Obrazovanje u pandemiji, povratak učenika u škole smatra se ispravnom odlukom
Pročitajte: 5 мин.
3 year ago
Линк је копиран
Povratak na puno radno vreme i fizičkog prisustva u školama smatra se pravednom odlukom i ima pozitivan uticaj na nastavu i učenje. Učenici, nastavnici, roditelji i predstavnici obrazovnih institucija smatraju povratak ispravnom odlukom.
Iako je početak školske 2021/2022. godine počeo sa skoro mesec dana zakašnjenja, akteri obrazovnog sistema kažu da je ova godina mnogo uspešnija od prethodnih školskih godina u kojima se zbog pandemije COVID-19 nastava odvijala na tri različite scenarije.
Studenti su ti koji kažu da je ovaj semestar bio mnogo uspešniji, jer onlajn učenje ima svojih poteškoća.
Diamant Begoli, učenik osmog razreda škole “Emin Duraku” u Prištini, rekao je da svojim fizičkim prisustvom uspevaju da bolje razumeju nastavu.
Begoli: Ova godina je bila mnogo bolja nego prethodnih godina„Ova godina je bila mnogo bolja nego prethodnih godina, jer nismo bili onlajn i nismo se delili u grupe. Takođe je bilo mnogo bolje jer smo mnogo bolje razumeli lekcije, nastavnici mogu da nam objasne više stvari i detalja. Mnogo je bolje nego kada se nastava održavala onlajn, kada smo imali dosta problema sa mrežom, sa sistemom“, kaže on.
Druga učenica ove škole, Buljina Osmani, kaže da je povratak u školu uticao na bolje rezultate u učenju.
Osmani: Bolji rezultat sam postigla kada smo došli u školu„Ovaj semestar osmog razreda bio je mnogo lakši nego ranijih godina, jer smo došli svi zajedno i više nismo onlajn. Bilo nam je teže na mreži zato što neki od nas nisu imali internet, ili nismo imali opremu za povezivanje na mreži. Lakše nam je da vidimo nastavnika dok nam objašnjava. [...] Imala sam bolji rezultat kada smo došli u školu, jer smo videli kako nam nastavnik objašnjava i bolje sam razumela“, kaže ona.
Nastavnik matematike u školi "Emin Duraku" u Prištini Nuhi Dema rekao je da je povratak fizičkim prisustvom i punim radnim vremenom uticao na bolje rezultate učenika.
Dema: Ove godine primećujemo da imamo više rezultate u učenju i nastavi„Tokom ove školske godine pokušavamo da nadoknadimo one nedostatke koje su nam preostale iz prethodnih godina zbog pandemije. Tako da smo to pozdravili da bismo postigli rezultate. Tako da ove godine pokušavamo da radimo na kvalitetu, dok je prošle godine bilo oviše kvantiteta nego kvaliteta, jer smo radili po različitim scenarijima. [...] Ove godine se primećuje da imamo više rezultate u učenju i nastavi, jer imamo pun sat od 45 minuta“, kaže on.
Prvi uspešan semestar ocenjuje i predsednik Ujedinjenog sindikata prosvete, nauke i kulture Rahman Jašaraj. Međutim, ima kritike na račun ulaganja koja država ulaže u obrazovanje.
Jašaraj: Nastava je bila uspešna, radilo se u okviru mogućnosti„Nastavnici su mogli da obave sve obaveze, a učenici su mogli da budu mnogo aktivniji na času jer su bili u učionici sa svojim nastavnicima. [...] Nastava je uspela, radilo se u okviru mogućnosti koje imamo i uslova, u nekim školama se nažalost radilo kredom i sunđerom, nedostaje internet. „[...] Država mora da da mnogo više budžeta da se unapredi, da se škola i učitelji pripreme za 21. vek. Mi vodimo bitku 21. veka sa uslovima prošlog veka“, kaže Jašaraj.
U međuvremenu, Jeton Demi, predsednik Saveta roditelja u Prištini, navodi da je povratak dece sa punim radnim vremenom u škole pozitivan, ali kaže da treba sačekati da vidimo da li će to uticati na njihov uspeh.
Demai: Bilo je pozitivno i trebalo bi da budemo srećni što smo bili prisutni u školama tokom ovog perioda„To je kratak period da se proceni ukupan uticaj na njihov uspeh, ali je to pozitivan period za toliko meseci koliko smo imali vremena da budemo u potpunosti prisutni. Jer očekivani novi talas povratka virusa i povećanje broja obolelih može izazvati potrebu da se što više smanji prisustvo dece u školama i to je bilo pozitivno i treba da nam bude drago što smo u ovom periodu bili prisutni i što smo bili duže vreme sa učenicima. Ali, malo je za procenu da je ovo imalo pozitivan uticaj, ali je nada bar za ovaj period“, kaže Demi.
Rinor Ćehaja, sa Instituta EdGuard, takođe kaže da predavanje o fizičkom prisustvu ima bolji uticaj na učenje.
Ćehaja: Pokazalo se da povratak ima pozitivan uticaj na proces učenja„Verujemo mnogo i već je dokazano u bilo kojoj školskoj ustanovi da povratak pozitivno utiče na proces učenja. Pokazalo se da je fizičko prisustvo nezamenljivo sa učenjem na mreži i na daljinu, tako da je interakcija nastavnik-učenik neophodna u tom procesu. Ono čemu se jako nadamo je da će ova pandemija biti dobra lekcija za naše institucije, da su potrebna veća ulaganja u digitalno učenje“, kaže Ćehaja.
S druge strane, ministarka prosvete Arberie Nagavci ističe da je rano govoriti o tome da li će učenici nakon povratka u škole imati bolje rezultate.
Nagavci: To nije bila samo ispravna odluka, već i neophodna„To je bila ne samo ispravna već i neophodna odluka. U svim izveštajima kredibilnih i međunarodnih organizacija pominje se i napominje da učenje na daljinu nije postiglo potrebne efekte uprkos situaciji sa izazovnom pandemijom i pružilo je mogućnosti u pogledu poboljšanja pojedinih kompetencija, veština i učenika, ali i nastavnicima zbog organizacije učenja na daljinu“, izjavljuje Nagavci.
Školska 2021/2022. godina počela je 27. septembra zbog pandemijske situacije. Prvo polugodište završeno je 30. decembra, dok će drugo polugodište početi 10. januara, za nedelju dana.