Održava se anticiganski samit, zahteva se eliminacija ovog fenomena na Kosovu
Po prvi put u našoj zemlji je održan „Samit o Anticiganstvu“, gde je naglašeno da se zajednice Roma, Aškalija i Egipćana i dalje suočavaju sa diskriminacijom u kosovskom društvu.
Rečeno je da je ovaj prvi samit imao za cilj raspravu o predrasudama i stereotipima koje postoje prema zajednicama Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu, rešavanju različitih izazova povezanih sa prepoznavanjem anticiganstva u vladinim strategijama.
Izvršni direktor "VoRAE" Isak Skenderi rekao je da anticiganstvo u velikoj meri utiče na sve aspekte života Roma, Aškalija i Egipćana, prema njegovim rečima, doprinosi negiranju ključnih oblasti života kao što su obrazovanje, standardno zapošljavanje, zdravlje i stanovanje.
Rekao je da su se zajednice Roma, Aškalija i Egipćana u prošlosti suočavale sa diskriminacijom.
Skenderi: Anticiganstvo je specifičan oblik rasizma
‘’Anticiganstvo je specifičan oblik rasizma, ideologija zasnovana na rasnoj superiornosti, oblik dekomunizacije i institucionalni rasizam podstaknuti istorijskom diskriminacijom koja se, između ostalog, izražava nasiljem, govoru mržnje, stigmmatizma i oblicima diskriminacije. Anticiganstvo u velikoj meri utiče na sve aspekte života Roma, Aškalija i Egipćana, doprinosi poricanju ključnih oblasti života kao što su obrazovanje, standardno zaposlenje, život, zdravlje i stanovanje. Uzimajući u obzir da su se Romi, Aškalije i Egipćani u prošlosti suočavali sa diskriminacijom i nepovoljnim položajem u svim sferama života. Ovo je kog svih strana prešlo u normalnost, doprinoseći njihovoj stigmatizmu i socijalnoj isključenosti," rekao je.
Skenderi je rekao kako se zajednice i dalje suočavaju sa diskriminacijom i raznim uvredama.
On je rekao da zajednice žele Kosovo koje pruža jednak pristup i mogućnosti za svakog građanina, Kosovo gde mogu da se zaposle i dostojanstveno rade za svoje porodice.
Švajcarski ambasador na Kosovu Thomas Kolly rekao je da je socijalna raznolikost bogatstvo i primer ovog bogatstva rekao je da su za Kosovo Romi, Aškalije i Egipćani. Prema njegovim rečima, oni obogaćuju društvo svojim različitim jezikom i tradicijom.
Napomenuo je da je prošle godine bilo nekoliko incidenata protiv pripadnika zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, za koje je rekao da im institucije nisu pružile zaštitu.
Kolly: Institucije nisu uspele da pruže zaštitu
‘’Prošle godine su se dogodili nasilni incidenti nad pripadnicima zajednica Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu. Institucije nisu uspele da pruže zaštitu, a to je takođe bilo zbog činjenice da postoje stereotipi koji i dalje igraju važnu ulogu. Društvo i država imaju moralnu i zakonsku obavezu da poštuju i zaštite prava svakog građanina, ovo postaje još tačnije kada su u pitanju manjinske zajednice. Različite politike i mehanizmi mogu pomoći državi da ispuni ovu obavezu“, rekao je on.
Dok je zamenik ministra za Zajednice i Povratak, Selim Krieziu, rekao je da će se ispitati mogućnosti sprečavanja ili smanjenja diskriminacije Roma, Aškalija i Egipćana.
Krieziu: Da se razmotre mogućnosti za sprečavanje ili smanjenje ove pojave
‘’Ovde će se razgovarati o anticiganstvu i ispitaće se mogućnosti sprečavanja ili smanjenja ovog fenomena, kao što je rekao ambasador proširen po celom svetu, ne samo na Kosovu, na Balkanu, u nažalost najzaostalijim zemljama i u ekonomskom aspektu, i onom kulturnom ovi fenomeni su izraženiji. Posmatrao sam prisutne i video da su svi u belim košuljama, ja nosim crnu i verujte mi da izgleda lepše“, rekao je.
Anticiganski samit organizovala je NVO „VoRAE“ u saradnji sa Terre des hommes i Advancing Together.