Pandemija je otežavala stanje dece na Kosovu
Stanje dece na Kosovu dodatno se otežavala nakon širenja pandemije Covid-19 na Kosovu.
Mnogo dece ostala su bez socijalnih usluga, dok se mnogo drugi iskoriščavajau se za težak rad, a u drugim slučajevima u trgovinu ljudima.U lokalnom nivo takvom pitanju ne daju prioritet, iako i dodeljeni buđet nije dovoljan za subvencije.
Ovako je rečeno na Međunarodni Dan Dece, gde je KOMF objavio izveštaj o nadgledanju „Moja opština, moje socijalno pravo“.
Direktorka KOMF-a Donjeta Kelmendi rekla je da kao posledica proširenja pandemije Covid-19, deca su na ovaj međunarodni dan još u težoj situaciji.
„Deca sa ograničnim sposobnostima ostala su bez usluga. Takođe, deca koja su obuhvačena u teškim poslovima ozbiljno se zloupotrbavaju ili su žrtve trgovine ljudima. Deca se ne tretiraju sa prioritetom ni od opštinske valsti. Zakon o zaštiti dece je usvojen 29. juna prošle godine. Ovaj zakon očekuje se da će stupiti na snagu u julu. Investiranje u decu je neophodna,na Kosovu socijalna situacija je otežana.Slabe tačke ostaju socijalne usluge posebno za decu ", rekal je Kelmendi.
Bukureza Surduli iz KOMF-a rekla je da su 7 opština na Kosovu nadgledale ovaj izveštaj.
Prema njenim rečima, zbog nesprovođenja procesa decentralizacije, u Ministarstvu rada mnoge osobe ostaju bez usluge.
"Nepolitička volja sa centralnog i lokalnog nivoa, i ovako nije sprovođeno proces decentralizacije. Opštine ne izdvajaju buđet za socijalne usluge. Za sada nisu objavljene socijalne usluge, kada se budžet deli ne zna se koliki je iznos na osnovu zahteva. Što se tiče budžeta dodeljenog od strane opština, oni odvajaju neka sredstva u vidu subvencija NVO, a ti iznosi su mali i nedovoljni", rekala je Surdulli.
KOMF procenjuje da treba da se ojačaju opštine i socijalni centri i da lokalni nivo treba da ima profilisane osobe koje se bave samo socijalnim centrima.