Oko dva miliona poseta dijaspore manje, uticaj na ekonomiju oko 300 miliona evra
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Mere protiv COVID-a značajno su ograničile kretanje građana između različitih država. To se takođe ogleda u posetama dijaspore na Kosovu gde postoji značajan pad. Institut GAP doneo je njegovu analizu na osnovu podataka Međunarodnog aerodroma u Prištini „Adem Jašari“ i Kosovskog zavoda za osiguranje za period januar-avgust 2020. Prema ovoj analizi, za isti period, broj stranih posetilaca na Kosovu bio oko 62,5% niži nego 2019. Analitičar politike u Institutu GAP, Berat Taći, u intervjuu za KosovaPress, rekao je da to znači oko dva miliona poseta manje iz inostranstva. Taći: Ove godine 2 miliona poseta manje iz dijaspore na Kosovu „Na osnovu podataka koje smo prikupili sa Međunarodnog aerodroma na Kosovu i Biroa osiguranja, to znači na osnovu podataka o putovanjima avionom ili avionom i kopnom koji su automobili i druga vozila, u poređenju sa prošlom godinom za period Januar-avgust 2020. imamo smanjenje poseta iz inostranstva za 60 odsto. Ako ovo prevedemo u brojeve, samo na aerodromu u Prištini imamo milion manje poseta avionskim putovanjima. Ako to posmatramo ukupno, smatra se da je na nacionalnom nivou ostvareno blizu dva miliona poseta manje“, rekao je Taći. Taći je rekao da je kao rezultat smanjenja poseta dijaspore došlo do velikog pada u ekonomiji Kosova, dodajući da je šteta prouzrokovana prihodima privrede zemlje oko 300 miliona evra. Taći: Ekonomija zemlje se smanjila za oko 300 miliona evra „Na osnovu kalkulacije koju smo napravili u Institutu GAP, da su samo od pada poseta prihodi u ekonomiji zemlje opali za 300 miliona evra, a to naravno ima negativne efekte, posebno za neke sektore koji su direktniji vezano za posete dijaspore, ali i za ekonomiju u celini. Ako govorimo o određenom sektoru, znamo da su gastronomija, ugostiteljstvo sektori koji su direktno pogođeni nedostatkom poseta dijaspore, ali i drugih sektora kao što je transport, da deo dijaspore dolazi sa svojim automobilima i oni potom troše na Kosovu u derivate “, kaže on. Božić i Nova godina su periodi kada se Albanci koji žive u inostranstvu odluče da se vrate u domovinu da provedu praznike, ali ovo se ne očekuje isto krajem godine. Tači kaže da će širenje pandemije COVID-19 i mere koje su preduzele druge zemlje u kojima je naša dijaspora uglavnom orijentisana biti glavna prepreka za povratak sunarodnika u svoju domovinu. Taći: Širenje virusa biće prepreka dijaspori da poseti Kosovo krajem godine "Imamo dva fenomena, prvi je da se virus značajno širi, bilo na Kosovu ili u Evropi, i stoga ovo može biti faktor koji će ih odbiti od poseta, jer je to sve veći trend širenja virusa, ali s druge strane, Kosovo je malo opustilo svoje politike ulaska, u poređenju sa početkom godine, kada je zabranjen ulazak stranim državljanima, sada pomoću PCR testa mogu ući na Kosovo, ali imajući u obzir širenje virusa, mislimo da će ovo predstavljati prepreku“, rekao je Tači.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress