Osmani: Veliki broj smrtnih slučajeva od bolesti kao posledica zagađene životne sredine i vazduha
Predsednica Skupštine, Vjosa Osmani, u pratnji poslanika Hadži Avdiljija, Hajrulah Ćekua i Albene Rešitaj, posetila je opštinu Mitrovica, gde ih je primio gradonačelnik Agim Bahtri.
Osmani je zajedno sa poslanicima posetila Mitrovici da bi govorila sa mladim za pitanja životne sredine. Prilikom koje je Osmani zajedno sa poslanicima i gradonačelnikom Bahtirijem nastavila put do veštačkog jezera. Odatle je pred mladima Osmani govorila o značaju životne sredine za zdravlje građana, naglašavajući da tema životne sredine nije luksuz, kao što ni zdravlje nije luksuz.
Dalje je, predsednica parlamenta Osmani navela zašto je izabrala Mitrovicu za održavanje rasprave o životnoj sredini.
Osmani: Za životnu sredinu da ne govorimo samo jedan dan u godini
"Dobro je ne govoriti o životnoj sredini samo jedan dan u godini, kada imamo Dan Zemlje ili nedelju u godini, već govoriti svaki dan, jer na Kosovu je broj građana koji umru zbog zagađene životne sredine, zbog bolesti koji su uzrokovani bilo zagađenim vazduhom ili pristup nečistoj vodi je velik. Zato moramo da počnemo da govorimo ... Došli smo u Mitrovicu iz više razloga jer je bilo puno građana koji su nas pozvali jer znamo industrijsku prošlost Mitrovice koja je bila sjajna, ali sa druge strane je ostavila velike posledice u okruženju u kojem su mnogi od nas odrasli i treće, kako bi izrazili punu podršku Mitrovici da učinimo sve što je potrebno da se pitanje životne sredine uredi mnogo bolje nego do sada ", rekla je Osmani.
Raspravu za životnu sredinu gradonačelnik Mitrovice Agim Bahtiri nazvao je vrednom, dok je dodao da o doprinosu životnoj sredini treba da se raspravlja u svim institucijama u zemlji.
Bahtiri: Trudimo se da očuvamo životnu sredinu
„Mi kao opština pokušali smo da uradimo nešto novo u Mitrovici. Imamo četiri reke, dve se redovno čiste, a dve reke kao što su Sitnica i Ibar se popravljaju, čuvajući životnu sredinu, radeči dovoljno zelenila sa obe strane reke, i radovi u reci Sitnici, radovi koji će biti završeni sledeće godine, ovaj projekat koji će biti povezan kao što vidimo od akumulacionog jezera, nastaviće se do Ibarskog mosta i doćiće do ušća reka Ibra i Sitnice gde će biti i šetališta i dekorativni deo grada koji će sigurno imati zelene delove ", rekao je Bahtiri.
Dok je poslanik Skupštine Kosova iz redova Pokreta Samoopredelenja Hajrulah Čeku ispred prisutnih rekao da Skupština čini više od Vlade o pitanjima zaštite životne sredine.
Čeku je objasnio važnost životne sredine u životu građana, za šta je rekao da bi građani trebalo da kazne parlamentarne kandidate i one za opštine ako nemaju životnu sredinu na dnevnom redu.
Čeku: Tek kada ubacimo sredinu u sve, onda možemo postići efekte koje želimo
„Tek kada u sve stavimo sredinu, tada možemo postići efekte koje želimo. Na mestima gde je sredina ovako integrisana, obično se do ovih momenta stiže u dva oblika, od vrha do dna. Odozgo je to što danas imamo predsednicu skupštine koja je podigla svest o životnoj sredini i tu svest donela na odlučivanje u instituciju koju on vodi. Ali mora doći i odozdo. Trebalo bi doći odozdo kada građani ne glasaju ni za jednog kandidata za poslanika koji nema okruženje kao centralni argument prilikom kandidovanja, kada ne glasaju ni za jednog kandidata za gradonačelnika ako u urbanističkom planu grada nema plana zaštite životne sredine, tako da je ovo bitka sledeća stvar koju moramo da uradimo zajedno ", rekao je Čeku.
Poslanik Hadži Avdilji je rekao da treba znati da svaka intervencija u životnu sredinu predstavlja intervenciju na zdravlje. Avdilji je naglasio da je za 20 godina okruženje na Kosovu degradirano.
Avdilji: Okruženje Kosova u poslednjih 20 godina pretrpeo je degradiranje
„Moramo znati da su zdravlje i okolina jedno, svaka intervencija u životnu sredinu je takođe intervencija u zdravlje. Kosovsko okruženje je u poslednjih 20 godina pretrpelo veliko degradiranje, ekonomski razvoj, kosovska infrastruktura je bila dobra, ali to je indirektno uticalo i na životnu sredinu. Obično imamo Kosovo koje sada nema upravljanje otpadom kao evropske zemlje, ali se nadam da ćemo u budućnosti raditi na recikliranju otpada, takođe imamo i degradiranje zemljišta gde se gradi, ali imamo i degradaciju vode i reka. Inicirali smo formiranje istražne komisije za upravljanje rekama, uglavnom za izgradnju hidroelektrana bez kriterijuma uvođenjem prirodne vode kroz cevi za proizvodnju električne energije", rekao je Avdilji.
Dok je poslanica iz Alijanse za Budućnost Kosova, Aljbena Rešitaj, rekla da kada se bori za životnu sredinu onda to treba shvatiti kao borbu za zaštitu zdravlja i dece.
Rešitaj: Ako se borimo za životnu sredinu, mi se borimo da zaštitimo svoje zdravlje
"Osećam se počašćenim što sam sa vama u Mitrovici i blizu veštačkog jezera u kojem sam daala svoj doprinos kao ministarka Životne Sredine i osećam se ponosnim što sam s vama i govorimo o ekološkim problemima. Zadovoljstvo je kada su institucionalni lideri svesni važnosti životne sredine i postupanja sa ekološkim problemima, uzimajući u obzir i direktan uticaj na kvalitetan život građana. Znamo da je Mitrovica u svom političkom i ekonomskom razvoju oduvek imala problema, koji su imali uticaja na životnu sredinu. Ako govorimo o životnoj sredini, ako se borimo za zaštitu životne sredine, mi se borimo da zaštitimo svoje zdravlje, svoju decu i generacije", rekla je Rešitaj.
Poseta predsednice Osmani Mitrovici deo je ''Zelenih poseta kosovskim opštinama“. Pre posete opštini Mitrovica, Osmani je takođe posetila opštinu Obilić.