Opozicija neće sazvati sednicu za Dika Martija, smatra se mešanjem u rad Specijalnog suda
Pročitajte: 4 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Opozicija apeluje na čelnike institucija da ozbiljno shvate slučaj bivšeg švajcarskog senatora Dika Martija, ali ne planiraju da sazovu plenarnu sednicu da bi se pozabavili tim pitanjem, jer je to institucionalna odgovornost. Uključivanje najvišeg zakonodavnog tela u ovaj slučaj smatra se mešanjem u predmete kojima se bavi Specijalni Sud.
Institucije zemlje, prema rečima poslanika Demokratske Partije Kosova (PDK), Hajdar Beće, nisu zainteresovane da se bave ovim pitanjem.
Beća: Bilo je do pogodbe između Dika Martija i Srbije
„Mislim da je to institucionalna odgovornost. Nismo čuli ni reč ministra pravde, nismo čuli ni reč premijera. Verujem da u ovom slučaju oni nisu zainteresovani da se bave ovim pitanjem. Demokratska Partija Kosova će ubuduće doneti svoje ustavne mere u vezi sa ovom okolnošću. Mislim da je veoma važno da Kosovo ima stav u ovom slučaju, jer znamo kakvu je štetu Kosovu napravio Dik Marti sa dosijeima koje je izmislio Beograd i sada kaže da smo imali pokušaj ubistva. Vidi se, govorim kao narodni poslanik, da je došlo do pogodbe između njega i Srbije“, rekao je on.
Upitan da li će sazvati ročište za razmatranje slučaja bivšeg švajcarskog senatora Dika Martija, poslanica Alijanse za Budućnost Kosova, Time Kadrijaj kaže da bi time trebalo da se pozabave šefovi vlada.
Kadrijaj: Šefovi vlada moraju da se pozabave ovim pitanjem
„Šefovi vlada su ti koji moraju da se pozabave ovim pitanjem, jer ono što smo čuli jeste da su hteli da izvrše napad na Srbiju, jer ovo nije prvi put da prete na ovaj način, znajući da je senator Dik Marti je taj koji je podigao optužnice protiv vođa OVK zbog njegovih navoda da su počinili genocid. Institucije Kosova, premijer i predsednik su da ovu zabrinutost podignu na više nivoe. Zato što je razlog bio taj što su srpske tajne službe htele da eliminišu Dika Martija, pa da to bude prepušteno Albancima“, rekla je ona.
S druge strane, Ehat Miftaraj sa Kosovskog pravnog instituta kaže da Kosovo treba da senzibilizira međunarodnu javnost u vezi sa pretnjama koje je Dik Marti dobio od srpske tajne službe.
Miftaraj: Skupština Kosova nije prava adresa
„Sumnjam da bi Skupština Kosova trebalo da se bavi ovom temom. Skupština Kosova nije prava adresa da se ovo objavi, ili da se informišu međunarodni partneri. Smatram da premijer, ministar spoljnih poslova sa posebnim akcentom, naši ambasadori u Evropi i drugim zemljama sveta, treba da pokrenu ovo pitanje i informišu različite zemlje. Kako bi se što više senzibilisalo međunarodno mišljenje o ovom događaju“, rekao je Miftaraj.
On kaže da Kosovo treba da sačeka zvanične informacije švajcarske države u vezi sa tim slučajem.
Miftaraj: To bi se moglo smatrati mešanjem u predmete koji se nalaze u Specijalnom sudu
„Skupština Kosova ne bi trebalo da bude prava adresa, jer bi se to moglo smatrati mešanjem u predmete koji se nalaze u Specijalnom sudu ili drugim intervencijama koje ne bi bile primerene javnosti Kosova“, rekao je Miftaraj.
Predsednica Vjosa Osmani saopštila je da je zatražila od kosovskih vlasti da dobiju informacije o slučaju Dika Martija.
Osmani: Zatražila sam da preko zvaničnih kanala stupim u kontakt sa švajcarskim vlastima
„Prvog dana kada je to objavljeno, kontaktirao sam nadležne u bezbednosnim institucijama na Kosovu i zatražila da službenim kanalima odmah kontaktiraju švajcarske organe bezbednosti i dobiju švajcarske informacije. Kada nam ove informacije budu poslate u pisanoj formi, videćemo šta će biti preduzeti odmah. Ali ne smemo zaboraviti da je to taktika koju je Srbija dosledno koristila kroz svoju istoriju. Dakle, počinio je zločine za koje je hteo da okrivi Albance“, rekla je Osmani.
Javna televizija švajcarske javila je da se bivši izvestilac Saveta Evrope Dik Marti već 16 meseci brani od strane švajcarske policije posle pretnji likvidacijom srpske obaveštajne službe.