Očigledno je zlostavljanje osuđenih i kršenje njihovih prava
Bilo je slučajeva zlostavljanja osuđenih od strane kazneno-popravnog osoblja i kršenja njihovih prava. Dok nivo izveštavanja i istrage slučajeva zlostavljanja osuđenih od strane kazneno-popravnog osoblja nije zadovoljavajući.
Ovo je rečeno danas na Međunarodni dan ljudskih prava tokom objavljivanja godišnjeg izveštaja Kosovskog centra za rehabilitaciju preživelih torture (KRCT).
Direktorka KRCT-a Feride Rušiti rekla je da je zbog specifične situacije sa trenutnom pandemijom pristup, komunikacija sa osuđenicima i celokupan proces praćenja i ocenjivanja izazovniji je za KRCT, kao i za druge mehanizme praćenja.
U ovom izveštaju se navodi da je najveći broj žalbi zabeležen protiv Kosovske popravne službe (KPS) u slučajevima zahteva za premeštaj, gde KPS nije odgovarao osuđenicima, dok su slučajevi korupcije i nepotizma prijavljeni uglavnom u KZ u Dubravi. U izveštaju se dalje navodi da osuđenici imaju brojne žalbe na rad Odbora za uslovni otpust.
Direktorka Rušiti rekla je da glavni izazov ostaje veliki broj osuđenika koji koriste narkotike i veliki broj samopovređivanja. Dok su pritvorenici sa mentalnim poremećajima još uvek u zatvorima, gde ne postoje odgovarajući uslovi za njihovo lečenje.
Rušiti: KRCT je primio nekoliko žalbi na zlostavljanje osuđenih lica
„KRCT je primio neke žalbe na zlostavljanje osuđenih lica u nekim popravnim ustanovama, međutim te žalbe nisu sistematski fenomen, već su izolovane. Postoje sumnje da slučajevi postoje, možda su postojali i u budućnosti, ali to nisu sistematski fenomeni i rašireni su po sistemu […] Rješavanje žalbi i zahtjeva u instituciji i dalje nas brine, jer činjenica da zatvorenici i dalje izražavaju zabrinutost u vezi sa žalbama i odlaganjem pravovremenog odgovora“, rekla je Rušiti.
Dok je direktorka za sprečavanje mučenja u Instituciji narodnog zagovornika Šćipe Malaj-Ibraj ovom prilikom naglasila da od 53 posete mestima lišenja slobode, Nacionalni mehanizam ne prihvata verodostojne žalbe zatvorenika na fizičko zlostavljanje ili ponižavanje.
Malaj-Ibraj: Nacionalni mehanizam ne prihvata verodostojne žalbe na zlostavljanje zatvorenika
„Nacionalni mehanizam ne prihvata verodostojne žalbe zatvorenika na fizičko zlostavljanje ili ponižavajuće postupke. Većina uloženih žalbi odnosila se na oslobađanje od daljeg izdržavanja kazne zatvora zbog pandemije protiv uslovnog veća, i odluka nadležnih sudova u vezi sa zahtevima za suspenziju daljeg izdržavanja kazne“, rekla je ona.
Dok je izvršni direktor CDHRF-a Bedžhet Šala izjavio da su odmah nakon izbijanja pandemije, koju je izazvao Covid-19, organizacije koje se bave zaštitom prava osoba lišenih slobode više usredsređene na zaštitu života osoba lišen slobode.
Međutim, Šala je zatražio od Odbora za uslovnu slobodu da poveća njegovu efikasnost, kao što to čine zemlje u regionu i šire.
Šalja: Treba povećati efikasnost Odbora za uslovnu slobodu
„Fizički uslovi u zatvorima, budući da nas već dugo nema zbog prirodnih ograničenja koja su napravljena u svim zemljama sveta, ali ni pre izbijanja pandemije fizički uslovi nisu bili toliko loši. Izbegnuto je preopterečenje, mada Kosovo prema CDHRF-u, ima kapacitet da zadrži i izdržava na kaznu vise mesta nego što mu je potrebno. Dakle, Kosovo postaje zemlja zatvora [...] Treba da više efikasnije radi veće za uslovno otpuštanje, jer je to jedini mehanizam koji može odmah pustiti zatvorenike, dok nijedan drugi mehanizam nema pravo da oproste ili puste veliki broj zatvorenika “, rekao je Šala.
Šef KCRM rekao je da je pokrenut Zakon o KPS koji može da reguliše mnoge aspekte ove službe, dok je izmena Zakona o krivičnim sankcijama u zastoju. Takođe, prema njenim rečima, mnoga administrativna uputstva koja proizilaze iz ovog zakona nisu izdata ili nisu međusobno usklađena.
Rušiti je preporučila nadležnim institucijama da preduzmu inicijative za zakonske promene kako bi olakšali život osuđenicima u okolnostima pandemije COVID-19. Sudski Savet se takođe poziva na veće puštanje uslovnih sloboda.