Oko 3 meseca bez plate, doktore i medicinske sestre angažovane tokom pandemije država 'zaboravlja'
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Preko 1.200 zdravstvenih radnika koji su angažovani kao pomoćno osoblje u upravljanju pandemijom COVID-19, a koji nisu dobili platu oko tri meseca, kažu da nemaju informaciju zašto se to dešava. Kosovska komora medicinskih sestara, ali i skupštinska komisija za zdravstvo zabrinuti su zbog ovih neplaćanja. Ovu akciju Ministarstva zdravlja smatraju zabrinjavajućom i demotivišućom za mlade lekare i medicinske sestre.
Iljirjan Ademaj, od septembra je angažovan kao medicinski tehničar na odeljenju intenzivne nege na Infektivnoj klinici. Kaže da računajući mesec maj postaje tri meseca da nisu dobili ni centa za usluge koje pružaju.
Govoreći za KosovaPresa, on kaže da i pored toga što rade bez doplate, vikendom, dežurstva i za praznike, čak ni minimalnu zaradu koja im se nudila ne primaju.
„Imamo dva puna meseca koja nam nisu isplaćena, sada smo na kraju skoro trećeg meseca i nemamo informacija u vezi sa platama, iako smo prihvatili da radimo u noćnoj smeni besplatno, radimo i dalje vikendima i praznicima bez plaćanja ali sada ne primanje ove minimalne plate da kažem tako da je stvarno bilo preterano.... Bila je katastrofa jer ne znamo da li se smatramo javnim ili privatnim profesionalcima jer ne ulazimo ni u jednu kategoriju a nismo dobili te dodatke“, rekao je on.
Ademaj kaže da i pored njihovog insistiranja da razumeju šta se dešava, Ministarstvo zdravlja nije reagovalo.
On dodaje da su zbog neisplate plata mnoge od angažovanih medicinskih sestara prinuđene da napuste službu i nađu drugi posao jer izdržavaju porodice i imaju troškove.
„Zahtevi su bili kontinuirani i pokrenuli smo grupnu inicijativu gde smo otišli u Ministarstvo zdravlja, ali nismo dobili nikakav odgovor šta će biti sa nama, za plate... Mnogi od nas i putuju ili možda oni takođe imaju porodice i zato što nisu bili plaćeni bili su primorani da započnu drugi posao i onda su bili primorani da ga napuste ovde“, naglasio je Ademaj.
Ova akcija Ministarstva zdravlja nije po volji Kosovskoj komori medicinskih sestara.
Predsednik Komore medicinskih sestara Kosova Naser Rustemi kaže za KosovaPres da je zabrinjavajuće kako medicinske sestre koje su se žrtvovale tokom teških dana pandemije sada nisu plaćene za svoj trud.
Rustemi takođe potvrđuje da su neki od njih već bili primorani da napuste posao, iako razloge kaže da ne znaju kao OIK zašto Ministarstvo zdravlja ne plaća ovih preko 1.200 zdravstvenih radnika.
„Oni nisu primili platu dva meseca, iako su potpisali ugovor, ne znamo razloge i nemamo informacije... za mene ali i za njih to je veoma uznemirujuće i demotivišuće jer raditi dva meseci i ne primati normalnu platu, ali su već počeli da napuštaju (posao), evo juče je jedan napustio posao i rekao je 'nemam para ni da dođem na posao ni za prevoz. Dakle, neki od njih su već počeli da napuštaju posao, pa je to zabrinjavajuće“, rekao je on.
S druge strane, član Odbora za zdravstvo i socijalnu zaštitu iz redova Alijanse za budućnost Kosova Šemsedin Drešaj kaže da je pristup zdravstvenim radnicima neozbiljan.
Zahtevajući da se plate odmah izvrše, Drešaj, koji je i infektolog na Infektivnoj klinici UKCK, kaže da pandemija još nije gotova i da je potreba za ovim lekarima i medicinskim sestrama evidentna.
„Pristup Vlade posebno prema zdravstvenim radnicima je neozbiljan, razlog je što smo i dalje u pandemiji. Dakle, novi slučajevi se i dalje evidentiraju, i dalje imamo aktivne slučajeve, u isto vreme u situaciji kada su razne zemlje Dalekog istoka već počele da se zatvaraju, imamo izolaciju u Severnoj Koreji i drugim zemljama. U ovoj situaciji neozbiljno je da radnici koji su bili suočeni sa čitavom pandemijom ostanu nezaposleni... Ovo je zaista za brigu, oni zaslužuju za obavezu koju su imali da se plate, tako da je to posao onih koji su to uradili i za ovo je MZ u obavezi da što pre nadoknadi ova sredstva koja do danas nisu isplaćena“, rekao je Drešaj.
A za sve ove nevolje iz Ministarstva zdravlja imaju kratak odgovor.
Iz ovog odeljenja putem pisma KosovaPres-u kažu da u kontinuitetu ispituju mogućnosti za isplatu zdravstvenog osoblja angažovan tokom pandemije COVID-19.
„Ministarstvo zdravlja Republike Kosovo stalno pokušava i razmatra svaku mogućnost za isplatu zdravstvenih radnika, odnosno pomoćnog osoblja zaposlenog tokom pandemije COVID-19“, navodi se u odgovoru Ministarstva zdravlja.
Povodom neizvršavanja plata lekara i medicinskih sestara koje je MZ angažovao za upravljanje pandemijom, ali i u procesu vakcinacije protiv COVID-a, KosovaPress je zatražio odgovor od Ministarstva finansija, rada i transfera, ali ovi nisu odgovorili.
Više od 1.200 zdravstvenih radnika uključeno je u upravljanje pandemijom od septembra, ali su dosledno izražavali zabrinutost zbog neredovnih plaćanja.