Očekuje se da će suđenje Tačiju i drugima početi sledeće godine
Bivši čelnici Oslobodilačke vojske Kosova i dalje su u pritvoru u Hagu, protiv kojih je podignuta optužnica za navodne ratne zločine. Sledećih dana očekuje se nastavak konferencija o napretku slučaja protiv Tašija i ostalih, stručnjaci za pravosudna pitanja smatraju da suđenje neće početi do 2022. godine, dodajući da se ove godine očekuje još hapšenja. Dok u Organizaciji Ratnih Veterana OVK kažu da su do sada preko 200 osobe pozvane od Specijalnog Suda.
Pet godina nakon osnivanja, Specijalni Sud je pokrenuo prva hapšenja na Kosovu. Salih Mustafa, bivši šef Obaveštajne Službe Kosovskih Bezbednosnih Snaga, poznat tokom rata kao komandant Cali, bio je prvi uhapšeno od istražitelja Specijalnog Suda 24. septembra prošle godine.
Dan kasnije, istražitelji Specialnog Suda, zajedno sa policijom EULEKS-a, pokrenuli su pretres u sedište Organizacije Ratnih Veterana OVK-a.
Posle drame koja je predstavljena sa velikim brojem EULEKS-ove policije, veterana ispred kancelarije organizacije i vrlo malo informacija o tome šta se unutra događa, pod lisicama izašao je šef ove organizacije Hisni Gucati. Nekoliko sati kasnije, uhapšen je i njegov potčinjeni Nasim Haradinaj.
Nakon hapšenja vođa organizacije, Faton Kljinaku je počeo da vrši mesto predsedavajućeg OVL-OVK-a.
Kljinaku: Do sada je pozvano preko 200 osoba
„Preko 200 pozvanih osoba, bilo svedoka ili optuženih, bilo je poziva i za osobe koji su ranije bili svedoci provocirajući ih ili ucenjujući da nisu primili neke dosijee, sve je to učinjeno da se tereti optužba protiv g. Gucatija i Nasima Haradinaja. Čelnici boračke organizacije ne bi trebalo da odgovaraju za skandale koji su im se dogodili u Hagu, jer nije nezakonito ako javnost obavestite o nekim stvarima koje su učinili u saradnji sa srpskim tužilaštvom za ratne zločine“, kaže Kljinaku.
Hapšenja su usledila nekoliko dana nakon što je nepoznata osoba veteranskoj organizaciji donela neke dosijee za koje se ispostavilo da je procurio od strane Specijalnog Suda. Za iste, lideri organizacije, javno su saopštili putem konferencija za štampu. Tako su poslati u pritvor u Hag zbog krivičnih dela protiv sprovođenja pravde.
Dva meseca kasnije, optužnice protiv njih su potvrđene.
Miftaraj: Objavljeni dosijei umanjili su integritet Specijalnog Suda
„Tužioci u slučajevima Specijalnog Suda su napravili strategiju koja im je nametnuta nizom postupaka, aktivnosti koje su preduzeti bilo u odnosu na optužene osobe uglavnom od OVL-OVK. Nikada ne smemo zaboraviti činjenicu da su dosijei koje je objavio OVL-UCK na neki način smanjili integritet, umanjili kredibilitet, ali i profesionalnost tužilaca i sudija u Specijalnom Sudu. Specijalni sud ni danas nije dao nikakvo objašnjenje kako su procurile ove informacije, koje bi prema zakonu trebale da garantuju mandat Specijalnog Suda u pogledu tajnosti“, kaže Ehat Miftaraj iz Kosovskog Instituta za Pravdu.
Pretresi nisu prestali, specijalni istražitelji su rano ujutru ušli u kuću bivšeg portparola OVK Jakupa Krasnićija.
Nakon pretresa njegove imovine, 4. novembra, bivši predsednik Kosovske Skupštine, koji je optužen, uhapšen je i određen mu je pritvor u Hagu.
Dan kasnije, objavljena je optužnica podignuta protiv Hašima Tačija, koji je istog dana podneo ostavku na mesto predsednika Kosova, bivšeg predsednika parlamenta Kadrija Veselija i šefa Pokreta Samoopredelenja, Redžepa Selimija.
