Osmani:Učinili smo izuzetno malo za osobe sa invaliditetom
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
U posebnoj sednici Skupštine Kosova na kojoj se raspravlja o pravima osoba sa invaliditetom, predsednica Skupštine Vjosa Osmani je rekla da je 3. decembar dan za razumevanje koliko je kosovsko društvo spremno da ovu kategoriju uključi u sve organizacije u zemlji.Osmani je rekla da je Kosovo učinilo izuzetno malo u garantovanju dostojanstvenog života ljudima sa posebnim potrebama. Pred nekoliko gostiju, osoba sa invaliditetom i malobrojnih poslanika koji su odlučili da prisustvuju sednici, Osmani je rekla da su osobe sa invaliditetom izuzetan potencijal, ali da im treba pružiti priliku za jednaka prava. Osmani:Učinili smo izuzetno malo za osobe sa invaliditetom "Jasna poruka svima nama ovde je da smo učinili malo, učinili smo izuzetno malo da garantujemo dostojanstven život ovoj zajednici u našoj zemlji, i za razliku od bilo koje druge zajednice, invaliditet nadilazi sve identitete. Pol, rasa, socioekonomska klasa, religija, nacionalnost, bilo koje pitanje utiču na život osoba sa invaliditetom, često u mnogo većim marginama od ostalih grupa.Posebno ove godine problemi rođeni tokom pandemije nesrazmerno pogađaju ljude sa posebnim potrebama, uključujući izazove pristupa zdravstvenoj zaštiti, uticaj na zdravlje virusa Covid-19 na zdravlje, pristup obrazovanju i visoku nezaposlenost," rekla je ona. Dodala je da država Kosovo još uvek nema podatke o broju osoba sa invaliditetom koje žive na Kosovu. A prema rečima predsednice Skupštine, bez statistike ne može biti stvarne politike. Osmani: Uskraćujemo deci sa posebnim potrebama mogućnost zaposlenja "A ako ovih 38 hiljada dece nisu u školu, mi, mi i samo mi, uskraćujemo im mogućnost za zapošljavanje, priliku za nezavisnost, priliku za integraciju, dostojanstven život i obrazovanje i dostojanstveno zaposlenje. Neoprostivo je da čak i kada deca sa posebnim potrebama imaju sreću da pohađaju školu, ona i dalje ostaju zatvorena u svemiru, jer ko se nije potrudio da ovoj deci obezbedi lift ili rampu za pristup u kabinetima ili školskim prostorima na drugom ili trećem spratu “, rekla je Osmani. Na dan obeležavanja Međunarodnog Dana Osoba sa Invaliditetom, Osmani je rekla da je neoprostivo što samo 10% dece sa invaliditetom pohađa javne škole na Kosovu, dok je 90% njih ostalo van škole. Prema Osmaniju, izazovi sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom odraz su neuspeha kosovskog društva da im pruži jednake mogućnosti.  
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress