnje, kako onda možemo imati pravu trgovinu, kako možemo ostvariti promet i povećati proizvodnju. Sve ovo je indeks lanca koji zaista ugušuje budućnost Kosova. Želim da verujem da je glavna preporuka kosovskoj vladi da istraži mogućnosti pronalaženja novca kako bi ih stavila u funkciju. „Sada je vreme kada ruka države treba da bude u funkciji države, u funkciji ekonomskog razvoja, u funkciji privrede i građana Kosova“, rekao je Gerđaljiu.
Na kraju ističe da ne treba da se opiremo u smislu povećanja javnog duga, jer Zakon o javnim finansijama omogućava pozajmljivanje do 40 procenata BDP-a. /KosovaPress/