Sve ih je policija EULEKS-a ispratila na prištinski aerodrom, odakle su poslati u pritvor u Hag.
Prema rečima direktora Kosovskog Pravnog Instituta Ehata Miftaraja, ove godine moglo bi biti i drugih hapšenja.
Miftaraj: Ove godine mogu biti i druga hapšenja od Specijalnog Suda
„Imaćemo nove potvrđene optužnice, sigurno će biti novih hapšenja, s tim u vezi sam uveren da će 2021. godina proći više kroz statutarne konferencije i sudska saslušanja što znači da početak suđenja ne može da ima pre 2022. godine, odnosno pre sredine 2022. godine “, kaže on.
Sa zajedničkim dosijeom optužnice, ali podeljenim na saslušanja, Tači i drugi, koji se terete za navodne ratne zločine, izjavili su da nisu krivi pred pretpretresnim sudijom.
Konferencije o napretku postupka protiv njih, nastavljene su zajednički, gde Kancelarija Specijalizovanog Tužioca još uvek nije dala datum završetka istrage, u međuvremenu je zatražila da se one ne prekidaju dodajući da će pretpretresni dosije biti dostavljen u julu. suđenje započinje u septembru 2021.godine
Za advokate je neprihvatljiv predlog tužioca da suđenje započne ove godine, navodeći da im treba najmanje 18 meseci da vode svoje istrage.
Miftaraj: Insistiranje tužilaca na brzom početku suđenja smatra se selektivnim pristupom
„Tužioci, što je za nas bilo neobično, traže da započnu sudski postupci u roku od tri ili šest meseci od trenutka kada su nekako već započela zakonska ročišta na sudu, a za nas kao KIP svakom okrivljenom u bilo kom postupku mora da mu se obezbeđuje pošteno, nezavisno i nepristrasno suđenje koje na kraju dobija poverenje javnosti. U ovom slučaju, samom činjenicom što tužioci insistiraju na tome da suđenja započinju tako brzo ne pružajući braniocima dovoljno vremena da pripreme odbranu, od tužilaštvo na neki način vidimo kao vrlo selektivan pristup ", kaže Ehat Miftaraj sa Kosovskog Pravnog Instituta.
Prema advokatu Kuštrimu Palušiju, odbrana bi trebala imati više vremena za sprovođenje istrage.
Paluši: Dajte odbrani vremena da se pripremi
„Koliko dugo je od tužilaštva trajala istraga slučaja, otprilike isto vreme treba da ima odbrana na raspolaganju da pripremi svoju odbranu i da sprovodi istrage o činjenicama i dokazima koji idu u korist optuženih“, kaže on.
Konferencije o napretku postupka protiv Tačija i drugih nastaviće se od 8. januara, gde odbrana očekuje podgovor Suda vezano sa zahtevom za privremeno puštanje optuženih, do početka suđenja.
Paluši: Malo mogućnosti za uslovni puštanje Tačija i drugih
„Ne verujem da će sud razmotriti njihovo puštanje, zašto bi im izricao blažu bezbednosnu meru. Kao što sam rekao, glavni argumenti suda za izricanje pritvora, je činjenica o mogućnosti uticaja na svedoke, ometanje postupka, politička moć ali i moć koju imaju ti ljudi, jer su oni glavne ličnosti ne samo rata već i kosovske politike, stoga ne verujem da mogu biti pušteni. Ako možemo da razgovaramo o bilo kakvom eventualnom puštanju na slobodu, to može doći tek posle druge polovine 2021. godine, kada moše doči do izražaja promena okolnos, bilo na terenu, bilo u vezi sa istragom ili pripremom strana za suđenje“, kaže on.
Veterani Oslobodilačke Vojske Kosova nastavljaju da se suprotstavljaju Specijalizovanim Večima, istačući da srpskim zločinima počinjenim na Kosovu treba suditi.
Oni su tražili od poslanika Skupštine Kosova da promene zakon o Specijalnom Sudu, ali tako nešto nije postignuto.
Poslanici Skupštine Kosova, u avgustu 2015. godine, nakon maratonskog zasedanja, izglasali su ustavne promene putem kojih je omogućeno osnivanje Specijalnog Suda.