Od sledeće godine cena osiguranja vozila će se promeniti
Zamenik guvernera za finansijski nadzor pri Centralnoj Banci Kosova Sokol Havoli izjavio je da će se od sledeće godine cena polisa obaveznog osiguranja vozila (TPL) zasnivati na individualnom riziku i da će doći do liberalizacije ove industrije.
Havoli je na konferenciji za štampu rekao da CBK već dugo preduzima niz reformi u industriji osiguranja, što prema njemu ove reforme su bile neophodne.
Rekao je da su rezultati reformi preduzetih u CBK doneli veoma pozitivnu i intenzivnu reakciju industrije osiguranja, gde je rekao da su tokom ovog perioda akcionari u industriji osiguranja dodali preko 11 miliona evra kapitala, ističući da očekujemo da će se zadnje nedelje ovog meseca da ubrizga akcionarski kapital od najmanje 3 miliona evra u ovu industriju.
Havoli: Cene treba da određuje tržište
„Cene treba da određuje tržište i prenos rizika za svakog pojedinca ili osiguranika. Zbog toga bismo putem ove konferencije želeli da vas obavestimo da smo kao rezultat bliske saradnje sa Kosovskim organom za zaštitu konkurencije došli do zaključka da model koštanja obaveznih polisa treba da se zasniva na individualnom riziku osiguranika. „Naš cilj kao CBK je da pređemo u kratkom roku sa modela koji se primenjuje u poslednjih 20 godina na model koji se može smatrati liberalnim modelom obračuna troškova, poštujući pojedinačne faktore“, rekao je on.
Predsednik kosovskog Uprave za konkurenciju, Valon Prestreši, rekao je da su se tim pitanjem bavili od prošle godine i da su CBK dali profesionalne preporuke.U toj preporuci, rekao je da su naglasili potrebu za liberalizacijom ovog tržišta i da ne bi trebalo da postoje jedinstvene cene TPL.
Prestreši: Naglasili smo potrebu za liberalizacijom ovog tržišta
„U toj preporuci smo, između ostalog, naglasili potrebu za liberalizacijom ovog tržišta, kao i da ne postoje jedinstvene cene TPL-a i na taj način utire put konkurentskom pritisku između kompanija koje posluju na ovom tržištu. Dakle, Uprava za Zaštitu Konkurencije preporučila je CBK-u kao regulatoru ovog tržišta da započne pripreme, tako da se od trenutne regulacije ovog tržišta pređe na regulisano tržište sa nizom dozvoljenih tarifa, kao što kažemo u gornjoj tački i donjem nivou konkurencije. „A zatim postepeno prelazite na potpuno liberalizovane tržišne cene, ono što je zamenik guvernera rekao početkom sledeće godine da pređe na drugu fazu imenovanja“, rekao je on.
Što se tiče cena, zamenik guvernera Sokol Havoli rekao je da će se zasnivati na individualnim karakteristikama rizika svakog vozila koje je u prometu, ističući da neće postojati jedinstvena cena.
Havoli: Ne postoji jedinstvena cena, ali ona će varirati i za pojedinca
„Zasnivaće se na individualnim karakteristikama rizika svakog vozila koje je u prometu na kosovskim putevima. Dakle, svako vozilo u trenutku kada se nalazi u opticaju nosi nivo rizika, ali faktori rizika se razlikuju od pojedinca do pojedinca i stoga ne može biti postavljena stopa koja bi govorila da će ići gore ili dole, jer će to biti određeno tržišnim uslovima i karakteristikama “, rekao je on.
Havoli je rekao da liberalizacija tržišta znači da CBK neće odrediti carine u srednjoročnom periodu, već će koristiti modele rizika od samih kompanija.
Havoli: Liberalizacija znači da CBK neće odrediti carine u nekom bližem roku
„Liberalizacija znači da CBK neće srednjoročno odrediti tarife, već će koristiti modele rizika samih kompanija, jer jedno mora biti jasno, međutim, svako vozilo koje je u prometu nosi rizik od nanošenje štete bilo kojoj trećoj strani, bilo u saobraćajnoj nesreći ili u bilo kom drugom obliku, uključujući pešačke slučajeve ili slično. Jer, međutim, odgovornost za štetu neprestano snosi ugovarač osiguranja ili mi kažemo vlasnik vozila. Dakle, s tim u vezi očekujemo da će ovo biti drugačije za svakog pojedinca u svakoj kompaniji, a to znači liberalizaciju. To će odrediti tržište i faktori rizika, jer bi bilo pristrasno ako kažemo da su cene više ili niže, ali sve dok su određene tržišnim faktorima, mi smo u skladu sa bilo kojim modelom, uključujući i prirodu troškova polisa u skladu sa praksom “, rekao je on.
S druge strane, predsedavajući Kosovskog organa za zaštitu konkurencije, Valon Prestreši, rekao je da će u trenutku kada se uvede konkurencija između kompanija, cene pasti.
Prestreši: Kompanije pokušavaju da povećaju kvalitet smanjujući svoje troškove
„Ne postoji mogućnost totalne liberalizacije kao u Austriji, Nemačkoj ili Americi. Ali, uz preporuku Nadležne vlasti rekli smo da pređemo na drugu fazu od određivanja cena, kao što je to sada slučaj do druge faze koja određuje cene plafona i poda. U tom pogledu postojaće konkurencija između osiguravajućih društava. U smislu konkurencije u pitanju koje ste rekli da li će se cene smanjiti ili ne, u smislu konkurencije u trenutku uvođenja konkurencije u ovom aspektu, kompanije pokušavaju da povećaju kvalitet usluge i proizvoda smanjenjem svojih troškova i nudeći niže usluge, jer ovo je konkurencija na kraju krajeva, a to je ono što tržišna ekonomija zahteva ... Ako bismo išli u treću fazu koja je totalna liberalizacija, mogao bi postojati rizik od potpunog kolapsa industrije osiguranja, a to nam ne odgovara kao državi i građanima“, rekao je on.